بررسی بازی نقد و بررسی

بازی اندرویدی Marvel Strike Force – نبرد ابرقهرمانان مارول

نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

تا به حال بازی های زیادی با تم ابرقهرمانان مارول منتشر شده است. این بازی ها در ابتدا بیشتر در سبک مبارزه ای ارائه می شدند (مثل بازی Injustice 2)؛ اما مدتی است که ابرقهرمانان مارول تصمیم گرفته اند در بازی های نقش محور هم خودی نشان بدهند! از جمله بازی های پرطرفدار در سبک نقش محور که با حضور ابرقهرمانان مارول منتشر شده می توان به بازی Marvel: Avengers Alliance 2 اشاره کرد که گرافیک کارتونی بسیار زیبایی هم دارد. ولی این پایان حضور ابرقهرمانان مارول در بازی های نقش محور نیست! اخیرا بازی جالب دیگری با نام Marvel Strike Force در همین سبک منتشر شده که باز هم در آن شاهد حضور ابرقهرمانان مارول هستیم. در زیر به نقد و بررسی کامل این بازی خواهیم پرداخت.

داستان بازی

داستان بازی مربوط به ابرشروری به نام اولتیموس می شود. این ابرشرور نیز یکی از ابرشرورهای مارول است که بر اساس آنچه در بیوگرافی او آمده سال های سال زیر سنگ های بزرگ استون هِنج مدفون شده بود. اما اکنون سر برآورده و قصد دارد که تمام کهکشان ها را به تصرف خود در آورد. در این میان سیاره زمین برای او اهمیت زیادی دارد چرا که گفته می شود این سیاره درگاه به تسخیر در آوردن هزاران سیاره دیگر است. برای همین هم هست که او حمله خود را از سیاره زمین آغاز کرده است.

تصویری از اولتیموس یکی از ابرشرورهای مارول

اولتیموس از هر کدام از ابرقهرمانان مارول یک کپی شرور درست کرده و آن را به زمین فرستاده تا با ابرقهرمانان واقعی بجنگند و آنها را شکست دهند. بنابراین در این بازی اگر می بینید ابرقهرمانان نه با ابرشرورها که با ابرقهرمانانی دقیقا شبیه به خودشان مبارزه می کنند تعجب نکنید. هیچ کس تا به حال یارای مقاومت در برابر اولتیموس را نداشته مگر گروهی به نام استارز (S.T.A.R.S) تحت فرماندهی فرمانده ای مقتدر به نام نیک فیوری. این گروه در واقع همان گروه ابرقهرمانان واقعی مارول هستند. شما هم به عنوان یکی از فرمانده های تحت فرماندهی نیک فیوری انجام وظیفه می کنید و داستان بازی را پیش می برید.

نیک فیوری و ابرقهرمانان مارول
 

گرافیک و پویانمایی

گرافیک بازی Marvel Strike Force سه بعدی است و اگر بخواهیم به آن امتیاز بدهیم از امتیاز 5 حتما امتیاز 4 را خواهد گرفت. طراحی کاراکترها با دقت تمام انجام شده و تمام جزئیات در مدل سه بعدی آنها رعایت شده است. محیط ها هم به خوبی طراحی شده اند هر چند احساس می شود اگر اندکی بیشتر روی شان کار می شد واقعی تر جلوه می کردند. گرافیک این بازی هر چند خوب است اما در حد و اندازه های بازی های کنسولی نیست و ایراداتی هر چند کوچک از اینجا و آنجای آن می توان گرفت. ولی به عنوان یک بازی موبایلی در سطح خوبی قرار دارد.

ابرقهرمانان مارول

پویانمایی در این بازی در حد متوسط است. از آنجا که هیچ گزینه ای در صفحه تنظیمات بازی برای تغییر کیفیت گرافیک بازی وجود ندارد اجرای بازی حتی در گوشی ها و تبلت هایی با سخت افزار قوی تر نیز ممکن است با افت فریم و نتیجتا حرکات خشک کاراکترهای بازی مواجه شود. به نظر می رسد از یک طرف این بازی به گزینه ای برای تغییر کیفیت گرافیک برای اجرای روان تر نیاز دارد و از طرف دیگر کد آن نیز باید بهینه سازی شود تا از بار پردازشی آن روی پردازشگر اصلی و گرافیکی گوشی کاسته شود و نتیجتا بازی بهتر اجرا شود (احتمالا در نسخه های بعدی این اتفاق خواهد افتاد).

