بررسی بازی نقد و بررسی

بازی Overdrive – ترکیبی از وکتور و Tron Evolution؟

نگاهی به بازی اندرویدی overdrive
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

بازی Overdrive را شاید بتوان ترکیبی از بازی وکتور و یکی از بازی های معروف پی سی به نام Tron Evolution که اتفاقا فیلم آن هم ساخته شده دانست. داستان بازی بیشتر شباهت به بازی Tron Evolution دارد در حالی که گرافیک سایه ای بازی و برخی از موانع آن آدم را بیشتر به یاد بازی وکتور می اندازد. البته در این بازی خبری از حرکات آکروباتیک پارکور که در وکتور شاهد آن هستیم نیست. اما موانع پرشی آن تا حدودی شبیه وکتور هستند و از طرفی شما مجبورید در محل های مشخصی از بازی کاملا توقف کرده و با دشمنانی که سر راهتان ظاهر می شوند مبارزه کنید. در زیر به نقد و بررسی این بازی خواهیم پرداخت.

داستان بازی

شاید بتوان گفت یکی از مبهم ترین بخش های این بازی همان داستان آن است! در ابتدای بازی شما به صورت تصویری (چند تصویر در کنار هم) در جریان داستان بازی قرار خواهید گرفت. از آنجا که هیچ روایتی چه به صورت صوتی و چه نوشتاری وجود ندارد هر کسی می تواند برداشت خودش را از داستان بازی داشته باشد. قهرمان داستان ظاهرا چیزهایی را از طریق یک رایانه دانلود کرده و در تراشه ای ذخیره می کند. اما این تراشه توسط شخصیتی که در انتهای روایت با شنل و کلاهی شبیه به کلاه پلیس ظاهر می شود دزدیده می شود. حالا او باید تراشه را باز پس بگیرد. این چیزی است که حداقل از ظاهر روایت بازی می توان دریافت.

داستان بازی اندرویدی overdrive

گرافیک و موسیقی

گرافیک بازی Overdrive دو بعدی و در سبک سایه ای است ولی با این وجود بسیار عالی طراحی شده و در طراحی ها دقت لازم به کار رفته است. افکت های بصری بازی، نورهای نئونی که بیشتر آدم را به یاد بازی Tron Evolution می اندازند، نوری که در دنباله حرکت شمشیر به جای می ماند، ظاهر شدن دشمنان به صورتی فوق پیشرفته (شبیه به Tron Evolution)، از بین رفتن شما دقیقا به همین شکل و دیگر افکت های بازی به خوبی طراحی شده اند.

گرافیک و موسیقی بازی اندرویدی overdrive

موسیقی بازی اما تنوع زیادی ندارد. یک موسیقی برای منوی بازی در نظر گرفته شده و یک موسیقی جداگانه برای متن بازی. بهتر بود برای متن بازی چندین موسیقی در نظر گرفته می شد. با این حال موسیقی بازی چیزی در سبک هارد راک یا ترش متال است و هیجان بازی را به خوبی منتقل می کند. افکت های صوتی بازی هم به خوبی طراحی شده اند و شامل مواردی از جمله صدای دویدن، ضربه زدن با شمشیر به دشمنان، شکستن جعبه ها و از این قبیل می شوند.

کنترل ها

کنترل کاراکتر اصلی در این بازی کار زیاد مشکلی نیست. دو دکمه فلش برای حرکت کاراکترتان در سمت چپ صفحه قرار گرفته اند و سه دکمه دیگر در سمت راست که برای عبور از موانع و مبارزه ها هستند. این سه دکمه عبارتند از: دکمه پرش که با استفاده از آن می توانید بپرید. اگر در حین دویدن این دکمه را لمس کنید پرش  بلندتری انجام خواهید داد. دکمه تاخت (دَش) که با لمس آن کاراکتر شما مسافت کوتاهی را در کسری از ثانیه می پیماید (مثل باد!) و بالاخره دکمه ضربه زدن با شمشیر که با لمس آن می توانید به دشمنان تان ضربه بزنید.

