آموزش بررسی برنامه نقد و بررسی

دزد وای فای من کیست؟!

روش بلاک کردن کاربران یک شبکه وای فای
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

شاید برای خیلی از ما پیش آمده باشد که احساس کنیم شخص دیگری از وای فای ما بدون اجازه مان استفاده می کند. بعضی موارد احساس می کنید مصرف اینترنت تان بیش از آن چیزی است که واقعا باید باشد. بعضی مواقع هم شاید چراغ مربوط به اینترنت روی مودم تان به سرعت در حال خاموش و روشن شدن باشد بدون آنکه عملا در حال استفاده از اینترنت باشید. در چنین مواقعی شک هر کسی ممکن است به این برود که شخص دیگری گذرواژه مودمش را با روش های هکری پیدا کرده و بدون اجازه در حال استفاده از آن است.

خوشبختانه اپلیکیشن هایی وجود دارند که به شما اجازه می دهند ببینید چه کسانی به شبکه وای فای تان متصل هستند. بدین ترتیب می توانید مطمئن شوید شخص دیگری غیر از خودتان در حال استفاده از شبکه وای فای تان نیست. در زیر به معرفی یکی از بهترین اپلیکیشن ها در این زمینه خواهیم پرداخت. با ما باشید!

نگاهی گذرا به رابط کاربری اپلیکیشن Wifi Router Master

اپلیکیشن Wifi Router Master از جمله بهترین اپلیکیشن ها برای مدیریت وای فای و از معدود اپلیکیشن هایی است که توانسته امتیاز بالای 4.5 از 5 را در گوگل پلی بدست آورد. نقطه قوت این اپلیکیشن طراحی خوب و قابل فهم رابط کاربری آن و استفاده آسان از آن است. گزینه هایی که شما بیشترین نیاز را به آنها دارید بزرگ در صفحه اول اپلیکیشن و با رنگ های متفاوت قرار داده شده اند تا انتخاب آنها ساده تر باشد. تنها ایرادی که به این اپلیکیشن می توان گرفت آن است که هر دفعه قصد خروج از آن را داشته باشید از شما می خواهد تا به آن امتیاز دهید.

نمایی از رابط کاربری اپلیکیشن Wifi router master

در صفحه اول اپلیکیشن بالای صفحه می توانید میزان ترافیک وای فای تان را ببینید (دانلود با رنگ آبی و آپلود با رنگ قهوه ای). این ترافیک به صورت لحظه ای به روز می شود و اگر کسی غیر از خودتان در حال استفاده از شبکه وای فای تان باشد میزان ترافیک به شکل غیر معمولی بالا خواهد بود.

دزد وای فای شما کیست؟!

این را می توانید به راحتی با لمس اولین گزینه در صفحه اول اپلیکیشن که با رنگ قرمز مشخص شده است بفهمید. کنار این گزینه نوشته شده "چه کسانی در شبکه وای فای من هستند؟" (Who is on my wifi?). وقتی این گزینه را لمس کردید لیستی از دیوایس هایی که به شبکه وای فای شما متصل هستند به نمایش در خواهد آمد. در بالای صفحه هم می توانید تعداد این دیوایس ها و نام شبکه وای فای تان را ببینید. اگر شخص دیگری به غیر از خودتان به شبکه متصل باشد دیوایس او را در این لیست خواهید دید و می توانید به راحتی او را مسدود (بلاک) کنید.

گزینه اول در رابط کاربری اپلیکیشن Wifi router master

در زیر هر دیوایس نام آن و آدری آی پی اش قابل مشاهده است. در سمت راست هم دکمه ای قرار گرفته که یا روی آن یا نوشته شده "شناخته شده" (Known) یا "غریبه" (Stranger). معمولا دیوایس خودتان در بالای این لیست قرار می گیرد و وضعیت آن "شناخته شده" است. آیکن دیوایس ها با توجه به آنکه چه دیوایسی باشند (گوشی، تبلت، رایانه و مودم روتر) متفاوت خواهد بود. شما می توانید با لمس دکمه ای که در فوق ذکر شد وضعیت یک دیوایس را به شناخته شده یا غریبه تغییر دهید.

لیست دیوایس های متصل شده در رابط کاربری اپلیکیشن Wifi router master

لیست را ببینید. دیوایس هایی که مربوط به خودتان است یا مربوط به هر دوست یا مهمانی که موقتا به شبکه وای فای شما متصل شده را با نام شان می توانید تشخیص دهید. وضعیت این دیوایس ها باید "شناخته شده" باشد. اگر نیست آن را با لمس دکمه مذکور به "شناخته شده" تغییر دهید. حالا هر دیوایس دیگری به غیر از دیوایس های "شناخته شده" در لیست وجود داشته باشد معلوم می شود که آن دیوایس مربوط به شخص دیگری است که بدون اجازه شما به شبکه وای فای تان متصل شده است. وقت بلاک کردن اوست!

