آموزش

روش های انتقال فایل بین گوشی و رایانه (آموزش)

انتقال فایل از گوشی به رایانه یا بالعکس
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

برای بسیاری از ما اتفاق افتاده که بخواهیم فایلی را از گوشی به رایانه شخصی مان یا بالعکس منتقل کنیم. چندین روش برای انجام این کار وجود دارد که شاید ساده ترین آنها استفاده از یک کابل یو اس بی باشد. با این حال امکان انتقال فایل به صورت بیسیم بین گوشی و رایانه نیز وجود دارد. چیزی که شاید خیلی ها آن را ترجیح دهند چون اولا انتقال بیسیم نیازی به کابل ندارد و از طرف دیگر لازم نیست حتما رایانه و گوشی در فاصله نزدیک به هم قرار گرفته باشند. در زیر روش های مختلف انتقال فایل از گوشی به رایانه و بالکعس را توضیح خواهید دید.

انتقال با سیم (استفاده از کابل یو اس بی)

این روش ساده ترین و بعضا سریع ترین روش برای انتقال فایل بین گوشی و رایانه است. شما به راحتی یک طرف کابل را به رایانه و طرف دیگر را به گوشی تان متصل می کنید (می توانید از کابل شارژ گوشی هم برای این کار استفاده کنید). به محض اتصال، رایانه گوشی شما را تشخیص داده و آن را در صفحه My Computer نشان خواهد داد. با دو بار کلیک روی آیکن گوشی تان می توانید به محتویات حافظه داخلی و همچنین کارت حافظه آن دسترسی داشته باشید. این دسترسی درست مثل دسترسی شما به محتویات یک درایو در خود رایانه است.

انتقال فایل بین گوشی و رایانه با استفاده از کابل یو اس بی

شما می توانید به راحتی هر فایلی را از حافظه گوشی تان کپی کرده و در هر کدام از درایوهای رایانه تان بازنشانی (پیست) کنید. به همین راحتی! برعکس این کار را هم می توانید انجام دهید. یعنی می توانید به همین روش هر فایلی را از رایانه تان کپی و سپس در حافظه داخلی گوشی تان پیست کنید. شایان ذکر است که این روش یکی از سریع ترین روش های انتقال نیز هست مخصوصا اگر کابل یو اس بی 3 استفاده کنید و رایانه تان نیز درگاه یو اس بی 3 داشته باشد.

نمایش حافظه داخلی گوشی به صورت یک درایو جداگانه

انتقال بیسیم

انتقال از طریق بلوتوث

یکی از کندترین و در عین حال ایمن ترین روش های انتقال بیسیم که از مدتها پیش وجود داشته است. برای انتقال فایل از طریق بلوتوث کافی است فقط بلوتوث هر دو دیوایس (رایانه و گوشی) را روشن کنید. اکثر رایانه ها و گوشی های امروزی از بلوتوث پشتیبانی می کنند. با این حال اگر از رایانه های قدیمی استفاده می کنید میتوانید با خرید یک دانگل بلوتوث این قابلیت را به آن اضافه کنید. برای روشن کردن بلوتوث در گوشی که تقریبا نیازی به توضیح نیست. فقط انگشت تان را از بالای صفحه به پایین کشیده و آیکن بلوتوث را لمس کنید. در رایانه ها اگر از ویندوز 10 استفاده می کنید منوی استارت را باز کرده و در قسمت جستجوی آن کلمه Bluetooth را جستجو کنید. سپس روی Bluetooth Settings کلیک کنید.

