اخبار اخبار فن آوری

سیستم عامل تایزِن – رقیبی جدید برای اندروید؟

تیزِن - رقیبی برای اندروید و آی او اس
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس: باز هم انگار اتفاقات بزرگی در سامسونگ در حال رخ دادن است. شایعه ها حاکی از آنند که این غول فن آوری در آینده ای نه چندان دور اندروید را کنار گذاشته و به جای آن از سیستم عامل خودش (تایزِن) استفاده خواهد کرد. شاید در ظاهر ایده جالبی حداقل برای سامسونگ باشد (رقیبی جدید برای اندروید) اما وقتی پای عمل به میان بیاید شرایط تا حدودی برای سامسونگ پیچیده خواهد شد.

سامسونگ و یک تصمیم بزرگ

از زمان همه گیر شدن استفاده از گوشی های هوشمند تا کنون سیستم عامل های مختلفی برای این گوشی ها ارائه شده که از میان آنها تنها اندروید و آی او اس توانستند خود را به عنوان سیستم عامل های برتر مطرح کرده و سهم بزرگی از بازار سیستم عامل های موبایل را به خود اختصاص دهند. هر چند رقابتی شدید بین این دو سیستم عامل وجود دارد ولی رقابت بین تولید کنندگان گوشی های هوشمند در سطحی وسیعتر مطرح است و هر روز آنها را به سمت استقلال بیشتر سوق می دهد. برای سامسونگ این استقلال ممکن است خود را در قالب جدایی از اندروید و ارائه یک سیستم عامل جدید نشان دهد. کنار گذاشتن اندروید از لحاظ استراتژیک می تواند برای سامسونگ مزایایی داشته باشد. شاید برای تولید کننده ای که بسیاری از قطعات سخت افزاری اش را خودش تولید می کند بهتر باشد سیستم عامل خودش را هم داشته باشد درست مثل اپل که هر چند قطعات سخت افزاری خودش را تولید نمی کند ولی سیستم عامل خودش را دارد.

تیزِن - سیستم عامل جدید سامسونگ

تایزِن – از ایده تا عمل

هر چند داشتن یک سیستم عامل جداگانه می تواند هویت جدیدی برای گوشی های سامسونگ تعریف کند ولی در عین حال مشکلات خودش را هم دارد. بزرگترین مشکل تایزِن در قدم اول نداشتن کاربر به قدر کافی است. هر چقدر تعداد کاربران یک سیستم عامل کمتر باشد اپلیکیشن های کمتری نیز برای آن ارائه می شود و هر چقدر اپلیکیشن های کمتری برای یک سیستم عامل ارائه شود آن سیستم عامل کاربران کمتری خواهد داشت. سامسونگ چطور این دور باطل را متوقف خواهد کرد؟ با تشویق توسعه دهندگان به ساخت اپلیکیشن برای سیستم عامل جدید: تایزِن. توسعه دهندگانی که با شرایط سامسونگ موافقت کرده و برای تایزِن اپلیکیشن تولید کنند یک بسته حمایتی 10 هزار دلاری (نزدیک به 35 میلیون تومان) دریافت خواهند کرد. بسیاری از توسعه دهندگان مخصوصا توسعه دهندگانی که اپلیکیشن های رایگان عرضه می کنند درآمد بالایی از این کار ندارند لذا دریافت یک مبلغ هنگفت که شاید با عرضه اپلیکیشن برای اندروید یا آی او اس به صورت یکجا برای آنها حاصل نشود می تواند تا حد زیادی آنها را به سمت تولید اپلیکیشن برای سیستم عامل جدید (تایزِن) سوق دهد و به عنوان برگ برنده سامسونگ در برابر اندروید و آی او اس عمل کند.

یک نظر

نظر بدهید