بررسی بازی نقد و بررسی

بازی Retro Soccer – فوتبال به سبک قدیما!

نقد و بررسی بازی Retro soccer
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

اگر بازی های فوتبال قدیمی را روی کامپیوتر یا کنسول های قدیمی دیده باشید قطعا می دانید که این بازی ها بیشتر جنبه تفننی داشتند تا واقعی. چون هر چه باشد آن زمان ها گرافیک کامپیوتری به اندازه امروز پیشرفت نکرده بود و فناوری های دیگر هم وجود نداشتند. با این وجود بعضی از آنهایی که بازی های فوتبال قدیمی را تجربه کرده اند هنوز هم اذعان دارند که هیجان این بازی ها بیشتر از بازی های فوتبال امروزی مثل Fifa 17 یا PES 2018 است!

بازی Retro soccer

قضاوت با شما؛ ولی اگر از بازی های فوتبال قدیمی خاطره دارید یا حداقل می خواهید هیجان آنها را تجربه کنید ما بدون تردید بازی Retro Soccer را به شما پیشنهاد می دهیم. در زیر به نقد و بررسی این بازی خواهیم پرداخت.

گرافیک و افکت های بصری

قبل از هر چیز باید بگوییم در طراحی این بازی سعی شده است که محیط بازی هر چه بیشتر شبیه به بازی های فوتبال قدیمی باشد. گرافیک بازی هر چند سه بعدی است (گرافیک بازی های قدیمی سه بعدی نبود!) ولی در طراحی محیط و بازیکنان همان حالت مکعب مستطیلی بازی های قدیمی رعایت شده است. در واقع مدل سه بعدی تمام بازیکنان در این بازی ترکیبی است از مکعب مستطیل هایی که به هم چسبیده اند. منتها این ضعف بازی نیست و به قدری این کار خوب انجام شده که شما به محض دیدن بازیکنان تان با آنها ارتباط برقرار خواهید کرد!

گرافیک و افکت های بصری بازی Retro soccer

افکت های بصری هم در نوع خود خوب هستند و بعضی هایشان همان حالت بامزه فوتبال های قدیمی را تداعی می کنند. مثلا زمانی که تکل می روید اولا تکل خیلی بلند است و دوما زمین زیر پایتان را هنگام تکل زدن مثل تراکتور شخم می زنید! یا مثلا وقتی توپ به تور دروازه برخورد می کند تور می لرزد. بازیکنانی هم که رویشان خطا می کنید برمی گردند و پایشان را می گیرند! در بازی کاراکتر داور وجود ندارد اما زمانی که دارید خشن بازی می کنید اطراف صفحه به رنگ زرد در می آید و شروع به چشمک زدن می کند. این یعنی اگر به همین ترتیب ادامه دهید به زودی کارت زرد خواهید گرفت!

موسیقی و افکت های صوتی

موسیقی بازی بیشتر شاد است تا هیجان انگیز اما با محیط بازی آن هم بازی که به بازی های قدیمی شباهت دارد کاملا همخوانی دارد. در طراحی افکت های صوتی بازی هم دقت شده و هم سعی شده که شبیه به بازی های قدیمی باشند. اما فقط شبیه! اگر بازی های فوتبال قدیمی را دیده باشید بدون شک تایید خواهید کرد که در این بازی این شباهت مانع از با کیفیت بودن افکت های صوتی نشده است.

انتخاب بازیکن در بازی Retro soccer

این افکت ها شامل شوت زدن، برخورد توپ با دیرک دروازه، صدای تماشاچیان، صدای تکل کردن، سوت داور و چندین افکت صوتی دیگر می شود. همچنین بعد از گل زدن موسیقی شادتری پخش خواهد شد که با موسیقی متن بازی متفاوت است و در همان حال بازیکنان شما به شادی خواهند پرداخت!

شادی کردن بازیکنان در بازی Retro soccer 

گیم پلی

نقطه قوت این بازی را می توان گیم پلی جذاب و هیجان انگیز آن دانست. هر چند محیط بازی ساده است اما شما بعد از مدتی بازی کردن هیجان آن را به وضوح حس خواهید کرد. اگر دیر عمل کنید بازیکن حریف توپ را می گیرد و به سمت دروازه می رود. پاس هایی که می دهید الزاما به بازیکنان خودی نمی رسند (البته فقط پاس های عمقی) و باز باید به سمت توپ بدوید و آن را بگیرید. نزدیک دروازه هم که می شوید باید فورا شوت بزنید. معطل نکنید! وگرنه بازیکن حریف توپ را می گیرد! در کل گیم پلی بازی هم شباهت خیلی زیادی به بازی های فوتبال قدیمی دارد با این تفاوت که از آنها هیجان انگیزتر است.

گیم پلی بازی Retro soccer

کنترل ها

فرق اساسی این بازی با اکثر بازی های فوتبالی در موبایل مربوط به کنترل های آن است. در بیشتر بازی های موبایلی یک دسته مجازی برای حرکت بازیکنان قرار داده می شود (حتی بازی های فوتبالی سری آدمک ها که خیلی هم ساده است) و دو یا سه دکمه هم برای شوت زدن، تکل کردن، پاس عمقی و از این قبیل. اما در این بازی کنترل ها کاملا متفاوتند که خوشبختانه در چند مرحله اول بازی کاملا برای شما توضیح داده خواهند شد و می توانید به راحتی آنها را یاد بگیرید. می توانیم به جرات بگوییم دلیل اصلی هیجان انگیز شدن گیم پلی بازی هم همین کنترل های آن است.