کاپیتان آمریکا در نبرد

هر کاراکتری در این بازی حرکات خاص خود را هم دارد که در نوع خود جالب است. مثل کاراکتر اسپایدرمن که می تواند از تار خود آویزان شود و با لگد به سینه حریف بکوبد یا کاراکتر لوک کیج که می تواند با حرکات دست خود حریف بطلبد. اما باز هم در طراحی بعضی از حرکت ها بی دقتی شده است. مثلا کاراکتر لوک کیج با آن هیکل بزرگش وقتی به دشمن ضربه می زند و می خواهد برگردد با یک معلق از پشت این کار را انجام می دهد که برای کاراکتری با این هیکل طبیعی نیست. شاید برای اسپایدرمن انجام این کارها طبیعی به نظر برسد اما بهتر بود برای کاراکتر لوک کیج از دویدن به جای معلق زدن استفاده می شد.

آیرون من در نبرد

همچنین پرتاب شدن دشمنان هنگام دریافت ضربه آخر هم زیاد جالب نیست. مثل این می ماند که یک عروسک را به هوا پرتاب کنید. بهتر بود کاراکتری که پرتاب می شد در هوا هم دست و پا میزد تا پرتاب شدن او طبیعی تر جلوه کند. البته برای ضربه آخر افکت حرکت آهسته در نظر گرفته شده که در نوع خود جالب است. افکت جالب دیگر افکت تغییر زاویه دوربین است که برای کاراکترهایی که تیراندازی می کنند در نظر گرفته شده است.

موسیقی متن و افکت های  صوتی

موسیقی بازی هم مثل گرافیک آن می تواند به راحتی امتیاز 4 از 5 را بگیرد. موسیقی منوها با موسیقی متن بازی متفاوت است و حس و حالی حماسی دارد. افکت های صوتی نیز خوب طراحی شده اند ولی باز هم از آنها اشکالاتی می توان گرفت. مثلا اینکه تنوع آنها کم است و به عنوان مثال برای تمام ضربات مشت و لگد یک صدا در نظر گرفته شده است.

گیم پلی

گیم پلی بازی Marvel Strike Force دقیقا مثل دیگر بازی های نقش محور موبایلی است: بازی بر اساس نوبت است و هر کاراکتری نوبت خود را برای ضربه زدن پیدا می کند. هر کاراکتر دارای ضربات معمولی و قابلیت های خاص هم هست که دسته دوم (قابلیت های خاص) می توانند در تعیین نتیجه مبارزه بسیار موثر باشند. مثلا یکی از قابلیت های خاص کاراکتر لوک کیج آن است که می تواند برای حریف رجز بخواند. رجزخوانی باعث می شود دشمن در نوبت خود فقط به این کاراکتر حمله کند. این به درد مواقعی می خورد که نوار سلامتی کاراکترهای دیگرتان خیلی کم شده و بیم آن می رود که در نوبت بعدی از بین بروند.

گیم پلی بازی Marvel strike force

بر خلاف برخی دیگر از بازی های نقش محور امکان حرکت کردن با کاراکترها وجود ندارد. شما مثل بازی های دیگری از این دست همچون بازی The Walking Dead در یک صحنه نبرد شرکت می کنید و عملا امکان راه رفتن با کاراکترهایتان را ندارید. این موضوع به سبک بازی بر می گردد و عملا جزء ضعف های آن محسوب نمی شود. در نهایت باید گفت مثل دیگر بازی های نقش محور در این بازی نیز ارتقای کاراکترها و مجهز کردن شان به انواع و اقسام آیتم های کمکی در پیروزی آنها موثر خواهد بود. به عبارت دیگر فقط نمی توانید به هوش و ذکاوت خود در مبارزه ها متکی باشید و حتما باید کاراکترهایتان را ارتقا دهید.

