بررسی بازی نقد و بررسی

بازی اندرویدی Zombie Dead Set در یک نگاه

نقد و بررسی بازی اندرویدی Zombie dead set
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

بازی هایی با تم زامبی همواره طرفداران خاص خود را داشته اند. این بازی ها اغلب در سبک حادثه ای هستند اما گاها در سبک های دیگری همچون ماجرایی یا استراتژی نیز ارائه شده اند (به بازی Zombie Anarchy: Survival Game مراجعه کنید). سبک دیگری هم از بازی های زامبی وجود دارد که هر چند به عنوان زیر مجموعه ای از سبک حادثه ای محسوب می شود ولی اندکی با بازی های حادثه ای دیگر متفاوت است. در این سبک از بازی ها حرکت کاراکتر به عهده شما نیست. کاراکتر شما به صورت خودکار حرکت می کند و در مکان هایی مشخص می ایستد تا با زامبی ها مبارزه کند.

نمایی از بازی اندرویدی Zombie Dead Set

در واقع کنترل کاراکتر فقط زمانی که می ایستد با شما خواهد بود. شاید با خود فکر کنید که گیم پلی این دست از بازی ها به دلیل حرکت نکردن کاراکترتان زیاد هیجان انگیز نباشد. اما در عمل این طور نیست. چون این سبک از بازی ها هم ساز و کارهای خاص خود را برای تولید هیجان دارند. اگر باور نمی کنید بازی Zobmie Dead Set را دانلود و نصب کنید و خودتان امتحان کنید! در زیر به نقد و بررسی این بازی خواهیم پرداخت.

گرافیک و موسیقی

گرافیک بازی Zombie Dead Set سه بعدی است و هر چند در حد بازی های کنسولی نیست ولی در طراحی محیط ها، زامبی ها و سلاح ها دقت کافی به عمل آمده است. متاسفانه بازی دارای موسیقی متن نیست. زمانی که شما عملا وارد بازی می شوید به غیر از صدای شلیک، صدای راه رفتن، صدای زامبی ها و از این قبیل چیز دیگری نخواهید شنید. در واقع برای متن بازی فقط افکت های صوتی در نظر گرفته شده که البته خوب هم طراحی شده اند. صدای تفنگ ها کاملا با یکدیگر متفاوت و گوش پر کن است. صدای ترکیدن سر زامبی ها نیز به خوبی طراحی شده است. بهتر بود برای متن بازی نیز یک موسیقی هیجان انگیز در نظر گرفته می شد.

نمای دیگری از بازی اندرویدی Zombie Dead Set

البته موسیقی که برای منوی بازی در نظر گرفته شده مناسب است و حس و حالی مرموز و وهم آور را به آدم منتقل می کند. افکت های گرافیکی بازی نیز خوب طراحی شده اند. انفجارها، پاشیدن لکه های خون روی صفحه وقتی از زامبی ها ضربه میخورید و بیشتر شدن آن، منفجر شدن سر زامبی ها و برخی دیگر از افکت های گرافیکی بازی به خوبی طراحی شده و برای یک بازی موبایلی قابل قبول هستند.

گیم پلی

شاید یکی از نقاط قوت بازی Zombie Dead Set گیم پلی هیجان انگیز آن باشد. ماموریت های شما در حالت داستانی بازی می توانند اهداف مختلفی داشته باشند. یکی از این اهداف مثلا نجات دادن بازماندگانی است که در حال فرار از زامبی ها هستند. در چنین ماموریت هایی شما روی یک بلندی ایستاده اید. یک نفر در حال فرار از زامبی هاست و شما باید با تیراندازی و کشتن زامبی ها به او در فرارش کمک کنید. در برخی دیگر از ماموریت ها همان شخص خود دارای سلاح است و در کنار شما مبارزه می کند. در برخی ماموریت های دیگر هم فقط باید خودتان را از یک نقطه به نقطه دیگر برسانید البته اگر زامبی ها بگذارند!

گیم پلی بازی اندرویدی Zombie Dead Set

زامبی ها معمولا به صورت ترکیبی و گاها از جهات مختلف به شما حمله می کنند. هر کدام از آنها از لحاظ قدرت و سرعت با دیگری متفاوت است. برخی از آنها راه می روند و برخی دیگر به سمت شما می دوند. بهتر است اول آنهایی را از بین ببرید که به سمت تان می دوند. ضمنا یادتان باشد با تیراندازی به سمت سر زامبی ها هم میتوانید آنها را با یک شلیک از بین ببرید و هم سکه های طلای بیشتری دریافت کنید. این به خصوص برای مواقعی که تعداد زامبی ها زیاد است به کارتان خواهد آمد. بازی علاوه بر حالت داستانی دارای حالت پشتیبانی نیز هست که شامل یک سری ماموریت دیگر با اهداف دیگری است (مثلا یک دقیقه دوام آوردن در برابر زامبی ها).

