اخبار اخبار فن آوری موبایل

اولین خریداران آیفون 10 گوشی های خود را به فروشندگان پس دادند!

بازگرداندن گوشی های آیفون 10 توسط خریداران
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت Phonearena: بعد از رونمایی از آیفون 10 بسیاری از تحلیلگران پیش بینی کرده بودند که به دلیل قیمت چند هزار دلاری آن استقبال خوبی از این گوشی نشود. با این وجود در روز پیش فروش آیفون 10 اولین موجودی آن که نزدیک به 2 تا 3 میلیون دستگاه تخمین زده می شد به فروش رفت. لیکن هنوز یک هفته از عرضه آیفون 10 (آیفون ایکس) نمی گذرد که برخی از خریداران گوشی های خود را به فروشندگان پس داده اند! یکی از این خریداران در ایالت فلوریدای جنوبی که از یک هفته پیش آیفون 10 را پیش خرید کرده می گوید آیفون 10 به هیچ عنوان مطابق با انتظارات وی نبوده طوری که تصمیم گرفته گوشی اش را پس دهد و از همان گالاکسی نوت 8 استفاده کند.

برگرداندن گوشی های آیفون 10 توسط کاربران

در بخش نظرات وبسایت Phonearena نیز یکی از کاربران که خود را بزرگترین طرفدار اپل می داند می گوید: "آنقدر از آیفون 10 نا امید شدم که تنها دو روز بعد از خریدش آن را پس دادم!" او در ادامه صحبت هایش می گوید چیزی که بیشتر از همه توی ذوقش زده بریدگی سیاه رنگ بالای صفحه بوده که در واقع بخشی از صفحه نمایشگر را اشغال کرده و محل سنسورهاست. همین کاربر می گوید حذف دکمه هوم و اضافه شدن حرکات جدید انگشت (جسچرها) برای انجام کارهایی که قبلا با دکمه هوم انجام میشد نیز زیاد جالب نبوده است.

انیموجی های آیفون 10

به نوعی کاربردهای دکمه هوم در ذهن بسیاری از کاربران آیفون ملکه شده است و شاید زمان زیادی طول بکشد تا آنها بتوانند خودشان را با شرایط جدید (جسچرها) وفق دهند. به گفته همین کاربر صفحه نمایشگر OLED آیفون 10 خیلی بهتر از صفحه LCD آیفون 6s نیست با این وجود اضافه شدن انیموجی ها (اموجی های متحرک) یکی از نکات مثبت این گوشی بوده است. خوب شاید نظرات کاربران در مورد آیفون 10 بسیار متفاوت باشد. هستند کاربرانی هم که از این گوشی بسیار راضی بوده اند. در زیر نگاه کوتاهی به انتقادات و اشکالات آیفون 10 از دیدگاه سایت های منتقد می اندازیم.

بریدگی بالای صفحه نمایشگر

به اعتقاد منتقدان صفحه نمایشگر آیفون 10 به شکل قابل توجهی از آیفون های دیگر بهتر است. اما این به معنای بی نقص بودن آن نیست. وجود یک بریدگی در بالای صفحه که در واقع جای سنسورهاست بخشی از صفحه نمایشگر را اشغال کرده که مخصوصا در حالت افقی (همانطور که در شکل می بینید) کاملا به چشم می آید. وجود همین بریدگی باعث شده که فضای کافی برای نمایش میزان باقی مانده باطری به درصد وجود نداشته باشد. یکی از منتقدان وبسایت Verge می گوید وجود این بریدگی در حالت عمودی چندان به چشم نمی آید ولی در حالت افقی بسیار آزار دهنده است.

بریدگی بالای صفحه نمایشگر در آیفون 10

او در ادامه صحبت هایش می گوید: "متاسفانه آنقدر در بالای آیفون 10 سنسور قرار گرفته که اپل مجبور شده به این بریدگی تن در دهد. شاید در آینده نزدیک راه حلی برای این مشکل پیدا شود ولی تا آن زمان مشکل پابرجاست. بزرگترین مشکل این بریدگی آن است که هنوز بسیاری از اپلیکیشن ها با آن سازگار نیستند و لذا بخشی از صفحه توسط این بریدگی به هرز می رود."

در واقع برای نمایش درست رابط کاربری اپلیکیشن ها باید بخشی از صفحه نمایشگر بی استفاده باقی بماند. البته هستند منتقدانی هم که اساسا وجود این بریدگی را اشکال نمی دانند؛ از جمله منتقد وبسایت TechCrunch که صریحا می گوید: "در مورد این بریدگی اطمینان می دهم که وجود آن را تنها یک روز بعد از استفاده فراموش خواهید کرد."

