بررسی بازی نقد و بررسی

آسفالت 9 – شاهکار جدید گیم لافت

نقد و بررسی بازی آسفالت 9
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

حدودا پنج سال پیش بود که انتشار بازی آسفالت 8 بین گیمرها غوغایی به پا کرد. سری بازی های آسفالت ثابت کرده اند که از لحاظ معروفیت چیزی از بازی جنون سرعت (نید فور اسپید) در رایانه کم ندارند. گرافیک سه بعدی و افکت های بصری بی نظیر، ماشین های دارای لایسنس (مجوز) و مسیرهایی مطابق با دنیای واقعی از مشخصات سری بازی های آسفالت هستند. و اکنون بعد از گذشت 5 سال نسخه جدیدی از بازی آسفالت با نام Asphalt 9: Legends منتشر شده که تنها یک هفته بعد از انتشار توانست بیش از یک میلیون دانلود در گوگل پلی دریافت کند.

انتشار نسخه جدید بازی آسفالت (آسفالت 9)

جالب است بدانید تا کنون سری بازی های آسفالت در کل بیش از 650 میلیون بار از سراسر دنیا دانلود شده اند. در زیر به نقد و بررسی جدیدترین نسخه این بازی (آسفالت 9) خواهیم پرداخت.

گرافیک و افکت های بصری

در آسفالت 9 طبق روال همیشگی سری بازی های آسفالت شاهد اضافه شدن ماشین ها و مسیرهای جدید و بهبود گرافیک بازی هستیم. حس سرعت با تکنیک های متفاوت همچون مات شدن حاشیه ها در سرعت های بالا چیزی است که در آسفالت 9 به مراتب بهتر از بازی های قبلی آسفالت منتقل می شود. همچنین از موتور جدیدی برای طراحی گرافیک و نورپردازی در بازی استفاده شده که محیط های بازی را واقعی تر جلوه می دهد.

گرافیک و افکت های بصری بازی آسفالت 9

از جمله افکت های بصری به کار رفته در بازی میتوان به افکت بلوم اشاره کرد که با به کار گرفتن آن اشیاء نورانی بهتر و بیشتر به چشم می آیند. در واقع این افکت پادنمایی (کانترست) قسمت های روشن را با قسمت های تیره افزایش داده و جلوه زیباتری به صحنه های بازی می دهد. انعکاس نور نیز چه در بدنه ماشین ها و چه در اشیاء دیگر در محیط به واقعی تر و البته زیباتر شدن محیط بازی کمک کرده است. وقتی ماشین شما در جادهای خاکی یا مسیرهای گلی حرکت می کند بدنه و گلگیرهای ماشین گلی می شوند. در هنگام حرکت اریب وار (دریفت) هم می توانید بلند شدن دود از لاستیک ماشین یا پخش گل و لای به اطراف را ببینید.

دقت در افکت های بصری در بازی آسفالت 9

کنترل ها

در بازی آسفالت 9 علاوه بر دو حالت معمولی برای کنترل که در اکثر بازی های اندرویدی وجود دارند یک حالت جدید نیز اضافه شده است که به تاچ درایو معروف است. در دو حالت اول شما با لمس صفحه نمایشگر یا با متمایل کردن گوشی یا تبلت تان به طرفین می توانید ماشین را کنترل کنید. اما در حالت تاچ درایو سرعت گرفتن، ترمز کردن و حرکت ماشین به عهده هوش مصنوعی بازی است و تنها کارهایی که شما می توانید انجام دهید حرکت اریب وار (دریفت)، استفاده از سوخت نیتروژنی و انتخاب مسیر در مواقعی است که به دو راهی ها می رسید. این حالت به نوعی به کنترل خودکار شباهت دارد و شما عملا در کنترل ماشین دخالتی ندارید.

