اخبار اخبار فن آوری

پاکسازی 300 اپ اندرویدی آلوده به بدافزار WireX از گوگل پلی

پاکسازی 300 اپ اندرویدی آلوده توسط گوگل
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت engadget.com: گوگل 300 اپلیکیشن آلوده را از گوگل پلی حذف کرد. گفته می شود این اپلیکیشن ها آلوده به بدافزاری به نام WireX بوده اند که از آن برای انجام حمله DDos (حمله محروم سازی از سرویس) استفاده می شده است. بدافزار مذکور پس از نصب اپلیکیشن در گوشی یا تبلت کاربر فعال می شده و تا زمانی که گوشی یا تبلت روشن بوده از آن برای انجام حمله DDos استفاده می کرده است. اپلیکیشن های آلوده در قالب اپلیکیشن های کاربردی همچون اپلیکیشن های مدیریت حافظه یا مجموعه زنگ (رینگتون) ارائه شده بودند.

بدافزار WireX و اقدامات انجام شده برای مقابله با آن

بدافزار WireX اولین بار توسط متخصصان امنیتی شرکت Akamai تشخیص داده شد. آن هم بعد از یک حمله DDos به وبسایت یک شرکت هتلداری. حمله DDos در واقع حمله ای است که در آن وبسایت هدف با حجم وسیعی از داده و درخواست از صدها هزار آدرس آی پی مختلف روبرو می شود که پردازش تمام آنها برایش ممکن نیست. در این حالت سرویس یا وبسایت مورد نظر اصطلاحا دان می شود (غیرفعال می شود) و از سرویس دهی باز می ماند. گوگل طی اظهاراتی اعلام کرده که در حال پاکسازی بدافزار از دیوایس های آلوده شده است. به گفته محققان نزدیک به 70 هزار دیوایس در 100 کشور مختلف به این بدافزار آلوده شده اند و حتی در برخی موارد از بدافزار مذکور برای باجگیری نیز استفاده شده است.

بدافزار WireX و حمله DDos

متخصصان شرکت Akami، Cloudflare، Flashpoint، Google، Team Cymru و دیگر شرکت های همکارشان در حال همکاری با یکدیگر برای مقابله با این بدافزار هستند. آنها در قالب یک پست مشترک در وبلاگ شرکت Cloudflare بخشی از فعالیت های انجام شده را بدین شکل تشریح کردند: "بعد از گسترش همکاری ها، تحقیقات که با بازیابی اطلاعات لاگ های مربوط به حمله آغاز شده بود روند سریعتری به خود گرفت. آنچه از تحلیل لاگ ها مشخص شد آن بود که رابطه ای بین آدرس های آی پی که از آنها برای حمله استفاده شده بود و چیزی مرموز و خرابکارانه که در سطوح بالای سیستم عامل در جریان بود وجود دارد." به گفته این متخصصان شرکت هایی که مورد حمله DDos قرار می گیرند باید اطلاعات کامل و لاگ های مربوط به حمله را در اختیار شرکت های مذکور قرار دهند تا هم اطلاعات بیشتری راجع به عملکرد آنها بدست آید و هم مقابله با آنها آسان تر شود.

گفتنی است که گوگل از روش "فهم ماشینی" برای مقابله با اپلیکیشن های مشکل دار استفاده می کند. گوگل در گزارشی که در ماه می در همین ارتباط منتشر کرده برخی از اقدامات سختگیرانه خود را تشریح کرده که یکی از آنها ملزم کردن توسعه دهندگان به ارائه آپدیت و بسته های تصحیحی (پچ) برای اپلیکیشن هایشان بر اساس یک برنامه زمانبندی مشخص است. ظاهرا این روش تا حدودی هم جواب داده است.

توصیه هایی برای جلوگیری از آلوده شدن به بدافزار WireX

تا زمان پاکسازی کامل از طرف گوگل از دانلود اپلیکیشن های مدیریت حافظه و رینگتون در گوگل پلی خودداری کنید. برای دانلود بهترین رینگتون ها، آیکن ها و تصاویر پشت زمینه می توانید برنامه اندرویدی ZEDGE یا برنامه KittyPlay را از ایران اپس دانلود کنید. همچنین برای مدیریت حافظه، بهینه سازی محیط گوشی و افزایش سرعت آن می توانید بهترین اپلیکیشن های ارائه شده در این حوزه یعنی Clean Master یا DU Speed Booster (Optimizer) را دانلود کنید.

ضمنا به یاد داشته باشید که حتما یک اپلیکیشن آنتی ویروس خوب مثل CM Security Master را در گوشی یا تبلت تان نصب کنید و همواره آن را به روز نگه دارید تا در برابر بدافزارهای مختلف مصون بمانید.

جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت engadget.com: گوگل 300 اپلیکیشن آلوده را از گوگل پلی حذف کرد. گفته می شود این اپلیکیشن ها آلوده به بدافزاری به نام WireX بوده اند که از آن برای انجام حمله DDos (حمله محروم سازی از سرویس) استفاده می شده است. بدافزار مذکور پس از نصب اپلیکیشن در گوشی یا تبلت کاربر فعال می شده و تا زمانی که گوشی یا تبلت روشن بوده از آن برای انجام حمله DDos استفاده می کرده است. اپلیکیشن های آلوده در قالب اپلیکیشن های کاربردی همچون اپلیکیشن های مدیریت حافظه یا مجموعه زنگ (رینگتون) ارائه…

به این مطلب امتیاز دهید

پاکسازی 300 اپ اندرویدی آلوده توسط گوگل - 9

9

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

نظر بدهید