روشن کردن بلوتوث در ویندوز 10

در صفحه ای که باز می شود اگر بلوتوث خاموش (off) است آن را روشن (on) کنید. رایانه شما به دنبال دیوایس هایی خواهد گشت که بلوتوث شان روشن است و لیستی از آنها را به شما نشان خواهد داد (مطابق شکل فوق). اگر بلوتوث گوشی تان روشن باشد می توانید آن را در لیست ببینید. حالا برای برقراری ارتباط کافی است فقط دکمه Pair را کلیک کنید. در ادامه، درخواست های تلفن همراه تان برای اتصال به رایانه را دنبال کنید. در اغلب موارد در اولین اتصال نیاز به تایپ یک کد تایید است تا برای دفعات بعدی این اتصال به صورت خودکار صورت گیرد. برای دوستانی که از ویندوز 7 استفاده می کنند باید بعد از بازکردن منوی استارت روی گزینه Devices and Printers  کلیک کرده وAdd a Device  را انتخاب کنید. بعد هم باید منتظر بمانید تا ویندوز گوشی شما را پیدا کند و در نهایت گزینه Next را انتخاب کنید.

ارسال فایل از رایانه به گوشی با استفاده از بلوتوث

برای انتقال فایل از گوشی به رایانه فایل مورد نظر خود را انتخاب کرده و در هر برنامه ای که هستید گزینه share را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه یک سری گزینه های دیگر برای به اشتراک گذاری در اختیارتان قرار خواهد گرفت که گزینه Bluetooth یکی از آنهاست. این گزینه را انتخاب کرده و سپس در صفحه ای که باز می شود رایانه تان را انتخاب کنید. حال باید صبر کنید تا انتقال فایل به اتمام برسد. البته تایید دریافت و تعیین مکان ذخیره سازی فایل را نیز باید در رایانه تان انجام دهید. برای انتقال فایل از رایانه به گوشی کافی است روی فایل یا فایل هایی که می خواهید ارسال کنید راست کلیک کرده و بعد از آن گزینه Send to و سپس Bluetooth Device را انتخاب کنید (مطابق شکل فوق). پنجره ای باز خواهد شد که در آن می توانید آیکن گوشی تان به همراه نام آن را ببینید. این آیکن را انتخاب کرده و پس از لمس گزینه تایید (OK) دریافت فایل در گوشی تان منتظر بمانید تا انتقال فایل به اتمام برسد.

انتقال از طریق شبکه وای فای (استفاده از اف تی پی یا پروتکل انتقال فایل)

مزیت این روش نسبت به روش با سیم آن است که اولا در آن نیازی به ابزار اضافی (کابل) نیست و دوم اینکه رایانه و گوشی می توانند از هم فاصله هم داشته باشند. مثلا گوشی شما میتواند در یک اتاق و رایانه تان در اتاق دیگر باشد. کافی است فقط هر دوی آنها به یک شبکه وای فای متصل باشند. البته اتصال تنها کافی نیست و یک سری کارهای دیگر نیز باید انجام دهید تا امکان انتقال فایل وجود داشته باشد: قبل از هر چیز باید یک اپلیکیشن مدیریت فایل یا هر اپلیکیشن دیگری که از سرور اف تی پی پشتیبانی می کند را در گوشی یا تبلت تان نصب کنید. ما در اینجا به عنوان مثال روش انتقال فایل با اپلیکیشن مدیریت فایل File Expert را توضیح خواهیم داد.

روشن کردن سرور اف تی پی

ابتدا مطمئن شوید که هم رایانه و هم گوشی تان به یک شبکه وای فای متصل هستند. سپس اپلیکیشن File Expert را  دانلود و نصب نموده و آن را باز کنید. علامت سه خط موازی در گوشه سمت چپ بالای صفحه را لمس کنید. منوی کناری اپلکیشن باز می شود. به سمت پایین این منو پویش (اسکرول) کنید تا گزینه FTP Server نمایان شود. این گزینه را لمس کنید. صفحه ای مطابق شکل فوق باز می شود. دکمه سبز رنگ Turn on Service را لمس کنید. وسط صفحه آدرس FTP را به رنگ آبی خواهید دید. چیزی شبیه به این: ftp://192.168.1.111:2121 البته ارقامی که می بینید در گوشی شما متفاوت خواهند بود. حالا مرورگر رایانه تان را باز کرده و آدرس مذکور را مطابق با آنچه در گوشی خود می بینید در نوار آدرس مرورگر رایانه تان وارد کنید.