مسدود کردن (بلاک کردن)

با لمس هر دیوایس در لیست دیوایس ها صفحه جدیدی باز خواهد شد که در آن مشخصات بیشتری راجع به آن دیوایس در اختیار شما قرار خواهد گرفت. این مشخصات عبارتند از نام، سیستم عامل، برند، آدرس آی پی، آدرس مک و وضعیت دیوایس (شناخته شده یا غریبه). در پایین صفحه دکمه آبی رنگ بزرگی را می بینید که روی آن نوشته شده "دیوایس غریبه را در تنظیمات روتر بلاک کن". لازم است بدانید مسدود کردن (بلاک کردن) یک کاربر فقط از طریق صفحه تنظیمات مودم روترتان قابل انجام است.

بلاک کردن یک کاربر در اپلیکیشن Wifi router master

شاید اگر بخواهید این صفحه را در تنظیمات مودم روترتان پیدا کنید کار مشکلی باشد مخصوصا اینکه این صفحه و جای آن از برندی به برند دیگر می تواند متفاوت باشد. خوشبختانه با لمس دکمه آبی رنگ فارغ از اینکه برند مودم تان چه باشد وارد صفحه بلاک کردن خواهید شد. در آنجا هم احتمالا با لمس یک دکمه یا قرار دادن آدرس آی پی کاربر خاطی در لیست سیاه می توانید او را بلاک کنید.

گزینه های دیگر

شما از صفحه اول اپلیکیشن و با استفاده از گزینه دوم (تنظیمات روتر) که با رنگ سبز مشخص شده می توانید مستقیما وارد صفحه تنظیمات مودم روترتان شوید. اگر بخواهید به صورت معمول این کار را انجام دهید باید آدرس 192.168.1.1 را در نوار آدرس مرورگر اینترنتی تان وارد کنید. اما در اینجا فقط با لمس گزینه دوم وارد صفحه تنظیمات خواهید شد.

دسترسی به تنظیمات روتر در اپلیکیشن Wifi router master

گزینه بعدی گزینه "گذرواژه های روترها" است که با رنگ نارنجی مشخص شده است. با لمس این گزینه به نام کاربری و گذرواژه پیش فرض هزاران برند مودم از جمله مدل های مختلف دی لینک، سیسکو، تی پی لینک و … دسترسی خواهید داشت. امکان جستجوی برند یا مدل موردنظرتان نیز وجود دارد. این به درد مواقعی می خورد که تنظیمات مودم تان را به تنظیمات کارخانه بازگردانده اید (ریست فکتوری کرده اید) و حالا برای ورود به صفحه تنظیمات مودم تان همان نام کاربری و گذرواژه پیش فرض را وارد کنید.

لیست نام های کاربری و گذرواژه های مودم روترها در اپلیکیشن Wifi router master

گزینه آخر گزینه اطلاعات بیشتر راجع به مودم روتر است که اطلاعات فنی آن را در اختیار شما می گذارد. در منوی کناری اپلیکیشن هم سه گزینه به نام های وای فای لیست، پینگ و هو ایز وجود دارند. گزینه اول همانطور که از اسمش پیداست لیستی از شبکه های وای فای اطراف تان که امکان اتصال به آنها وجود دارد را نشان می دهد. با گزینه دوم می توانید سرعت پینگ (سرعت ارسال و دریافت پکت ها) را بسنجید و با استفاده از گزینه سوم نیز می توانید اطلاعات شخصی شامل نام، نام خانوادگی، آدرس، شماره تلفن و برخی دیگر از اطلاعات شخصی مالک هر وبسایتی را که در سایت whois ثبت شده است بدست آورید. کافی است فقط آدرس وبسایت موردنظرتان را وارد کنید.

گزینه های دیگر در اپلیکیشن Wifi router master
 

دانلود برنامه اندرویدی Wifi Router Master از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس
 

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

شاید برای خیلی از ما پیش آمده باشد که احساس کنیم شخص دیگری از وای فای ما بدون اجازه مان استفاده می کند. بعضی موارد احساس می کنید مصرف اینترنت تان بیش از آن چیزی است که واقعا باید باشد. بعضی مواقع هم شاید چراغ مربوط به اینترنت روی مودم تان به سرعت در حال خاموش و روشن شدن باشد بدون آنکه عملا در حال استفاده از اینترنت باشید. در چنین مواقعی شک هر کسی ممکن است به این برود که شخص دیگری گذرواژه مودمش را با روش های هکری پیدا کرده و بدون اجازه در حال استفاده از آن…

به این مطلب امتیاز دهید

دزد وای فای من کیست؟! - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

 

نظر بدهید