کنترل ها در بازی اندرویدی overdrive

دکمه تاخت البته کارکردهای خودش را دارد. شما با لمس این دکمه می توانید از روی شکاف های کوچک به سرعت عبور کنید بدون آنکه نیازی باشد از روی آنها بپرید. همچنین لمس این دکمه باعث می شود کاراکتر شما از کنار دشمنان بگذرد. در حالت دویدن معمولی کاراکتر شما این کار را نمی تواند انجام دهد. اگر بعد از پرش دکمه تاخت را لمس کنید همان مسافت کوتاه را به سرعت روی هوا طی خواهید کرد. این می تواند برای عبور از موانع پرشی بزرگتر به کارتان بیاید.

گیم پلی و ساز و کارها

گیم پلی بازی Overdrive در عین سادگی بسیار هیجان انگیز است به خصوص در مراحل بالاتر بازی که تعداد و تنوع موانع و دشمنان بیشتر می شود. برخی از موانع بازی شامل شکاف ها، موانع متحرک، موانع نوک تیز و تیغه های دوار می شوند. در قسمت های مختلف بازی البته این موانع به صورت ترکیبی نیز استفاده شده اند. مثلا  شکافی وجود دارد که در انتهای آن یک تیغه دوار در حال حرکت است و شما باید زمانی از روی شکاف بپرید که تیغه به سمت پایین می رود. دشمنان را می توانید با ضربات شمشیرتان از بین ببرید. آنها از دو طرف ظاهر میشوند. در این بازی از ساز و کار ضربات پیاپی (کامبو) نیز استفاده شده است.

گیم پلی بازی اندرویدی overdrive

شما می توانید مثلا با سه بار لمس پیاپی دکمه شمشیر سه ضربه پیاپی بزنید. این کامبویی است که از ابتدای بازی قفل آن باز است. غیر از این کامبو 5 کامبوی دیگر هم وجود دارند که می توانید قفل آنها را باز کرده و از آنها استفاده کنید. ساز و کار دیگر استفاده از نقاط نشان (چک پوینت) در بازی است که در صورت باختن می توانید بازی را از آنجا ادامه دهید (به جای آنکه از اول بازی کنید). شما در این بازی فقط یک نوار سلامت دارید که اگر به انتها برسد بازی را باخته اید. به عبارت دیگر از ساز و کار "جان" یا قلب در این بازی استفاده نشده است. در هر جایی از بازی که ببازید می توانید با دیدن یک ویدیوی تبلیغاتی یا خرج کردن کیت های الکترونیکی تان که در واقع همان پول شما در بازی است به بازی ادامه دهید.

ساز و کارها در بازی اندرویدی overdrive

در مورد پول صحبت شد! پول شما در این بازی همانطور که گفته شد کیت های الکترونیکی است. با از بین بردن دشمنان یا شکستن جعبه های سر راهتان نقاطی نورانی به رنگ آبی و زرد از آنها می افتد. شما با برداشتن این نقاط نورانی کیت های الکترونیکی تان را افزایش خواهید داد. هر نقطه آبی رنگ یک و هر نقطه زرد رنگ شامل سه کیت الکترونیکی است. با استفاده از این کیت ها می توانید کاراکترتان را ارتقا دهید و همچنین قفل چهار کاراکتر دیگر را نیز باز کنید. علاوه بر این با دیدن ویدیوهای تبلیغاتی در وسط بازی (البته به انتخاب خودتان) یا در انتهای بازی می توانید کیت های بیشتری دریافت کنید. امکان خرید کیت ها با پول واقعی هم وجود دارد.