دانلود فایل از طریق سرور اف تی پی

فولدرهای موجود در حافظه داخلی گوشی شما در مرورگر نشان داده خواهند شد. روی هر فولدری که کلیک کنید فایل های موجود در آن را می توانید ببینید. خوب حالا می توانید به راحتی روی هر فایلی که می خواهید راست کلیک کرده و گزینه Save Target as را انتخاب کنید. سپس مسیری که می خواهید فایل در آن ذخیره شود را انتخاب کنید (مثلا درایو D). بعد هم دکمه Save را کلیک کنید. این روش درست مثل دانلود یک فایل است منتها این دانلود تنها در محدوده شبکه وای فای شما و از گوشی تان انجام می شود (با سرعتی حدود 1.5 تا 3 مگابایت در ثانیه بسته به نوع مودم روتر شما).

از اشکالات این روش آن است که شارژ گوشی را زیاد مصرف کرده و باعث داغ شدن گوشی در صورت انتقال به مدت طولانی نیز می شود. بنابراین اگر می خواهید مقدار زیادی اطلاعات را با حجم زیاد (مثلا بالاتر از 10 یا 20 گیگابایت) انتقال دهید این روش هر چند قابل استفاده است ولی توصیه نمی شود.

انتقال از طریق شبکه وای فای (ارتباط نظیر به نظیر)

برای انتقال فایل به شیوه نظیر به نظیر (Peer to Peer) معمولا باید از یک اپلیکیشن انتقال فایل به این روش استفاده کنید. در این نوع ارتباط نیز هر دو دیوایس (گوشی و رایانه) باید به یک شبکه وای فای واحد متصل باشند. یکی از بهترین اپلیکیشن ها برای انتقال نظیر به نظیر اپلیکیشن Zapya است. در زیر روش انتقال با این اپلیکیشن را به اختصار توضیح خواهیم داد. ضمنا به یاد داشته باشید که برای این انتقال باید اپلیکشین Zapya را در گوشی و نرم افزار آن را در رایانه خود نصب کرده باشید. همچنین اگر در رایانه تان از نرم افزارهای امنیتی استفاده می کنید دیوار آتش (فایروال) آن را غیرفعال کنید تا مانع ارتباط نشود.

انتقال فایل از گوشی به رایانه با استفاده از اپلیکیشن زاپیا

برای ارسال فایل از گوشی به رایانه کافی است فقط اپلیکیشن Zapya را باز کرده و دکمه آبی رنگ Connect to Share را در بالای صفحه لمس کنید (شکل فوق). بعد از آن در پنجره ای که باز می شود گزینه Search and Join را انتخاب کنید. با این کار گوشی تان به دنبال دیوایس هایی خواهد گشت که به شبکه متصل بوده و برنامه Zapya نیز در آنها نصب است. در نهایت رایانه شما در صورت متصل بودن به شبکه پیدا می شود و آیکن آن نمایان خواهد شد. آیکن رایانه تان را لمس کنید و صبر کنید تا ارتباط برقرار شود. بعد از آن شاهد صفحه ای شبیه به شکل زیر خواهید بود که در آن می توانید به راحتی هر تعداد فایلی که می خواهید را انتخاب کرده و گزینه Send را لمس کنید تا ارسال شوند.

انتقال فایل از گوشی به رایانه با استفاده از اپلیکیشن زاپیا

برای انتقال فایل از رایانه به گوشی تان کافی است فقط فایل مورد نظر را گرفته و به سمت گزینه Send File در پنجره برنامه Zapya (مطابق شکل زیر) بکشید و صبر کنید تا کار ارسال به اتمام برسد.