سیستم تشخیص چهره (فیس آی دی)

یکی از مهمترین ویژگی های آیفون 10 سیستم تشخیص چهره آن (فیس آی دی) برای باز کردن قفل گوشی است. سیستم تشخیص چهره در واقع جای حسگر اثر انگشت را گرفته و انتظار کاربران آن است که همیشه درست عمل کند. اما متاسفانه اینگونه نیست.

یکی از منتقدان وبسایت Digital Trends چندان از عملکرد فیس آی دی راضی نیست و به نظرش حسگر اثر انگشت (تاچ آی دی) عملکرد بهتری داشت. او در این رابطه می گوید: "بعضی وقت ها آدم فکر می کند که فیس آی دی هنوز در مرحله آزمایشی است. تاچ آی دی عملکرد خوبی داشت و خیلی سریع اثر انگشت را تشخیص می داد اما فیس آی دی سرعت تاچ آی دی را ندارد و بعضی مواقع هم درست عمل نمی کند."

سیستم تشخیص چهره (فیس آی دی) در آیفون 10

منتقد وبسایت Verge نیز معتقد است که فیس آی دی همیشه جواب نمی دهد. طبق گفته او فیس آی دی در محیط های تاریک عملکرد خوبی دارد ولی در زیر نور خورشید عملکردش مطمئن نیست. او در ادامه صحبت هایش می گوید: "خبر بد در مورد فیس آی دی آن است که عملکرد خوبی ندارد. برای عملکرد درست آن باید گوشی را در فاصله مناسبی از صورت خود بگیرید و مستقیما به گوشی نگاه کنید."

منتقد روزنامه واشنگتن پست نیز می گوید فیس آی دی از هر 10 بار 9 بار درست عمل می کند و علاوه بر آن از عملکرد گوشی بعد از باز شدن قفل نیز راضی نیست: "یکی از تصمیم های آزار دهنده ای که اپل گرفته آن است که بعد از باز کردن قفل صفحه با فیس آی دی روانه صفحه اعلانات می شوید. برای دیدن صفحه اصلی باید بعد از باز شدن قفل صفحه انگشت تان را از پایین به بالای صفحه حرکت دهید."

در اینجا لازم میدانیم به نظر جالبی که یکی از کاربران ایرانی در مورد فیس آی دی داده نیز اشاره ای داشته باشیم. به اعتقاد ایشان: "به نظر من Face ID  بسیار فناوری … و همون اثر انگشت خیلی بهتره. شما تصور کن تو یه روز زمستانی کلاه رو تا گوشات کشیدی و شال گردن دور صورتت پیچیدی حتما باید صورتتو نمایان کنی .در صورتی که حسگر قرنیه نیازی به نمایان کردن کل صورت نداره و حتی از روی عینک آفتابی هم جواب می ده. یا فکر کن روی موتور سیکلت باید کلاه رو برداری تا گوشی بشناسدت."

طنزی تصویری راجع به قابلیت فیس آی دی در آیفون 10

این هم یک طنز تصویری در مورد فیس آی دی. در تصویر بالا گفته شده "زمانی که باید با پلیس تماس بگیرید." و در تصویر پایین: "اما فیس آی دی آیفون نمی تواند صورت شما را تشخیص دهد!"

حذف دکمه هوم

دکمه هوم در آیفون 10 حذف شده و جای آن را یک سری فرمان حرکتی (جسچر) گرفته است. البته حذف این دکمه اساسا یک ایراد به حساب نمی آید و به زیبایی آیفون 10 کمک کرده است. اما مشکل آنجاست که بسیاری از کاربران آیفون به این دکمه و کارکردهای آن عادت کرده بودند و حالا  برایشان مشکل است که وقت بگذارند و خود را با فرامین حرکتی جدید آشنا کنند.

منتقد وبسایت Tom’s Guide در این رابطه می گوید: "در روز اول استفاده از آیفون 10 باید عادت می کردم به جای فشردن دکمه هوم برای خروج از اپلیکشین انگشتم را به سمت بالای صفحه حرکت دهم. همچنین به جای دو بار فشردن دکمه هوم برای دیدن اپلیکیشن های باز شده مجبور بودم انگشتم را به سمت بالای صفحه حرکت داده و همانجا نگه دارم… مدتی طول می کشد تا کاربران به این فرامین حرکتی عادت کنند."

