بررسی برنامه نقد و بررسی

زلزله و اپلیکیشن های کاربردی مرتبط با آن (معرفی)

معرفی اپلیکیشن های کاربردی زلزله
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

خطر زلزله این روزها بیشتر احساس می شود؛ به خصوص در تهران و مناطق اطراف آن. اخیرا هم شاهد چند زلزله کوچک چند ثانیه ای در اطراف تهران بودیم که خوشبختانه تلفاتی نداشتند. زلزله اساسا یک پدیده طبیعی مثل سایر پدیده های طبیعی است و از آن نمی توان اجتناب کرد. اما مسلما می توان در برابر آن آمادگی داشت و بدین ترتیب جان خود و دیگران را حفظ کرد.

در رابطه با اپلیکیشن های مرتبط با زلزله باید گفت هیچ کدام از این اپلیکیشن ها قادر نیستند زلزله را برای شما پیش بینی کنند. اگر به دنبال اپلیکیشنی هستید که این کار را انجام دهد بهتر است جستجوی خود را متوقف کنید! چون فعلا حتی با کمک آخرین فناوری ها امکان پیش بینی زلزله مثلا نیم یا یک ساعت قبل از آن وجود ندارد چه رسد به آنکه سنسوری بتوان ساخت که این قابلیت را به گوشی های هوشمند اضافه کند (شاید در آینده!). با این وجود هنوز هم اپلیکیشن هایی هستند که می توانند در زمینه زلزله بسیار کاربردی بوده و حداقل شما را در جریان آخرین زلزله هایی که در دنیا اتفاق افتاده اند بگذارند و همچنین شما را با روش های آمادگی در برابر زلزله آشنا کنند. در زیر نگاهی به چند اپلیکیشن منتخب در همین زمینه می اندازیم.

برنامه اندرویدی Vibration Alert

هر چند این برنامه مستقیما برای هشدار زلزله ساخته نشده ولی می توان از آن برای این منظور نیز استفاده کرد. برنامه با کمک سنسور شتاب سنج گوشی می تواند کوچکترین حرکات را نیز تشخیص داده و شدت آن را در قالب یک نمودار ثبت لرزش (شبیه به دستگاه های زلزله سنج) نشان دهد. همچنین شما در تنظیمات برنامه می توانید مشخص کنید که اگر لرزش از حد خاصی فراتر رفت گوشی آژیر بکشد.

نمایی از برنامه اندرویدی Vibration alert

اگرچه این برنامه نمی تواند زلزله را پیش بینی کند ولی اگر گوشی تان را روی یک سطح صاف روی زمین بگذارید با استفاده از آن می توانید از کوچکترین لرزش روی زمین مطلع شوید. حال این لرزش می تواند مربوط به زلزله باشد یا حتی راه رفتن یک آدم سنگین وزن نزدیک به گوشی شما، دویدن بچه ها یا هر عامل دیگر لرزش زا. با این وجود باز هم استفاده از این برنامه می تواند حداقل در آغاز شروع لرزش شما را از آن آگاه کند. مثلا اگر خواب باشید می توانید با صدای آژیر برنامه از خواب بیدار شده و خود را نجات دهید.

دانلود برنامه اندرویدی Vibration Alert از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس
 

برنامه اندرویدی !Earthquake

این برنامه می تواند شما را از آخرین اخبار زلزله در 24 ساعت گذشته مطلع کند. همچنین شما می توانید محل وقوع زلزله را روی نقشه ببینید و از میزان تلفات آن نیز مطلع شوید. با توجه به اینکه زلزله چه شدتی داشته است اطلاع رسانی آن از طریق یک اعلان سروری (پوش) یا حتی لرزش (ویبره) گوشی شما انجام خواهد شد. این یعنی شما در کوتاهترین زمان ممکن و تنها از طریق پیامی در قالب اعلان از آخرین زلزله های دنیا مطلع خواهید شد. این اپلیکیشن برای تبلت ها نیز بهینه شده است.