کنترل ها در بازی آسفالت 9

هر چند انجام بازی در این حالت ساده تر به نظر می رسد اما برای کسانی که عاشق گیم پلی هیجان انگیز و پر چالش هستند نمی تواند جذابیتی داشته باشد. خوشبختانه آسفالت 9 از دسته های بازی نیز پشتیبانی می کند و شما می توانید از آن درست مثل بازی های ماشین سواری کنسولی لذت ببرید. ضمنا اگر سوخت نیتروژنی شما کاملا پر باشد می توانید با دو بار لمس پیاپی روی گزینه سوخت نیتروژنی سرعتی سرسام آور حتی بیشتر از آنچه در حالت معمولی به آن می رسید پیدا کنید.

استفاده از سوخت نیتروژنی در بازی آسفالت 9

گیم پلی

از لحاظ گیم پلی آسفالت 9 شباهت زیادی به نسخه قبلی خود (آسفالت 8) دارد. در این قسمت از بازی نیز شما می توانید از پرش های بلند و معلق زدن در هوا و حرکات اریب وار خطرناک لذت ببرید. امکان چرخش های 360 درجه ای هم وجود دارد. همچنین با اضافه شدن حالت تاچ درایو گیم پلی بازی نیز تا حدودی در این حالت دستخوش تغییر شده و کمتر نیاز به عکس العمل از جانب کسی را دارد که بازی را انجام می دهد.

حرکت اریب وار و رد تایر گذاری در بازی آسفالت 9

بازی آسفالت 9 اساسا یک بازی آنلاین است و اگر به اینترنت متصل نباشید اصلا نمی توانید وارد بازی شوید حتی برای انجام بازی در حالت یک نفره. شاید اگر می شد حداقل بازی را در حالت یک نفره آن به صورت آفلاین انجام داد بهتر می بود. البته امکانات آنلاین بازی در نوع خود عالی هستند. شما می توانید با 8 کاربر دیگر به صورت آنلاین مسابقه دهید. بازی از الگوریتم پیشرفته ای برای انتخاب کاربران استفاده می کند و کاربرانی که برای یک مسابقه آنلاین انتخاب می شوند از لحاظ سطح و توانایی در حد و حدود هم هستند.

شما می توانید با کاربران دیگر بازی کلوب تشکیل دهید یا به کلوب های دیگر بپیوندید. یک کلوب شامل گروهی از رانندگان می شود که می توانند در مسابقات آنلاین به هم کمک کرده و از جوایز برنده شدن به صورت گروهی بهره مند شوند. امکان چت کردن اعضای یک کلوب در طول مسابقه هم وجود دارد.

ماشین ها و مسیرها

در جمع 49 ماشین جدید در این قسمت از بازی آسفالت وجود دارند که برخی از آنها همچون لامبورگینی سنتیناریو و بوگاتی چیرون به درخواست کاربران اضافه شده اند. بازی دارای 7 محیط مختلف و در هر محیط 10 مسیر برای مسابقه دادن است (جمعا 70 مسیر برای مسابقه دادن). این محیط ها عبارتند از جاده های مه آلود اسکاتلند، صحراهای قاهره، شانگهای، جاده های غرب آمریکا، سان فرانسیسکو، روم و جاده های کوهستانی هیمالیا.

ماشین های جدید در بازی آسفالت 9

هر کدام از این محیط ها مشخصات خود را دارند و چالش های متفاوتی را پیش پای شما می گذارند. مثلا وقتی در جاده های غرب آمریکا مسابقه میدهید باید بدانید که این جاده ها بیشتر از دره ها و معادن میگذرند و باید همواره مراقب باشید با قطارهای در حال رفت و آمد برخورد نکنید. بعضی از مسیرهای بازی طولانی و برخی دیگر کوتاه هستند طوری که می توانید آنها را در عرض 30 ثانیه به پایان ببرید. البته مسیرهای کوتاه بیشتر مربوط به اوایل بازی بوده و تا حدودی جنبه یادگیری دارند.