گیم پلی بازی Retro soccer

وقتی توپ در اختیار بازیکن شماست اگر یک بازیکن خودی را لمس کنید به او پاس داده می شود. این پاس دقیقی است که به بازیکن مقابل می رسد و نیازی هم به دویدن برای رسیدن به توپ ندارد. اما اگر وقتی توپ را در اختیار دارید انگشت تان را در هر جهتی حرکت دهید بازیکن تان در همان جهت شوت می زند. در این صورت توپ رها خواهد شد و هر بازیکنی زودتر به آن برسد مالک توپ می شود (مثل پاس های عمقی).

تعیین آرایش تیم در بازی Retro soccer

وقتی توپ را در اختیار ندارید با همان کشیدن انگشت روی صفحه می توانید تکل بروید. اما مراقب باشید اگر توپ در پای بازیکن حریف نباشد و تکل بزنید بدون شک کارت زرد خواهید گرفت. کنترل دروازه بان هم توسط خود بازی انجام می گیرد. منتها هر چقدر دروازه بانی که دارید رده بالاتر باشد توپ ها را هم بهتر مهار خواهد کرد.

حالت های بازی

بازی دارای دو حالت داستانی (راه پیروزی) و مسابقه فوری است. البته دو حالت دیگر به نام های لیگ جهانی و جام جهانی نیز وجود دارند که برای باز کردن قفل شان باید به ترتیب 20 و 45 ستاره بدست آورده باشید. حالت داستانی بازی در واقع حالت مرحله ای آن است و شما در هر مرحله بسته به عملکردتان سکه و ستاره دریافت خواهید کرد. برای دریافت هر ستاره یک پیش نیاز وجود دارد. مثلا یک ستاره را بابت سه تکل یا سه پاس عمقی دریافت خواهید کرد، ستاره دیگر را بابت بردن و یک ستاره هم اگر مثلا دو گل بزنید.

در حالت مسابقه فوری می توانید با تیم هر کشوری از سراسر دنیا مسابقه دهید (جمعا 70 تیم) که خوشبختانه تیم ملی ایران هم جزء آنهاست. هر تیمی دارای رده بندی خاص خود است که هر چقدر بالاتر باشد بهتر است. مثلا رده بندی تیم فرانسه 7 است اما رده بندی تیم ایران 38.

حالت مسابقه فوری در بازی Retro soccer

ساز و کارها

از سکه هایی که در بازی بدست می آورید می توانید برای خرید بازیکنان جدید و حتی بازیکنان معروفی مثل مسی استفاده کنید. هر چقدر رده بازیکنی که به تیم تان می آورید بالاتر باشد هم خودش عملکرد بهتری خواهد داشت و هم روی عملکرد بازیکنان دیگر تاثیر مثبت می گذارد. البته در این بازی از ساز و کار کارتی استفاده شده به این معنا که شما یک بازیکن خاص را نمی توانید بخرید بلکه یک بسته کارت را می خرید و بعد از آن مثل صندوقچه کارت های متفاوتی از آن بیرون می آیند. این کارت ها می توانند کارت بازیکنان جدید باشند یا کارت بازیکنان قبلی که داشته اید.

خرید کارت بازیکنان در بازی Retro soccer

در اینجا هم مثل بازی کلش رویال وقتی تعداد کارت های یک بازیکن به حد نصابی رسید می تواند با خرج کردن مقداری سکه آن بازیکن را ارتقا داده و او را یک سطح بالاتر ببرید. ضمنا هر سه ساعت یک بار در این بازی یک بسته کارت رایگان به شما هدیه داده خواهد شد. پس زیاد به بازی سر بزنید و حداقل کارت های رایگان تان را بگیرید! امکان تغییر رنگ لباس بازیکنان و دروازه بان تان نیز وجود دارد (لباس، جوراب، کفش و شورت ورزشی به تفکیک) هم برای بازی هایی که در زمین خودی و هم بازی هایی که در زمین حریف انجام می دهید.

انتخاب رنگ لباس بازیکنان در بازی Retro soccer

سخن آخر

بازی Retro Soccer در عین حال که شباهت زیادی به بازی های فوتبال قدیمی دارد اما از لحاظ گیم پلی از آنها هیجان انگیزتر و از لحاظ ساز و کارها بیشتر به بازی های امروزی شباهت دارد. اگر از بازی های فوتبالی قدیمی خاطره دارید یا به دنبال بازی فوتبالی هستید که هم بامزه باشد و هم هیجان زیادی داشته باشد این بازی می تواند یکی از بهترین انتخاب های شما باشد.

دانلود بازی اندرویدی Retro Soccer از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس
 

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

اگر بازی های فوتبال قدیمی را روی کامپیوتر یا کنسول های قدیمی دیده باشید قطعا می دانید که این بازی ها بیشتر جنبه تفننی داشتند تا واقعی. چون هر چه باشد آن زمان ها گرافیک کامپیوتری به اندازه امروز پیشرفت نکرده بود و فناوری های دیگر هم وجود نداشتند. با این وجود بعضی از آنهایی که بازی های فوتبال قدیمی را تجربه کرده اند هنوز هم اذعان دارند که هیجان این بازی ها بیشتر از بازی های فوتبال امروزی مثل Fifa 17 یا PES 2018 است! قضاوت با شما؛ ولی اگر از بازی های فوتبال قدیمی خاطره دارید یا حداقل…

امتیاز ایران اپس به بازی Retro Soccer

گرافیک و افکت های بصری
موسیقی و افکت های صوتی
گیم پلی
کنترل ها
ساز و کارها

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

نظر بدهید