نمایی از برنامه اندرویدی Earthquake!

دانلود برنامه اندرویدی !Earthquake از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس
 

برنامه اندرویدی !Earthquake Alert

این برنامه هم شما را در جریان آخرین زلزله های صورت گرفته در دنیا قرار خواهد داد البته به شرط آنکه شدت زلزله از 4.5 ریشتر بیشتر بوده باشد. ظاهرا چون این برنامه برای کاربران آمریکایی ساخته شده تمام زلزله های بالای یک ریشتر در این کشور نیز به اطلاع شما خواهند رسید. شما می توانید زلزله های به وقوع پیوسته در سراسر دنیا را هم در قالب فهرست وار و هم روی نقشه ببینید (برای هر کدام از آنها یک تب جداگانه در نظر گرفته شده است) و از شدت آنها نیز مطلع شوید. علاوه بر این امکان استفاده از نقشه های ماهواره ای و به اشتراک گذاشتن محتوای اپلیکیشن با دیگران در شبکه های اجتماعی نیز وجود دارد.

نمایی از برنامه اندرویدی Earthquake Alert!

اطلاعات این اپلیکیشن از موسسه تحقیقات زمین شناسی ایالات متحده (USGS) دریافت می شوند و از این رو از اعتبار لازم برخوردار هستند. شما می توانید در باریکه (تب) آمار از تعداد زلزله های صورت گرفته در 24 ساعت گذشته، در هفته گذشته و در ماه گذشته مطلع شوید. همچنین می توانید ببینید بزرگترین زلزله به وقوع پیوسته در روز جاری چند ریشتر بوده و نزدیکترین زلزله به شما در کجا اتفاق افتاده است.

دانلود برنامه اندرویدی !Earthquake Alert از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس
 

برنامه اندرویدی + Earthquake

مزیت این برنامه نسبت به دو برنامه قبلی آن است که به زبان فارسی بوده و اختصاصا روی زلزله های ایران متمرکز شده است. از آنجا که محیط برنامه به زبان فارسی است استفاده از آن برای همگان بسیار آسان خواهد بود. با استفاده از این اپلیکیشن می توانید از تمام زمین لرزه هایی که در ایران و کشورهای همسایه رخ می دهند مطلع شوید (به صورت آنی)؛ پاسخ علمی بسیاری از سوالات مطرح شده در زمینه زلزله را بیابید و با روش های مقابله با زلزله (قبل، در حین زلزله و بعد از آن) و حفاظت از جان و مال خود در برابر آن آشنا شوید. همچنین می توانید از شدیدترین زلزله های به وقوع پیوسته در ایران، موقعیت، شدت و میزان تلفات آنها نیز آگاه شوید.

نمایی از برنامه اندرویدی Earthquake +

دانلود برنامه اندرویدی + Earthquake از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس
 

برنامه اندرویدی GeoTremor Earthquake Alert

یکی از جامع ترین اپلیکیشن ها در زمینه زلزله؛ مزیت این اپلیکیشن نسبت به اپلیکیشن های قبلی در آن است که می توانید گروه های کاربری در آن تشکیل دهید و به این ترتیب مرتب یکدیگر را از اخبار زلزله مطلع کنید (شبیه به شبکه های اجتماعی). این اپلیکیشن نیز کلیه اطلاعات خود را از موسسه تحقیقات زمین شناسی ایالات متحده (USGS) دریافت کرده و آن را به گونه ای برای شما تحلیل می کند که فهمش برایتان آسان باشد. مزیت دیگر این اپلیکیشن جامع و قابل فهم بودن آن و داشتن گزینه های مختلف برای سفارشی سازی آن مطابق با نیازهای کاربر است.

