اخبار اخبار فن آوری

اینترنت 5G به ایران می آید

نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران: همراه اول برای پیاده سازی و توسعه زیرساخت های نسل پنجم اینترنت رادیویی (5G) در کشور، روز دوشنبه 12 تیر 1396 با شرکت نوکیا بهترین ارائه دهنده خدمات LTE در دنیا تفاهم نامه همکاری امضاء کرد. بر اساس این تفاهم نامه قرار است تا 4 سال آینده یعنی تا سال 1400 بسترهای مناسب برای ارائه اینترنت 5G پیاده سازی و امکان ارائه آن به مشترکین همراه اول فراهم شود.

اینترنت 5G در واقع نسل بعدی اینترنت 4G LTE است که از زمان ارائه آن توسط اپراتورهای کشور مدتی است می گذرد. سرعت اینترنت 5G به شکلی باور نکردنی بالاست و محدودیت های کمتری در مقایسه با 4G دارد. همچنین 5G انعطاف بالایی خواهد داشت که آن را مناسب کارکردهایی همچون اینترنت اشیاء، انتقال سریع محتوای 4k و 8k، واقعیت مجازی در وب و انجام بازی های آنلاین با کمترین تاخیر زمانی (latency) می کند.

امضای تفاهم نامه اینترنت 5G بین همراه اول و نوکیا

سرعت اینترنت 5G

سرعت اینترنت 5G بسته به استفاده ای که از آن می کنید متفاوت است. این سرعت میتواند از چند ده مگابیت تا چند ده گیگابیت در ثانیه متغیر باشد. یعنی حداقل 100 برابر سرعت اینترنت 4G. این بدان معناست که اگر اینترنت 5G در شرایط ایده آل خود باشد می توانید با آن سرعت های نجومی همچون 500 مگابایت در ثانیه و شاید هم بالاتر را تجربه کنید. بدین ترتیب مثلا می توانید یک بازی حجیم چند ده گیگابایتی یا یک فیلم طولانی با کیفیت 4k را تنها در عرض چند دقیقه دانلود کنید.

سنجش سرعت اینترنت 5G

البته شرایط ایده آل کمتر یا اصلا اتفاق نمی افتد. اپراتور تی موبایل اخیرا تستی را در شرایط آزمایشگاهی انجام داده که نشان می دهد سرعت اینترنت 5G می تواند 1200 برابر سرعت متوسط 4G باشد. لیکن باید توجه داشت که این سرعت در شرایط آزمایشگاهی و با وسایلی به دست آمده که شاید هرگز در اختیار یک مصرف کننده معمولی قرار نگیرند. ولی در هر حال می توان گفت انتظار سرعتی بین 10 تا 100 برابر سرعت 4G در شرایط عملی و با در نظر گرفتن محدودیت های مختلف انتظار معقولی از اینترنت 5G است.

مشکلات اینترنت 5G

مشکل پوشش نقاط، اساسا مشکل اینترنت رادیویی چه 5G و چه 4G است. در ابتدای راه اندازی ممکن است خیلی از نقاط تحت پوشش قرار نگیرند. از طرفی سیگنال های اینترنت 5G نمی توانند زیاد انتشار پیدا کنند. از این رو دکل های آن مساحت کمتری را پوشش می دهند. بنابراین برای پوشش یک منطقه هم باید تعداد دکل ها بیشتر باشد و هم به هم نزدیکتر باشند و این یعنی هزینه بیشتر.

همچنین برای اتصال به اینترنت 5G باید از سخت افزاری استفاده کرد که از اینترنت 5G پشتیبانی می کند. البته این چیز تازه ای نیست و در رابطه با فناوری های قبل از 5G نیز صادق بوده است. قدر مسلم است که شما نمی توانید از مودم یا گوشی برای اتصال به 5G استفاده کنید که حداکثر سرعت های 4G را پشتیبانی می کند. شرکت کوالکام اخیرا محصولی تولید کرده که به گفته سازندگانش دانلود با سرعت ۵ گیگابیت برثانیه (400 برابر سرعت دانلود 4G) را پشتیبانی می ‌کند. قرار است تولیدکنندگان گوشی‌ های هوشمند تا پایان سال 2017 نمونه ‌ای از این قطعه را دریافت کرده و از آن برای ساخت قطعات مشابه در گوشی های نسل جدید خود که از اینترنت 5G پشتیبانی می کنند استفاده کنند.

جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید :

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

 

 

 

سرویس خبری ایران اپس به نقل از اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران: همراه اول برای پیاده سازی و توسعه زیرساخت های نسل پنجم اینترنت رادیویی (5G) در کشور، روز دوشنبه 12 تیر 1396 با شرکت نوکیا بهترین ارائه دهنده خدمات LTE در دنیا تفاهم نامه همکاری امضاء کرد. بر اساس این تفاهم نامه قرار است تا 4 سال آینده یعنی تا سال 1400 بسترهای مناسب برای ارائه اینترنت 5G پیاده سازی و امکان ارائه آن به مشترکین همراه اول فراهم شود. اینترنت 5G در واقع نسل بعدی اینترنت 4G LTE است که از زمان ارائه آن توسط اپراتورهای کشور…

به این مطلب امتیاز دهید

اینترنت 5G به ایران می آید - 9.5

9.5

امتیاز کل

User Rating: 4.83 ( 2 votes)

نظر بدهید