بررسی بازی نقد و بررسی

بازی اندرویدی ملبان زبل در سبک سوپر ماریو

نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

ملبان زبل یکی از آن کاراکترهای مجبوبی است که به خصوص برای دهه پنجاه و شصتی ها یادآور خاطراتی خوب نیز هست. اگر کارتون های جالب ملبان زبل (پاپای) را دیده باشید قطعا می دانید که همه چیز با خوردن اسفناج حل می شود! مشکلات مثل باران بر سر ملبان زبل می بارند و در آن لحظه آخر که دیگر هیچ امیدی نیست ملبان زبل یک کنسرو اسفناج را سر میکشد و ناگهان قدرتش هزار برابر شده و ورق به نفعش بر می گردد! بازی ملبان زبل هر چند توسط توسعه دهنده معروفی ساخته نشده اما از لحاظ ظاهری شباهت زیادی به بازی فرار سوپر ماریو دارد. در زیر نگاهی به این بازی خواهیم انداخت.

گرافیک و موسیقی

گرافیک بازی ملبان زبل در حد و اندازه های بازی های سوپرماریویی است که توسط توسعه دهندگان معمولی ساخته شده است. گرافیک بازی دو بعدی و با کیفیت اچ دی است و با در نظر داشتن سبک بازی خوب طراحی شده است. موسیقی آن هم چیزی شبیه به بازی های قدیمی و حتی می توان گفت در حد بازی های آتاری است. خوب یا بد بودن آن بیشتر به سلیقه بازیکن مربوط می شود. اگر شما اهل بازی های دویدنی پریدنی از این دست باشید احتمالا آن را خواهید پسندید چون حداقل با محیط بامزه بازی همخوانی خوبی دارد.

گرافیک و موسیقی بازی ملبان زبل

نکته جالبی که در مورد موسیقی منوی بازی وجود دارد آن است که این موسیقی همان موسیقی کارتون های ملبان زبل است و می تواند برای کسانی که کارتون ملبان زبل را دیده اند خاطره انگیز باشد.

مراحل و محیط ها

بازی دارای 4 محیط مختلف (دریاچه، جنگل، کوهستان و مرداب) است و هر محیط دارای 20 مرحله (جمعا 80 مرحله). در ابتدای بازی فقط قفل محیط اول باز است و سایر محیط ها قفل هستند. البته شما می توانید با پرداخت درون برنامه ای قفل محیط های دیگر را نیز باز کنید. قفل مراحل نیز به صورت تک به تک باز می شود. یعنی برای باز کردن قفل یک مرحله باید از مراحل قبلی آن عبور کرده باشید. همچنین امکان بازی مجدد در مراحلی که قبلا پشت سر گذاشته اید (برای بدست آوردن سکه و امتیاز بیشتر) نیز وجود دارد.

مراحل و محیط های بازی ملبان زبل
 

کنترل ها

کاراکتر ملبان زبل را می توانید با استفاده از دسته مجازی که در سمت چپ صفحه قرار گرفته حرکت دهید. دو دکمه در سمت راست صفحه هستند که با حروف A و B مشخص شده اند. با لمس دکمه A می توانید سریعتر بدوید و با لمس دکمه B می توانید بپرید. اگر انگشت تان را روی دکمه A نگه دارید ملبان زبل با سرعت بیشتری حرکت می کند و اگر روی دکمه B نگه دارید بلندتر می پرد. این بیشتر به درد مواقعی می خورد که می خواهید از روی یک مانع بلند یا روی سکوهای بالاتری بپرید.