حذف دکمه هوم از آیفون 10

منتقد وبسایت Engadget هم دل خوشی از این فرامین حرکتی ندارد و می گوید: "به دلیل حذف دکمه هوم مجبوریم از فرامین حرکتی استفاده کنیم. این فرمان ها تا حدی سرعت عمل کاربر را پایین می آورند. مثلا وقتی لیست اپلیکیشن های باز شده را می آورید برای بستن آنها نمی توانید انگشت تان را مجددا به سمت بالای صفحه حرکت دهید بلکه باید انگشت تان را همان جا نگه داشته و بعد علامت ضربدر در گوشه آنها را لمس کنید."

اپلیکیشن های بهینه نشده

به غیر از اپلیکیشن هایی که به صورت پیش فرض در آیفون 10 نصب شده اند و همچنین تعداد کمی از اپلیکیشن های دیگر سایر اپلیکیشن ها برای صفحه نمایشگر آیفون 10 بهینه نشده اند. به اعتقاد منتقد وبسایت Verge این موضوع می تواند باعث هرز رفتی بخشی از فضای صفحه نمایشگر شود. او به عنوان مثال به اپلیکشین های گوگل مپس و اسپاتیفای اشاره می کند و می گوید: "وقتی اپلیکیشن های بهینه نشده را در آیفون 10 اجرا می کنید نوار سیاه رنگی را در حاشیه های نمایشگر به خصوص قسمت فوقانی آن خواهید دید."

بهینه نبودن اپلیکیشن ها برای آیفون 10

منتقد وبسایت Engadget هم به این موضوع و ناخوشایند بودن نوارهای سیاه رنگ اشاره می کند: "وقتی مثلا اپلیکیشن جی میل را در آیفون 10 باز می کنید یک فضای خالی سیاه رنگ در بالا و پایین صفحه خواهید دید که محیط گوشی را بسیار بدشکل میکند."

قیمت بالا

قیمت آیفون 10 در واقع یکی از آن قیمت های قابل تامل است که چندان خوشایند کاربران نبوده  (هزار دلار) و این سوال را به ذهن متبادر می کند که مگر این گوشی چقدر از گوشی های قبل از خود پیشرفته تر است که باید چنین قیمتی داشته باشد؟ منتقد CNBC در این مورد نظر جالبی دارد: "اگر خوره تکنولوژی نیستید یا جدید بودن گوشی برایتان اهمیتی ندارد هیچ نیازی به خرید آیفون 10 ندارید."

قیمت بالای آیفون 10

از طرفی باید به قیمت هنگفت این گوشی در ایران نیز اشاره کرد. قیمت این گوشی در آمریکا هزار دلار است. با توجه به این موضوع قیمت اصلی این گوشی باید حدودا 4 میلیون تومان باشد (با فرض هر دلار چهار هزار تومان). هزینه های جانبی، سود فروشنده و از این قبیل را هم اگر در نظر بگیریم قیمت گوشی نباید از دو برابر قیمت اصلی اش یعنی 8 میلیون تومان بیشتر باشد. با این وجود این گوشی در حال حاضر در ایران با قیمت 16 میلیون به فروش می رسد که جای تامل و سوال دارد.

حمیدرضا دهقانی نیا سخنگوی طرح رجیستری

در اینجا لازم می دانیم توجه شما را به سخنان آقای حمیدرضا دهقانی نیا سخنگوی طرح رجیستری در این مورد جلب کنیم. وی در در گفت‌ و گو با پایگاه اطلاع رسانی رسمی طرح رجیستری (همتا) اعلام کرد: "نظر به شروع فرآیند پایش شبکه طرح ثبت تلفن همراه (رجیستری) و عدم مشاهده آیفون ۱۰ در شبکه و با عنایت به این نکته که تا این تاریخ هیچ ثبت سفارشی نیز برای گوشی آیفون ۱۰ در کشور صورت نپذیرفته و IMEI  آن در گمرک ثبت نشده است منطقا گوشی مذکور کالای قاچاق است و در این طرح پس از شروع اعمال سیاست از شبکه اپراتوری سرویس نخواهد گرفت."
 

جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت Phonearena: بعد از رونمایی از آیفون 10 بسیاری از تحلیلگران پیش بینی کرده بودند که به دلیل قیمت چند هزار دلاری آن استقبال خوبی از این گوشی نشود. با این وجود در روز پیش فروش آیفون 10 اولین موجودی آن که نزدیک به 2 تا 3 میلیون دستگاه تخمین زده می شد به فروش رفت. لیکن هنوز یک هفته از عرضه آیفون 10 (آیفون ایکس) نمی گذرد که برخی از خریداران گوشی های خود را به فروشندگان پس داده اند! یکی از این خریداران در ایالت فلوریدای جنوبی که از یک هفته…

به این مطلب امتیاز دهید

اولین خریداران آیفون 10 گوشی های خود را به فروشندگان پس دادند! - 9

9

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

نظر بدهید