ماموریت های پشتیبانی در بازی اندرویدی Zombie Dead Set

انجام این ماموریت ها می تواند به شما در بدست آوردن سکه های بیشتر و همچنین بالا بردن سطح تان کمک کند. بازی دارای 5 محیط مختلف است و هر محیط دارای یک سری ماموریت. محیط اول بازی شامل 20 ماموریت است و اگر فرض را بر آن بگذاریم که بقیه محیط ها هم به همین اندازه ماموریت دارند باید گفت این بازی حدود 100 ماموریت در حالت داستانی اش دارد. ضمنا بعد از انجام هر ماموریت امکان انجام مجدد آن نیز وجود دارد با این تفاوت که سکه های طلایی که به عنوان جایزه دریافت می کنید در انجام مجدد یک دهم خواهند شد. مثلا اگر پس از انجام یک ماموریت سیصد سکه به عنوان جایزه دریافت کرده اید در مرتبه های بعدی که آن ماموریت را انجام می دهید تنها سی سکه دریافت خواهید کرد.

نمایی از صفحه ماموریت ها در بازی اندرویدی Zombie dead set

ساز و کارها

قبل از هر چیز باید بگوییم در این بازی از ساز و کار جوایز روزانه استفاده شده است. این یعنی شما به ازای ورود روزانه به بازی تا یک هفته می توانید جایزه بگیرید. این جایزه برای روز اول 200 سکه، روز دوم هزار سکه و روز هفتم یک سلاح خاص به همراه هزار و سیصد سکه خواهد بود. پول یا اعتبار شما در این بازی شامل سکه های طلا، سکه های نقره و الماس می شود. از سکه های طلا می توانید برای خرید سلاح های جدید یا ارتقای سلاح های فعلی تان استفاده کنید. از الماس هم می توانید برای خرید آیتم های کمکی همچون نارنجک، بسته کمک های اولیه، بسته های برنزی، نقره ای و طلایی، مواد غذایی، آمپول آدرنالین (کند کننده حرکت زامبی ها) استفاده کنید.

جوایز روزانه در بازی اندرویدی Zombie dead set

امکان خرید یا ارتقای سلاح با الماس هم وجود دارد اما بهتر است این کار را انجام ندهید (البته بعضی از سلاح ها را فقط باید با الماس بخرید)! به دست آوردن الماس در بازی به مراتب از سکه های طلا مشکل تر است. زمانی که یک سطح بالا می روید به عنوان جایزه مقداری الماس دریافت خواهید کرد. همچنین می توانید با دیدن ویدیوهای تبلیغاتی چند سکه الماس جایزه بگیرید. اما راه دیگری برای بدست آوردن الماس به صورت رایگان وجود ندارد. تنها یک راه دیگر برای بدست آوردن الماس می ماند که همان خرید الماس با پول واقعی است. در این بازی از ساز و کار خانه انرژی نیز استفاده شده است. شما در ابتدای بازی 7 خانه انرژی به رنگ آبی دارید. ورود به هر ماموریت یک خانه از خانه های انرژی شما خواهد کاست. فرقی نمی کند در آن ماموریت موفق شوید یا شکست بخورید.

خرید سلاح در بازی اندرویدی Zombie dead set

وقتی خانه های انرژی تان به صفر برسند دیگر نمی توانید وارد هیچ ماموریتی شوید. در این مواقع باید صبر کنید تا خانه های انرژی تان پر شوند (هر 6 دقیقه یک خانه) یا اینکه با دیدن یک ویدیوی تبلیغاتی یک خانه انرژی هدیه بگیرید یا غذا بخورید و خانه های انرژی تان را پر کنید. البته غذا را از قبل باید با الماس خریداری کرده باشید. در واقع به طور غیر مستقیم دارید از الماس هایتان خرج می کنید. بهترین روش آن است که برای مدتی منتظر شوید تا خانه های انرژی تان پر شوند.