کنترل ها در بازی ملبان زبل
 

گیم پلی

گیم پلی بازی ملبان زبل هیچ تفاوتی با بازی های سوپر ماریو ندارد. سکوهای مختلف برای پریدن، دشمنانی که با پریدن روی سرشان می توانید آنها را از بین ببرید (دشمنانی مثل حلزون، قورباغه، گیاهان گوشتخوار، کلاه بافتنی ها و …) و سکه هایی که می توانید از سر راهتان بردارید (اکثر مواقع با پریدن). ضمنا با کشتن دشمنان تان هم امتیاز می گیرید و هم سکه های بیشتری بدست می آورید. رفتار بعضی از دشمنان تان هم با دشمنان دیگر متفاوت است. مثلا اگر روی سر حلزون بپرید او از بین نمی رود. بلکه وارد لاکش شده و به سرعت این طرف و آن طرف می رود. مراقب باشید به شما برخورد نکند. البته اگر دشمنان دیگری در صفحه باشند با برخورد به آنها، آنها را از بین خواهد برد که به نفع شماست.

گیم پلی بازی ملبان زبل

شما با طی مسیر و کشتن دشمنان تان می توانید امتیاز بیشتری بدست آورید. ستاره هایی که در هر مرحله می گیرید به امتیازی بستگی دارد که در بازی گرفته اید. همچنین برخی از بلوک ها هستند که اگر خودتان را به آنها بزنید (با پریدن) از آنها سکه یا آیتم های کمکی مثل کنسرو اسنفاج خارج می شود. این بلوک ها معمولا به رنگ طلایی بوده و یک علامت سوال رویشان قرار گرفته است. البته بعضی موارد حتی با زدن خودتان به بلوک های دیگر نیز می توانید سکه بگیرید ولی این کاملا شانسی است.

ساز و کارها

در بازی ملبان زبل از ساز و کار نقطه نشان (چک پوینت) نیز استفاده شده است. نقطه های نشان با چیزی شبیه به یک برج قلعه مانند به رنگ صورتی مشخص می شوند. در صورتی که در بازی ببازید بازی را از آخرین برج قلعه مانندی که به آن رسیده اید ادامه خواهید داد. با استفاده از سکه هایی که در بازی بدست آوریده اید می توانید آیتم های کمکی نیز بخرید.

ساز و کارها در بازی ملبان زبل

البته آیتم های کمکی در خود بازی نیز قابل دسترسی هستند. آیتم های کمکی همچون سپر که از شما در برابر دشمنان محافظت می کند یا کنسرو اسفناج که ملبان زبل شما را بزرگتر می کند. در این صورت اگر به هر کدام از دشمنان تان برخورد کنید بازی را نمی بازید بلکه اندازه ملبان زبل دوباره کوچک می شود و می توانید به بازی ادامه دهید. در واقع با خوردن اسنفاج یکی از برخوردهایتان به دشمنان که می تواند باعث از بین رفتن شما شود حساب نخواهد شد.

سخن آخر

بازی ملبان زبل می تواند هم برای کسانی که عاشق بازی های سبک دویدنی پریدنی (شبیه به سری بازی های سوپر ماریو) هستند جالب باشد و هم کسانی که از کارتون های ملبان زبل خاطره دارند. شما جزء کدام دسته هستید؟!

دانلود بازی اندرویدی ملبان زبل از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس
 

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

ملبان زبل یکی از آن کاراکترهای مجبوبی است که به خصوص برای دهه پنجاه و شصتی ها یادآور خاطراتی خوب نیز هست. اگر کارتون های جالب ملبان زبل (پاپای) را دیده باشید قطعا می دانید که همه چیز با خوردن اسفناج حل می شود! مشکلات مثل باران بر سر ملبان زبل می بارند و در آن لحظه آخر که دیگر هیچ امیدی نیست ملبان زبل یک کنسرو اسفناج را سر میکشد و ناگهان قدرتش هزار برابر شده و ورق به نفعش بر می گردد! بازی ملبان زبل هر چند توسط توسعه دهنده معروفی ساخته نشده اما از لحاظ ظاهری شباهت…

امتیاز ایران اپس به بازی ملبان زبل

گرافیک و موسیقی - 8
گیم پلی - 8
حالت ها و مراحل بازی - 8
کنترل ها و ساز و کارها - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

نظر بدهید