آموزش ترفندها و راهکارها

روش های جلوگیری از هک شدن تلگرام

روش های جلوگیری از هک شدن تلگرام
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

مشاهده تبلیغات مختلف با مضمون هایی همچون "آموزش هک تلگرام، تلگرام فرزندتان را چک کنید و …" این سوال را برای خیلی ها ایجاد کرده که آیا امنیت تلگرام تا این حد پایین است که هر کسی می تواند آن را با اطلاع از چند ترفند ساده انجام دهد؟ جواب قطعا خیر است و اگر شما در استفاده از تلگرام تان هوشمندانه عمل کنید امکان دسترسی به اکانت تان یا اصطلاحا هک شدن آن را از هر کسی خواهید گرفت. در زیر نگاهی به روش های بالا بردن ضریب امنیت این مسنجر محبوب خواهیم انداخت که رعایت آنها می تواند خیال شما را از بابت هک شدن احتمالی تلگرام تان راحت کند.

تلگرام و رمزگذاری

این روش بیشتر به درد زمانی می خورد که احیانا گوشی یا تبلت شما به سرقت رفته باشد. اگر رمزی روی خود برنامه تلگرام نگذاشته باشید سارق به راحتی به اکانت تلگرام شما دسترسی داشته و می تواند از آن سوء استفاده کند. برای رمزگذاری روی برنامه تلگرام ابتدا وارد برنامه شوید، سپس به قسمت تنظیمات رفته و از آنجا گزینه Privacy and security را انتخاب کنید. بعد گزینه Passcode lock را انتخاب کرده و رمز عبور خود را وارد می کنید. اگر دقت کنید پس از رمزگذاری در بالای صفحه آیکن قفل باز ظاهر می شود. اگر موقعی که از تلگرام خارج می شوید این آیکن را لمس کنید تلگرام قفل شده و دفعه بعد که بخواهید آن را باز کنید باید رمز عبور وارد کنید اما بعضی مواقع هم ممکن است یادتان برود این کار را انجام دهید. خوشبختانه با فعال کردن گزینه Auto lock در قسمت Password lock و تعیین زمان مورد نظرتان می توانید به تلگرام بگویید بعد از خروج و پس از گذشت مدت زمانی که خودتان تعیین می کنید (مثلا 5 دقیقه) به صورت خودکار قفل شود (نیاز به رمز عبور برای باز کردن داشته باشد).

رمزگذاری روی تلگرام

تایید دو مرحله ای در تلگرام (Two-Step Verification)

یکی از بهترین روش ها برای حفاظت از تلگرام تان فعال کردن تاییدیه دو مرحله ای در آن است. چرا که در این صورت حتی اگر کسی کد چند رقمی ارسال شده به شما توسط تلگرام را نیز داشته باشد باز هم امکان دسترسی به اکانت تان را نخواهد داشت. برای فعال کردن تایید دو مرحله ای ابتدا وارد قسمت تنظیمات تلگرام و بعد قسمت Privacy and security شوید. گزینه Two-step Verification را انتخاب کرده و بعد گزینه Set Additional Password را لمس کنید. حال تلگرام از شما یک ایمیل و گذرواژه می خواهد که پس از وارد کردن آنها لینک تاییدش به همان ایمیلی که وارد کرده اید ارسال خواهد شد. ایمیل تان را باز کنید و روی لینک ارسال شده از طرف تلگرام کلیک کنید تا عملیات انجام شده با موفقیت ثبت شود.