تنوع سلاح ها

نقطه قوت دیگری در بازی Zombie Dead Set؛ در این بازی 34 سلاح مختلف برای استفاده وجود دارد که شامل 6 طپانچه، 14 اسلحه جنگی، 6 تفنگ شکاری، 4 تفنگ تک تیرانداز و 4 تفنگ خاص می شوند. در ابتدای بازی شما فقط یک طپانچه در اختیار دارید. اما از مرحله دوم به بعد میتوانید تفنگ M10 (شبیه به یوزی) با قابلیت رگبار بخرید. هر سلاحی در این بازی قدرت آتش خود را دارد و در شرایطی خاص بیشتر کارایی خواهد داشت. مثلا قابلیت رگبار تفنگ M10 زمانی به درد می خورد که گروهی از زامبی ها به سمت تان حمله می کنند و می خواهید بی وقفه به آنها تیراندازی کنید.

تنوع سلاح ها در بازی اندرویدی Zombie dead set

سلاح های این بازی دارای ویژگی های ثابت قابل ارتقا نیز هستند. این ویژگی های شامل قدرت آتش، شدت آتش (تعداد تیرهای قابل شلیک در واحد زمان)، میزان لگد زدن، قابلیت بزرگنمایی (زوم)، اندازه خشاب و سرعت خشاب گذاری می شوند. قبل از شروع برخی از ماموریت ها حتی خود بازی به شما پیشنهاد می دهد که سلاح هایتان را ارتقا دهید. می توانید این کار را انجام بدهید یا ندهید اما مطمئن باشید از یک جایی به بعد دیگر هر چقدر هم زرنگ باشید بدون ارتقای تفنگ هایتان نمی توانید پیش بروید! شما می توانید برای هر ماموریت چهار سلاح با خود داشته باشید.

کنترل ها

خوشبختانه دکمه های کنترلی بازی به گونه ای طراحی شده اند که استفاده از آنها بسیار ساده است. اولا چون کاراکتر شما به صورت خودکار حرکت می کند دکمه های حرکت در این بازی وجود ندارند. فقط زمانی که می ایستید می توانید با حرکت انگشت در سمت چپ صفحه نمایشگر لوله تفنگ تان را در جهات مختلف حرکت دهید و به سمت زامبی ها تیراندازی کنید. تنها دکمه ای که در سمت چپ صفحه وجود دارد دکمه تغییر سلاح است. با لمس این دکمه می توانید سلاح تان را عوض کنید.

کنترل ها در بازی اندرویدی Zombie dead set

در سمت راست صفحه سه دکمه قرار گرفته اند. یکی دکمه شلیک برای تیراندازی به سمت زامبی ها، دیگری دکمه خشاب گذاری برای پر کردن سلاح تان و یکی هم دکمه زوم کردن که با لمس آن کاراکترتان تفنگ را بالا گرفته و می توانید با نگاه کردن به مگسک سلاح یا از داخل دوربین آن تیراندازی دقیق تری داشته باشید. این بیشتر به درد مواقعی می خورد که می خواهید از فاصله دور به سمت زامبی ها تیراندازی کنید.

سخن آخر

هر چند بازی Zombie Dead Set در حد بازی های کنسولی نیست ولی گرافیک و گیم پلی آن با توجه به حجم نسبتا کمی که دارد (کمتر از 80 مگابایت) حتما در حد بازی های موبایلی مشابه خود و شاید هم بهتر از آنها باشد. اگر عاشق کشتن زامبی ها هستید یا دوست دارید زامبی ها مثل مور و ملخ سرتان بریزند این بازی مخصوص شماست!

دانلود بازی اندرویدی Zombie Dead Set از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس

 

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

بازی هایی با تم زامبی همواره طرفداران خاص خود را داشته اند. این بازی ها اغلب در سبک حادثه ای هستند اما گاها در سبک های دیگری همچون ماجرایی یا استراتژی نیز ارائه شده اند (به بازی Zombie Anarchy: Survival Game مراجعه کنید). سبک دیگری هم از بازی های زامبی وجود دارد که هر چند به عنوان زیر مجموعه ای از سبک حادثه ای محسوب می شود ولی اندکی با بازی های حادثه ای دیگر متفاوت است. در این سبک از بازی ها حرکت کاراکتر به عهده شما نیست. کاراکتر شما به صورت خودکار حرکت می کند و در مکان…

امتیاز ایران اپس به بازی Zombie Dead Set

گرافیک و موسیقی - 8
گیم پلی - 8.5
تنوع سلاح ها - 8.5
کنترل ها - 8.5

8.4

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

 

نظر بدهید