آموزش ترفندها و راهکارها

بدافزار چیست و روش های جلوگیری از آن

روش های مقابله با بدافزارها
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

اصولا واژه بد افزار در معنای کلی و جامع خود به هر نرم افزاری اطلاق می گردد که برای انجام اعمال غیرمجاز و گاهاً مخرب ساخته شده است (منبع: پلیس فتا). با این تعریف کلی تمام ویروس ها، تروجان ها، نرم افزارهای جاسوسی و از این قبیل را می توان جزء بدافزارها دانست. البته با توجه به تفاوت های ساختاری که بین سیستم های عامل وجود دارد بدافزارهای آنها نیز می توانند با یکدیگر متفاوت باشند ولی هدف همه آنها یکی است: ورود غیرمجاز به سیستم کاربر و ایجاد ضرر و زیان به هر شکلی برای او خواه این ضرر و زیان سرقت اطلاعات شخصی کاربر باشد و خواه آسیب رساندن به فایل ها، نرم افزارهای دیگر و حتی در برخی موارد معدود آسیب رساندن به سخت افزار. جدیداً موردی به این موارد ذکر شده اضافه شده و آن نمایش تبلیغات ناخواسته و انبوه است. همانطور که می دانید بعضی از اپلیکیشن ها برای نمایش تبلیغات از تبلیغ دهنده هزینه دریافت می کنند. و این بهترین دلیل برای ایجاد یک بد افزار است که شما حتی نمی دانید کجا و به چه نامی ذخیره شده است ولی گاه و بی گاه روی گوشی یا سیستم شما تبلیغات نمایش می دهد.

خوب چگونه می توانیم جلوی بدافزارها را بگیریم؟    خیلی راحت!    با توجه کردن به چند توصیه زیر از ایران اپس!

توصیه اول – نصب آنتی ویروس

اولین و بهترین توصیه برای جلوگیری از ورود بدافزار به سیستم تان خواه اندرویدی باشد و خواه ویندوزی نصب یک آنتی ویروس خوب است. اگر به دنبال یک آنتی ویروس خوب و رایگان برای سیستم اندرویدی خود هستید ما آنتی ویروس هایی همچون CM Security و Avast Mobile Security را به شما پیشنهاد می دهیم. هر دوی این آنتی ویروس ها بالاترین امتیازات در تست های AV-Test که برای تشخیص میزان کارآیی نرم افزارهای آنتی ویروس هستند را بدست آورده اند و علاوه بر جلوگیری از ورود بدافزارها به سیستم تان از امکانات ضد سرقت و امکاناتی برای تامین امنیت شما هنگام وبگردی نیز برخوردارند.

نمایی از آنتی ویروس اندرویدی آواست

 

توصیه دوم – دریافت اپلیکیشن از مواخذ مورد اطمینان

بسیاری از بدافزارها در قالب اپلیکیشن های معمولی وارد سیستم شما می شوند. در واقع این امکان وجود دارد که یک بدافزار همراه با یک اپلیکیشن معمولی و شناخته شده وارد سیستم شما شود. این زمانی اتفاق می افتد که اپلیکیشن را از مواخذ نامطمئن (وبسایت های نامطمئن یا مثلا دریافت به صورت دستی از یکی از دوستان تان) دریافت کرده باشید. یک هکر می تواند بدافزار مورد نظر خود را در فایل نصب یک اپلیکیشن معمولی قرار دهد طوری که وقتی شما اپلیکیشن را نصب می کنید بدون آنکه خودتان خبر داشته باشید بدافزار نیز همراه آن نصب شود. برای جلوگیری از ورود بدافزارها به سیستم تان به این شکل توصیه می شود اپلیکیشن های مورد نیازتان را از اپ استورها و وبسایت های مورد اطمینان همچون گوگل پلی یا ایران اپس دانلود کنید. شایان ذکر است که کلیه اپلیکیشن هایی که از ایران اپس دانلود می کنید قبل از دانلود توسط آنتی ویروس کسپرسکی چک شده و بعد از اطمینان از سالم بودن شان برای دانلود در اختیار شما قرار می گیرند. در واقع می توان ایران اپس را به عنوان سالم ترین و امن ترین مارکت اندرویدی ایرانی حساب کرد. به طوری که حتی بهترین اپلیکیشن ها نیز باید از موانع سخت بررسی و بدون مشکل ایران اپس رد شوند تا اعتبار این مارکت لطمه دار نشود.