تایید دو مرحله ای در تلگرام

کنترل وسایل (دیوایس های) ورود کرده به اکانت تلگرام تان

این روزها در کنار استفاده گسترده از روبات های تلگرامی شایعات زیادی نیز مبنی بر اینکه که این روبات ها قادر به هک کردن اکانت شما و دستیابی به اطلاعات شخصی تان هستند نیز رواج یافته است. از طرفی اگر شما نکات ایمنی فوق را رعایت نکرده باشید و به هر عنوان شخصی به کد چند رقمی که تلگرام برایتان ارسال کرده است دسترسی پیدا کند می تواند به اکانت تلگرام تان دسترسی داشته باشد. خوشبختانه در تلگرام گزینه ای وجود دارد که از طریق آن میتوانید متوجه شوید چه وسایلی (دیوایس هایی) به اکانت تان دسترسی دارند. این گزینه همان گزینه Active sessions است که می توانید با ورود به قسمت تنظیمات و پس از آن Privacy and security به آن دسترسی پیدا کنید. در صفحه Active Sessions می توانید بببینید چه وسایلی (دیوایس هایی) با چه سیستم عاملی، در چه روزی، از کدام کشور و با چه آدرس آی پی وارد اکانت شما شده و از آن استفاده کرده اند. اگر مثلا با رایانه و گوشی تان وارد اکانت تلگرام تان می شوید در این قسمت هر دوی آنها را خواهید دید ولی اگر دیوایس دیگری به غیر از این دو دیدید و مطمئن هستید که غیر از این دو دیوایس از دیوایس دیگری وارد اکانت تان نشده اید این نشان دهنده آن است که شخص دیگری با دیوایس دیگری وارد اکانت شما شده است. خوشبختانه شما می توانید با لمس هر کدام از این دیوایس ها و تایید قطع دسترسی، دسترسی آن را به اکانت تان از بین ببرید. همچنین میتوانید با انتخاب گزینه Terminate All Other Sessions دسترسی تمام دیوایس ها را به اکانت تان قطع کنید.

نمایی از بخش active sessions در تلگرام

توصیه های کلی برای امنیت تلگرام

در کنار روش های بالا اگر به توصیه های زیر هم عمل کنید نه تنها از امنیت تلگرام تان مطمئن خواهید بود بلکه از حریم شخصی تان در فضای مجازی نیز می توانید محافظت بیشتری به عمل آورید:

  1.  سعی کنید چه اپلیکیشن تلگرام و چه هر اپلیکیشن دیگری را از اپ استورهای قابل اعتماد مثل گوگل پلی یا ایران اپس دریافت کنید. اپلیکیشن هایی که از منابع نامطمئن دریافت می شوند می توانند حاوی بدافزار هم باشند.
  2. سعی کنید حتی الامکان از شبکه های وای فای امن (مثل شبکه وای فای خانگی تان) استفاده کنید. شبکه های وای فای رایگان و همگانی در مکان های عمومی در اکثر موارد امنیت پایینی دارند. 
  3. از اپلیکیشن های مشابه استفاده نکنید. چرا که این اپلیکیشن ها از طرف سازنده تلگرام مورد تایید نمی باشند و می توانند برایتان مشکل ساز شوند.
  4. حتی الامکان سعی کنید گوشی یا تبلت تان را به دیگران قرض ندهید.
  5. روی هر لینکی که با پسوند bot برایتان ارسال می شود کلیک نکنید. این لینک ها همان روبات های تلگرامی هستند که بهتر است در صورت اطمینان به آنها رویشان کلیک کنید.
  6. روی لینک های ارسالی از منابع نامعتبر کلیک نکرده و آنها را منتشر نکنید. بعضی مواقع کلیک روی این لینک ها باعث نصب یا اجرای بدافزارها بدون اطلاع شما خواهد شد.

دانلود آخرین نسخه تلگرام از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس

 

برای دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

مشاهده تبلیغات مختلف با مضمون هایی همچون "آموزش هک تلگرام، تلگرام فرزندتان را چک کنید و ..." این سوال را برای خیلی ها ایجاد کرده که آیا امنیت تلگرام تا این حد پایین است که هر کسی می تواند آن را با اطلاع از چند ترفند ساده انجام دهد؟ جواب قطعا خیر است و اگر شما در استفاده از تلگرام تان هوشمندانه عمل کنید امکان دسترسی به اکانت تان یا اصطلاحا هک شدن آن را از هر کسی خواهید گرفت. در زیر نگاهی به روش های بالا بردن ضریب امنیت این مسنجر محبوب خواهیم انداخت که رعایت آنها می تواند خیال…

به این مطلب امتیاز دهید

روش های جلوگیری از هک شدن تلگرام - 9

9

امتیاز کل

User Rating: 4.38 ( 2 votes)

نظر بدهید