گیم پلی بازی Marvel strike force
 

ساز و کارها

اگر بخواهیم به تفصیل راجع به ساز و کارهای این بازی صحبت کنیم شاید نیاز به مقاله جداگانه ای باشد! این ساز و کارها به قدری متنوعند که بهتر است خودتان آنها را کشف کرده و به تدریج با آنها آشنا شوید. با این وجود بعضی از آنها را در اینجا به عنوان مثال ذکر می کنیم. در این بازی کیت های سبز رنگ و آبی رنگ وجود دارند که با کمک آنها می توانید کاراکترهایتان را ارتقا دهید. بعد از نبردها شما برنده آیتم های مختلفی میشوید که از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد: پول، کیت ها، امتیاز تجربه، امتیار کاراکتر (با جمع شدن این امتیازات میتوانید قفل یک کاراکتر را باز کنید) و آیتم های کمکی یا آیتم هایی که برای ساخت آنها لازمند.

ارتقای کاراکترها در بازی Marvel strike force

امتیاز تجربه باعث می شود سطح خودتان در بازی بالاتر برود. برای انجام هر مبارزه به تعدادی انرژی (با آیکن صاعقه مشخص میشود) نیاز دارید. این تعداد معمولا 6 و بعضی مواقع 12 یا 18 است (بسته به اهمیت مبارزه و جوایزی که می برید). انرژی را هم می توانید داخل بازی بدست آورید (با ارتقای سطح خودتان به عنوان جایزه) یا آن را با پول واقعی بخرید. ورود روزانه به بازی و همچنین دستیابی به دستاوردهای بازی نیز روش دیگری برای دستیابی به آیتم های موردنیازتان است.

حالت های بازی

بازی دارای حالت های مختلفی برای انجام است که عبارتند از حالت داستانی که خود به چند فصل تقسیم می شود. جالب اینکه برای هر کدام از این فصل ها از کاراکترهای خاصی نیز می توانید استفاده کنید. فکر نکنید اگر چند کاراکتر خیلی قوی داشته باشید کفایت می کند چون ممکن است از این کاراکترها در فصل های دیگر نتوانید استفاده کنید. بنابراین بهتر است تعادل را در ارتقای کاراکترهایتان نیز رعایت کنید. حالت دیگر حالت رویدادهاست که مثل دیگر بازی ها می تواند در بازه های زمانی مختلف شامل رویدادهای مختلفی شود. این رویدادها معمول مبارزه هایی هستند که جوایزی ویژه برای آنها در نظر گرفته شده است.

حالت های بازی Marvel strike force

حالت چالشی حالت دیگر بازی است که جوایز آن شامل پول و آیتم هایی می شود که با کمک آنها می توانید قفل گوی های جایزه را باز کنید. حالت نبرد سهمگین یا بلیتز هم در واقع همان حالتی است که در آن می توانید با کاربران دیگری از سراسر دنیا به صورت آنلاین مبارزه کنید. دیگر حالت های بازی عبارتند از آوردگاه، اتحاد، جنگ اتحادها و حمله اتحادها که کشف آنها را به شما می سپاریم!

حالت بلیتز در بازی Marvel strike force
 

نقاط قوت

از جمله نقاط قوت بازی Marvel Strike Force می توان به تنوع کاراکترها و آیتم های آن اشاره کرد. در این بازی بیش از 80 کاراکتر وجود دارد که همه جزء ابرقهرمانان مارول هستند. بعضی از آنها جدید و بعضی دیگر جزء ابرقهرمانان معروف و قدیمی مارول مثل اسپایدرمن هستند. متاسفانه با وجود این تنوع زیاد کاراکترهایی مثل بتمن یا سوپرمن در بازی نیستند که امیدواریم در نسخه های بعدی اضافه شوند. قابلیت "برد خودکار" از دیگر نقاط قوت بازی است. شما در مراحلی که سه ستاره گرفته باشید می توانید تنها با لمس دکمه برد خودکار و البته صرف انرژی (آیکن صاعقه) جوایز آن مرحله را بدون بازی در آن درو کنید!