نمایی از برنامه اندرویدی GeoTremor Earthquake Alert

برخی از امکانات این اپلیکیشن عبارتند از: امکان تعیین اینکه چه زلزله هایی (از لحاظ بزرگی و فاصله با شما) به اطلاع شما رسانده شوند؛ نمایش نقشه و فهرستی از زلزله هایی که اخیرا در نزدیکی شما اتفاق افتاده اند؛ نمایش میزان تقریبی صدمات جانی و مالی هر زلزله و همچنین مشخص کردن زلزله های مختلف با رنگ های متفاوت بسته به میزان خساراتی که وارد کرده اند؛ نمایش نمودار پراکندگی زلزله های اطراف شما و همچنین اطلاعات مربوط به هر زلزله، نمایش نقشه جهانی زلزله همراه با نصف النهارهای جغرافیایی و 5 فیلتر مختلف برای نمایش دقیق تر اطلاعات مرتبط با زلزله روی نقشه؛

نمایی از برنامه اندرویدی GeoTremor Earthquake Alert

امکان فیلتر کردن یا مرتب کردن لیست زلزله ها با توجه به قدرت شان یا بازه زمانی که در آن اتفاق افتاده اند (مثلا ساعت گذشته، روز گذشته، هفته گذشته یا ماه گذشته)، ارائه توضیحات کاملی راجع به لغات و اصطلاحات تخصصی زلزله در قالب پنجره های کوچک باز شونده (پاپ آپ)؛ امکان اطلاع از زلزله های شدیدی که اخیرا اتفاق افتاده و همچنین زلزله های جدید از آخرین باری که اپلیکیشن را باز کرده اید؛ دارای بخشی به نام آمادگی برای زلزله که شما را با اقدامات ایمنی قبل، بعد و در حین زلزله آشنا خواهد کرد و برخی امکانات دیگر.

دانلود برنامه اندرویدی GeoTremor Earthquake Alert از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس
 

بازی اندرویدی Earthquake Safety Tips

بازی آموزشی جالبی که با استفاده از آن می توانید بچه هایتان را با مفهوم زلزله و روش های مقابله با آن آشنا کنید. این بازی با محیط ساده و کودکانه خود می تواند کودک شما را با نکات ایمنی قبل، در حین زلزله و بعد از وقوع آن در چهار محیط مختلف (خانه، مدرسه، خیابان و سوپر مارکت) آشنا کند. حتی اگر خودتان هم با این نکات آشنا نیستید می توانید در حین آموزش کودک تان با آنها آشنا شوید!

نمایی از بازی اندرویدی Earthquake Safety Tips

برخی از نکات ایمنی که کودک شما در این بازی یاد خواهد گرفت عبارتند از: داشتن کوله پشتی با مایحتاج لازم برای زندگی تا چند روز؛ پناه گرفتن در درگاه ها یا دویدن به سمت محوطه های باز هنگام زلزله؛ حفاظت از سر و پوشاندن بینی و دهان در هر حالتی و حفظ خونسردی و از دست ندادن امید. ضمنا کلیه نکات ایمنی ارائه شده در این بازی توسط متخصصین زلزله ارزیابی شده و مورد تایید قرار گرفته است.

دانلود برنامه اندرویدی Earthquake Safety Tips از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس

 

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

 

خطر زلزله این روزها بیشتر احساس می شود؛ به خصوص در تهران و مناطق اطراف آن. اخیرا هم شاهد چند زلزله کوچک چند ثانیه ای در اطراف تهران بودیم که خوشبختانه تلفاتی نداشتند. زلزله اساسا یک پدیده طبیعی مثل سایر پدیده های طبیعی است و از آن نمی توان اجتناب کرد. اما مسلما می توان در برابر آن آمادگی داشت و بدین ترتیب جان خود و دیگران را حفظ کرد. در رابطه با اپلیکیشن های مرتبط با زلزله باید گفت هیچ کدام از این اپلیکیشن ها قادر نیستند زلزله را برای شما پیش بینی کنند. اگر به دنبال اپلیکیشنی هستید…

به این مطلب امتیاز دهید

زلزله و اپلیکیشن های کاربردی مرتبط با آن (معرفی) - 9

9

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

 

نظر بدهید