انتقال فایل از رایانه به گوشی با استفاده از اپلیکیشن زاپیا

انتقال به دیگر روش ها (درایوهای آنلاین و ایمیل)

استفاده از درایوهای آنلاین و ایمیل می تواند یکی از راه های جایگزین برای انتقال فایل باشد. مزیت این روش آن است که محدودیت روش های فوق را ندارد. شما نیازی به کابل یا نصب اپلیکیشن جداگانه برای به اشتراک گذاری ندارید. در واقع از همان ایمیل یا درایو آنلاینی که از آن استفاده می کنید می توانید برای انتقال فایل استفاده کنید. از طرفی در این روش نیازی به نزدیک بودن تقریبی دو دیوایس نیست. شما می توانید تصویری را با گوشی تان در درایو آنلاین خود ذخیره کرده و سپس با رایانه دوست تان به آن دسترسی پیدا کنید. البته باید حتما به اینترنت دسترسی داشته باشید.

برای انتقال فایل از طریق ایمیل می توانید از اپلیکیشن جی میل و بری انتقال فایل از طریق درایو آنلاین می توانید از اپلیکیشن گوگل درایو استفاده کنید. در رایانه تان نیز میتوانید با تایپ آدرس https://mail.google.com به جی میل و با تایپ آدرس https://drive.google.com به گوگل درایو دسترسی داشته باشید. برای انتقال فایل از طریق جی میل کافی است فقط ایمیلی به خودتان بزنید! گزینه Compose یا آیکن مداد و صفحه کاغذ را انتخاب کرده و سپس در فیلد to آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید.

حالا روی آیکن گیره کلیک کرده و فایل هایی که می خواهید انتقال دهید را به ایمیل تان الحاق کنید (آپلود کنید). در پایان ایمیل را با لمس یا کلیک روی گزینه Send ارسال کنید. حالا اگر صندوق نامه های دریافتی (اینباکس) جی میل تان را باز کنید می بینید که یک ایمیل از طرف خودتان دارید.

ارسال فایل از طریق ایمیل

می توانید این ایمیل را در دیوایس دیگری باز کرده و فایل هایی که قبلا الحاق کرده اید را در دیوایس جدید دانلود کنید. در مورد گوگل درایو اگر از اپلیکیشن آن استفاده می کنید می توانید وارد اپلیکیشن شده و بعد از لمس دکمه + آبی رنگ مطابق شکل زیر گزینه Upload را انتخاب کنید. سپس فایل مورد نظر خود را برای آپلود انتخاب کرده و صبر کنید تا کار آپلود به اتمام برسد. حالا می توانید از هر گوشی یا رایانه دیگری وارد گوگل درایو خود شده و فایل مورد نظر را دانلود کنید. اگر از طریق رایانه می خواهید فایلی را در گوگل درایو آپلود کنید کافی است فقط از طریق مرورگر رایانه و با تایپ آدرس ذکر شده در فوق وارد گوگل درایو شوید و در آنجا پس از راست کلیک کردن روی صفحه گزینه آپلود و بعد از آن فایل هایی که می خواهید را برای آپلود انتخاب کنید.

آپلود فایل در گوگل درایو

 

دانلود جدیدترین نسخه برنامه File Expert از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس
 

دانلود جدیدترین نسخه برنامه Zapya از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس

 

جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

 

برای بسیاری از ما اتفاق افتاده که بخواهیم فایلی را از گوشی به رایانه شخصی مان یا بالعکس منتقل کنیم. چندین روش برای انجام این کار وجود دارد که شاید ساده ترین آنها استفاده از یک کابل یو اس بی باشد. با این حال امکان انتقال فایل به صورت بیسیم بین گوشی و رایانه نیز وجود دارد. چیزی که شاید خیلی ها آن را ترجیح دهند چون اولا انتقال بیسیم نیازی به کابل ندارد و از طرف دیگر لازم نیست حتما رایانه و گوشی در فاصله نزدیک به هم قرار گرفته باشند. در زیر روش های مختلف انتقال فایل از…

به این مطلب امتیاز دهید

روش های انتقال فایل بین گوشی و رایانه (آموزش) - 9

9

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

 

نظر بدهید