تنوع کاراکترها در بازی Marvel strike force

خوشبختانه این بازی از آن دست بازی هایی نیست که شما را به سمت خرید درون برنامه ای سوق دهد. تمام آیتم ها حتی آیتم های مهم و نایاب بازی اگر چه با خرید درون برنامه ای قابل خرید هستند ولی به راحتی از داخل خود بازی نیز می توانید به آنها دست پیدا کنید. باید بگوییم این بازی اصلا شما را به سمت پرداخت درون برنامه ای سوق نمی دهد و اگر کمی صبر داشته باشید تمام آیتم های مورد نیازتان را به دست خواهید آورد.

نقاط ضعف

یکی از نقاط ضعف بزرگ این بازی آن است که تمام بازی همان اول دانلود نمی شود. هر چند حجم خود بازی هنگام دانلود زیاد نیست (87 مگابایت) اما در طول بازی بارها و بارها در پایین صفحه کلمه "در حال دانلود" را خواهید دید. به نظر می رسد بخش های مختلف بازی بعد از نصب و در هنگام بازی دانلود می شوند. خوشبختانه در هنگام دانلود می توانید به بازی ادامه دهید و نیازی نیست که صبر کنید تا دانلود تمام شود. اما بهتر این بود که تمام محتوای این بازی یکجا دانلود می شد تا هم حجم دقیق بازی معلوم می شد و هم اینکه مجبور به دانلودهای  متفرقه در طول بازی نبودید.

جدول برترین ها در بازی Marvel strike force

نقطه ضعف دیگر بازی همانطور که در بالا ذکر شد افت فریم ریت بازی و خشک بودن حرکات کاراکترها در بعضی موارد است. به نظر می رسد کد بازی بهینه نشده و بار پردازشی بالایی را به پردازشگر تحمیل می کند و همین خود باعث افت فریم ریت می شود. از طرفی گزینه ای هم برای کاهش کیفیت گرافیک بازی وجود ندارد تا بازی را بتوان بهتر در گوشی ها و تبلت های ضعیف تر اجرا کرد.

هشدار!

مراقب باشید هنگامی که بازی در حال دانلود است از آن خارج نشوید چون بازی طوری طراحی نشده که بتوانید دانلود را ادامه دهید. این می تواند باعث شود در یک قسمت از بازی گیر کنید (به دلیل دانلود نشدن کامل). در این صورت تنها راه حل تان آن است که بازی را حذف (آن اینستال) و مجددا آن را نصب کنید. البته خوشبختانه در حین دانلود می توانید به بازی خود ادامه دهید. همچنین اگر با حساب کاربری گوگل پلی خود وارد شده باشید میزان پیشرفت شما در بازی به صورت آنلاین ذخیره شده و بعد از نصب مجدد بازی مجبور نیستید بازی را از اول بازی کنید بلکه آن را ادامه خواهید داد.

سخن آخر

اگر عاشق بازی های نقش محور و به خصوص ابرقهرمانان سری کمیک های مارول هستید این بازی می تواند برایتان جذابیت خاصی داشته باشد حتی به آن اندازه که نقاط ضعف آن را نبینید!

دانلود بازی اندرویدی Marvel Strike Force از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس
 

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

تا به حال بازی های زیادی با تم ابرقهرمانان مارول منتشر شده است. این بازی ها در ابتدا بیشتر در سبک مبارزه ای ارائه می شدند (مثل بازی Injustice 2)؛ اما مدتی است که ابرقهرمانان مارول تصمیم گرفته اند در بازی های نقش محور هم خودی نشان بدهند! از جمله بازی های پرطرفدار در سبک نقش محور که با حضور ابرقهرمانان مارول منتشر شده می توان به بازی Marvel: Avengers Alliance 2 اشاره کرد که گرافیک کارتونی بسیار زیبایی هم دارد. ولی این پایان حضور ابرقهرمانان مارول در بازی های نقش محور نیست! اخیرا بازی جالب دیگری با نام Marvel…

امتیاز ایران اپس به بازی Marvel Strike Force

داستان بازی - 8
گرافیک - 8
پویانمایی - 7
موسیقی متن - 8
افکت های صوتی - 7.5
گیم پلی - 8
ساز و کارها و حالت های بازی - 9.5

8

امتیاز کل

User Rating: 4.44 ( 5 votes)

 

نظر بدهید