حالت های بازی

بازی Overdrive دارای سه حالت مختلف است: حالت داستانی، حالت استقامتی و حالت تدافعی. در حال حاضر فقط حالت داستانی بازی فعال است و دو حالت دیگر ظاهرا قرار است به زودی به بازی اضافه شوند. حالت داستانی بازی دارای 30 مرحله در 4 محیط مختلف است. بعد از هر 5 مرحله شما با یک ابرشرور روبرو خواهید شد که کشتنش بسیار مشکل است. به همین جهت بهتر است در طول بازی به فکر ارتقای کاراکترتان هم باشید.

 حالت های بازی اندرویدی overdrive

خوشبختانه ساز و کار ارتقا در این بازی خیلی پیچیده نیست. کاراکتر شما دارای دو نشانگر سلامتی و قدرت است که قابل ارتقا هستند. همچنین همانطور که گفته شد امکان خرید ضربات پیاپی (کامبوهای) دیگر نیز وجود دارد. شما بعد از عبور از هر مرحله می توانید مجددا در آن بازی کنید. این روش خوبی برای بدست آوردن کیت های الکترونیکی بیشتر است. خوشبختانه این بازی طوری طراحی نشده که شما را به سمت خرید درون برنامه ای سوق دهد. شما به سادگی می توانید با دیدن یک ویدیوی تبلیغاتی در انتهای هر مرحله تعداد کیت هایی که در آن مرحله بدست آورده اید را دو برابر کنید.

نبرد با ابرشرورها در بازی اندرویدی overdrive

راهنمایی

همانطور که گفتیم دشمنان شما همیشه از دو طرف ظاهر می شوند. اگر روی یک طرف تمرکز کنید قطعا از طرف دیگر ضربه خواهید خورد. بهتر است با استفاده از دکمه تاخت (دَش) از کنار دشمنان بگذرید طوری که همه آنها در یک طرف جمع شوند. این کار دو فایده دارد: اول اینکه دیگر از پشت سر یا به عبارت دیگر از طرف دیگر ضربه ای دریافت نخواهید کرد و دوم اینکه با یک حرکت به تعداد بیشتری از دشمنان تان می تواند ضربه بزنید. بعضی مواقع دشمنان تان کنار موانع هستند. در این طور مواقع سعی کنید با ضربه زدن آنها را به سمت مانع ببرید. آنها به محض برخورد با مانع از بین خواهند رفت (نیازی نیست به اندازه ای به آنها ضربه بزنید که نوار انرژی شان تمام شود).

ضربات پیاپی در بازی اندرویدی overdrive

برخی از دشمنان تان هم می ایستند و از راه دور به شما تیراندازی می کنند. بهتر است آنها را قبل از همه از بین ببرید تا دیگر نگران تیرهایی که به سمت تان شلیک می شود نباشید. واحدهای هوایی هم هستند که آنها نیز به سمت شما تیراندازی می کنند. این واحدها را با پریدن و ضربه زدن در حینی که در هوا هستید می توانید از بین ببرید.

سخن آخر

هر چند بازی Overdrive دارای نقاط ضعفی هم هست ولی در مجموع جهات یک بازی خوب و هیجان انگیز است؛ بالاخص برای کسانی که عاشق دویدن، کشتن و پیش رفتن هستند!

دانلود بازی اندرویدی Overdrive از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس

 

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

بازی Overdrive را شاید بتوان ترکیبی از بازی وکتور و یکی از بازی های معروف پی سی به نام Tron Evolution که اتفاقا فیلم آن هم ساخته شده دانست. داستان بازی بیشتر شباهت به بازی Tron Evolution دارد در حالی که گرافیک سایه ای بازی و برخی از موانع آن آدم را بیشتر به یاد بازی وکتور می اندازد. البته در این بازی خبری از حرکات آکروباتیک پارکور که در وکتور شاهد آن هستیم نیست. اما موانع پرشی آن تا حدودی شبیه وکتور هستند و از طرفی شما مجبورید در محل های مشخصی از بازی کاملا توقف کرده و با…

امتیاز ایران اپس به بازی Overdrive

داستان بازی - 7.5
گرافیک و موسیقی - 8
گیم پلی - 8.5
کنترل ها - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

نظر بدهید