اخبار فن آوری نرم افزار

فیلتر شدن کلش او کلنز، موضوع از چه قرار بود؟

فیلتر شدن بازی کلش آو کلنز و کلش رویال در ایران
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس: بی شک اگر شما هم جزء طرفداران پر و پا قرص دو بازی کلش آو کلنز و کلش رویال باشید خبر دارید که حدود یک ماهی است که دسترسی به این بازی ها از داخل کشور محدود شده است هر چند هنوز هم عده ای با تغییر آی پی (استفاده از نرم افزارهای فیلتر شکن) یا تغییر سرویس دهنده اینترنتی خود (ISP) توانسته اند از این محدودیت عبور کنند. اوایل ماه گذشته بود که دسترسی به بازی های کلش آو کلنز و کلش رویال و اساسا تمام بازی های شرکت سوپرسل با اختلال مواجه شد به طوری که امکان ورود به حساب کاربری در این بازی ها برای کاربران ایرانی یا به قولی با آی پی ایران وجود نداشت. در این میان حسن کریمی قدوسی مدیر عامل بنیاد ملی بازی های رایانه ای طی پیامی تلگرامی اظهار داشت که مشکل مزبور بر اساس پیگیری های انجام شده از کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ارتباطی با فیلترینگ ندارد و به دلیل اختلال در شبکه اینترنت کشور است.

وی در ادامه صحبت های خود اظهار داشت: "بدون شک این موضوع همیشگی نخواهد بود و به زودی شاهد برطرف شدن آن خواهیم بود." ولی در طرف دیگر قضیه دادستان کل کشور به تازگی اظهار داشته که این اختلال ارتباطی به شبکه اینترنت کشور ندارد و به دستور کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه صورت گرفته است. بنابراین میتوان تقریبا مطمئن بود که این فیلترینگ با برنامه ریزی قبلی صورت گرفته و پابرجا خواهد ماند. قطع دسترسی به بازی های شرکت سوپرسل از داخل کشور موج اعتراضات گسترده ای را از طرف کاربران آنها به همراه داشت که به خوبی نشان دهنده محبوبیت بازی های این شرکت نزد کاربران ایرانی است. کار حتی به جایی رسید که حتی برخی از کاربران این بازی ها در اینستاگرم رئیس جمهور هم پست گذاشتند و به این موضوع اعتراض کردند! (تصویر زیر). همچنین مدیران مارکت ایرانی کافه بازار طرف قرارداد با شرکت سازنده کلش آو کلنز (سوپرسل) نیز که سابقا خبر رفع فیلترینگ از بازی را داده بودند مجبور به حذف بازی از مارکت خود شدند.

اعتراض به فیلترینگ بازی کلش آو کلنز

نگاهی گذرا به آمار بازی کلش آو کلنز در ایران

قطعا کلش آو کلنز از جمله عناوینی است که احتیاجی به معرفی ندارد. این بازی بر اساس آماری که توسط خبرگذاری فوربز منتشر شده است توانست در کنار بازی دیگری از همین شرکت (هِی دی) نزدیک به یک میلیاد دلار تا پایان سال 2015 برای شرکت سازنده اش سوپرسل درآمدزایی کند. بازی کلش آو کلنز در ایران نیز از جمله بازی های محبوب است و نزدیک به 6 میلیون نفر (چیزی در حدود 7.5 درصد از جمعیت کل کشور) کاربران ایرانی این بازی را تشکیل می دهند. تا پایان سال 1394 نزدیک به 5 میلیون و 900 هزار ایرانی در زمره کاربران بازی کلش آو کلنز قرار گرفته اند که اکثر آنها در بازه سنی 15 تا 20 سال بوده اند. در مجموع 81 درصد از کاربران ایرانی بازی کلش آو کلنز در استان های تهران، البرز، فارس، اصفهان و خراسان رضوی زندگی می کنند و حدود 69 درصد از این کاربران در مقطع تحصیلی دیپلم یا زیر دیپلم (محصل) هستند. جالب است بدانید ایرانی ها تاکنون 132 میلیارد تومان برای این بازی خرج کرده اند که شامل خرید حساب کاربری یا الماس (جِم) می شود. از نظر شما دلایل موفقیت این بازی در ایران چیست؟ آیا شما نیز مایل به صرف هزینه های سنگین برای یک بازی موبایلی مثل کلش آو کلنز هستید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

نظر بدهید