ساز و کارها

ساز و کارهای بازی آسفالت 9 تا حدودی با بازی های مشابه خودش تفاوت دارد. مثلا در این بازی نمی توانید با استفاده از پول هایی که بدست می آورید ماشین های جدیدی بخرید بلکه باید با برنده شدن در مسابقات چیزی به نام طرح ساخت (بلوپرینت) بدست آورید و وقتی تعداد این طرح ساخت ها به حد نصابی رسید می توانید قفل ماشین جدیدی را باز کنید. البته می توانید طرح های ساخت را با پول هایی که در بازی بدست می آورید نیز بخرید منتها برای بعضی از ماشین ها تعداد طرح ساخت هایی که باید بخرید خیلی زیاد است.

ساز و کار طرح ساخت (بلوپرینت) در بازی آسفالت 9

همچنین برای ارتقای هر ماشینی به غیر از پول بازی به تعداد مشخصی طرح ساخت نیاز دارید. اگر حتی پول کافی داشته باشید اما تعداد طرح ساخت هایتان کافی نباشد نمی توانید ماشین تان را ارتقا دهید. بازی از ساز و کار دیگری به نام واحد سوخت نیز استفاده می کند. به ازای شرکت در هر مسابقه یک واحد سوخت از شما کم خواهد شد. در ابتدای بازی 6 واحد سوخت دارید که با شرکت در مسابقات از تعدادشان کاسته می شود. وقتی تعداد واحدهای سوخت تان به صفر رسید می توانید به چند روش مختلف جایشان را پر کنید: مدت زمان مشخصی صبر کنید تا این کار به صورت خودکار انجام شود، با پول واقعی یا توکن هایی که در بازی بدست آورده اید این کار را انجام دهید یا اینکه تنها چند آگهی تبلیغاتی ببینید.

ساز و کار واحد سوخت در بازی آسفالت 9

موسیقی و افکت های صوتی

موسیقی های متن استفاده شده در این بازی اکثرا در سبک الکترونیک و با ریتم تند هستند و با محیط بازی کاملا همخوانی دارند. افکت های صوتی بازی نیز به خوبی شبیه سازی شده اند به خصوص صدای موتور ماشین ها که بسیار گوش پر کن بوده و به نوعی قدرت موتور را نشان می دهد.

شبیه سازی خوب افکت های صوتی در بازی آسفالت 9

سخن آخر

با اضافه شدن 49 ماشین و 70 مسیر جدید به این قسمت از بازی آسفالت در کنار بهبودهایی که در گرافیک، افکت های بصری و گیم پلی بازی صورت گرفته باید گفت ارزشش را داشته که علاقمندان به آسفالت پنج سال برای انتشار نسخه جدید این بازی صبر کنند!

دانلود بازی اندرویدی Asphalt 9: Legends از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس

 

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

حدودا پنج سال پیش بود که انتشار بازی آسفالت 8 بین گیمرها غوغایی به پا کرد. سری بازی های آسفالت ثابت کرده اند که از لحاظ معروفیت چیزی از بازی جنون سرعت (نید فور اسپید) در رایانه کم ندارند. گرافیک سه بعدی و افکت های بصری بی نظیر، ماشین های دارای لایسنس (مجوز) و مسیرهایی مطابق با دنیای واقعی از مشخصات سری بازی های آسفالت هستند. و اکنون بعد از گذشت 5 سال نسخه جدیدی از بازی آسفالت با نام Asphalt 9: Legends منتشر شده که تنها یک هفته بعد از انتشار توانست بیش از یک میلیون دانلود در گوگل…

امتیاز ایران اپس به بازی آسفالت 9

گرافیک و افکت های بصری - 9
گیم پلی - 8
ساز و کارها - 8
موسیقی و افکت های صوتی - 8
کنترل ها - 8
نوآوری - 9

8.3

امتیاز کل

User Rating: 4.25 ( 8 votes)

یک نظر

نظر بدهید