 

نمایی از اپ استور گوگل پلی

 

توصیه سوم – حواستان به اجازه های دسترسی باشد

هر چند اجازه های دسترسی مستقیما به مقوله بدافزارها مربوط نمی شوند ولی توجه به آنها می تواند تا حد زیادی به حفظ حریم شخصی شما کمک کند. در نسخه های قبلی اندروید تمامی اجازه های دسترسی هنگام نصب اپلیکیشن به صورت یکجا باید از طرف کاربر داده می شد و چون تعداد آنها زیاد بود معمولا کاربران بدون توجه به محتوای اجازه های دسترسی با تمام آنها موافقت می کردند. خوشبختانه از اندروید 6.0 به بعد این اجازه های دسترسی نه در هنگام نصب بلکه زمانی درخواست می شوند که اپلیکیشن مورد نظر به آنها احتیاج داشته باشد. بدین ترتیب کاربر می تواند بهتر بر آنها نظارت داشته باشد. در کل اگر می بینید اپلیکیشنی اجازه دسترسی می خواهد که به کارکردش هیچ ارتباطی ندارد بهتر است با آن موافقت نکنید.

اجازه های دسترسی در اندروید 6.0

 

توصیه چهارم – هوشمند وبگردی کنید!

این توصیه می تواند در تامین امنیت سیستم ویندوزی تان نیز به شما کمک کند. خوشبختانه بسیاری از آنتی ویروس ها چه برای ویندوز و چه برای اندروید می توانند تا حد زیادی ایمنی شما را هنگام وبگردی نیز تامین کنند ولی بهتر است خودتان هم به هوش باشید. بسیاری از بدافزارها می توانند تنها با یک کلیک ساده روی یک لینک یا نصب یک نرم افزار رایگان و به ظاهر ساده و بی خطر وارد سیستم شما شوند. توصیه ای که در این زمینه می توانیم به شما بکنیم آن است که اولا حواستان به الحاقیات ایمیل هایتان باشد. اگر از شخص ناشناسی ایمیل دریافت کرده اید یا می بینید ایمیل فرستنده مشخص نیست به هیچ عنوان فایل های ضمیمه شده به آن را باز نکنید. ثانیا از کلیک روی هر لینکی بالاخص لینک هایی که در پنجره های باز شونده (پاپ آپ) و وبسایت های مشکوک میبینید خودداری کنید.

 

درپایان برای اطلاع از آخرین اخبار و بهترین منبع اطلاعات در خبرنامه ایران اپس عضو شوید تا گلچینی از اطلاعات مناسب و روز برای شما ارسال شود.

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

اصولا واژه بد افزار در معنای کلی و جامع خود به هر نرم افزاری اطلاق می گردد که برای انجام اعمال غیرمجاز و گاهاً مخرب ساخته شده است (منبع: پلیس فتا). با این تعریف کلی تمام ویروس ها، تروجان ها، نرم افزارهای جاسوسی و از این قبیل را می توان جزء بدافزارها دانست. البته با توجه به تفاوت های ساختاری که بین سیستم های عامل وجود دارد بدافزارهای آنها نیز می توانند با یکدیگر متفاوت باشند ولی هدف همه آنها یکی است: ورود غیرمجاز به سیستم کاربر و ایجاد ضرر و زیان به هر شکلی برای او خواه این ضرر…

به این مطلب امتیاز دهید

بدافزار چیست و روش های جلوگیری از آن - 9

9

امتیاز کل

User Rating: 4.5 ( 1 votes)

نظر بدهید