اخبار اخبار فن آوری

ساخت هارد دیسک اتمی با گنجایش 500 هزار گیگابیت

ساخت هارد دیسک اتمی با گنجایش 500 هزار گیگابیت
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت gizmodo.com: دانشمندان هلندی اخیرا قادر به ساخت هارد دیسکی شده اند که می تواند 500 ترابیت (بیش از 58 هزار گیگابایت) داده را در فضایی به اندازه یک اینچ مربع نگهداری کند. قابلیت ذخیره سازی این هارد دیسک که توسط آقای سندر اوته (Sander Otte) و همکارانش در دانشگاه دلفت هلند ساخته شده 500 برابر بیشتر از بهترین هارد دیسک های موجود در بازار است.

هارد دیسک های اتمی (مجله nature nanotechonolgy)

به عبارت دیگر این هارد دیسک با چنین فضای ذخیره سازی قادر است تمام محتوای کتابخانه کنگره آمریکا را در فضایی به اندازه یک دهم میلیمتر مکعب جای دهد و با این فناوری میتوان تمام کتاب های نوشته شده به دست بشر را در فضایی به اندازه یک تمبر پستی ذخیره کرد. گزارش این دستاورد در جدیدترین شماره مجله Nature Nanotechnology منتشر شده و البته هنوز راه درازی برای کاربردی شدن پیش رو دارد.

فناوری هارد دیسک های اتمی از لحاظ علمی

به طور خلاصه در فناوری جدید اتم های کلر روی یک سطح مسی قرار می گیرند و یک شبکه مربعی بی نقص را به وجود می آورند. در این شبکه هر جایی که یک اتم کلر برداشته شود یک حفره به وجود می آید. وجود یا عدم وجود حفره در این شبکه می تواند درست مثل سیستم باینری (صفر و یک) عمل کند که در واقع بنیان علم رایانه و ذخیره سازی دیجیتال است. آقای اوته و تیمش توانسته اند با استفاده از سوزن های میکروسکوپ تونلی وضعیت تک تک اتم های کلر را روی سطح مسی بررسی کرده و حتی برخی از اتم ها را به حفره های موجود منتقل کنند.

فناوری هارد دیسک های اتمی از لحاظ علمی

اگر سطح هر اتم مس را یک بیت در نظر بگیریم آنگاه حرکت اتم های کلر روی این سطح می تواند تعیین کننده مقدار صفر یا یک برای آن باشد. به عبارت دیگر اتم کلر می تواند با حرکت به عقب و جلو مقدار این بیت را معین کند. مثلا می توان قرارداد کرد که اگر اتم کلر در نیمه جلویی سطح اتم مس قرار بگیرد مقدار یک و اگر در نیمه عقبی آن قرار بگیرد مقدار صفر تداعی شود.

محدودیت ها

هر چند فناوری جدید از لحاظ گنجایش تمام فناوری های روز در زمینه ذخیره سازی اطلاعات را پشت سر گذاشته اما ایراداتی هم دارد. از جمله اینکه سرعت خواندن و نوشتن در هارد دیسک هایی با چنین ظرفیت های نجومی بسیار پایین تر از هارد دیسک های معمولی است. آقای اوته در این رابطه می گوید: "به نظر من هیچ محدودیت عملی برای افزایش سرعت تا حد و حدود هارد دیسک های امروزی وجود ندارد. هر چند این چالشی بزرگ برای ماست اما عبور از آن از لحاظ علم فیزیک غیر ممکن نیست."

پروفسور سندر اوته

پروفسور سندر اوته

محدودیت دیگر فناوری جدید آن است که هنوز فقط در محیط آزمایشگاهی جواب می دهد. البته این را می توان به نوعی به نوپا بودن آن مرتبط دانست. اکثر فناوری ها در بدو تولد خود فقط در محیط های آزمایشگاهی قابل استفاده بوده اند. فناوری هارد دیسک های اتمی نیز فعلا در محیط خلاء و در دمای نیتروژن مایع (منفی 210 درجه سانتیگراد) قابل استفاده است. آقای اوته در این رابطه می گوید: "حتی اگر موفق به یافتن اتم های دیگر و افزایش دمای عملیاتی نشویم باز هم ذخیره سازی داده ها در دمای نیتروژن مایع در مراکز داده (دیتاسنترهای) بزرگ دنیا توجیه پذیر به نظر می رسد."

آینده فناوری هارد دیسک های اتمی

شاید عده ای محدودیت های فوق را به منزله شکست پروژه هارد دیسک های اتمی قلمداد کنند اما آقای اوته با این موضوع موافق نیست. او در این رابطه می گوید: "اکنون که به ترکیب خاصی از اتم های مس و کلر و تعادل خوبی از لحاظ پایداری و تغییرپذیری در آنها رسیده ایم گام بعدی آن است که به دنبال زوج اتم های دیگری همچون یُد و بروم باشیم تا شاید بتوان با کمک آنها دمای عملیاتی سیستم نهایی را تا حد معقولی افزایش داد."
 

جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت gizmodo.com: دانشمندان هلندی اخیرا قادر به ساخت هارد دیسکی شده اند که می تواند 500 ترابیت (بیش از 58 هزار گیگابایت) داده را در فضایی به اندازه یک اینچ مربع نگهداری کند. قابلیت ذخیره سازی این هارد دیسک که توسط آقای سندر اوته (Sander Otte) و همکارانش در دانشگاه دلفت هلند ساخته شده 500 برابر بیشتر از بهترین هارد دیسک های موجود در بازار است. به عبارت دیگر این هارد دیسک با چنین فضای ذخیره سازی قادر است تمام محتوای کتابخانه کنگره آمریکا را در فضایی به اندازه یک دهم میلیمتر مکعب…

به این مطلب امتیاز دهید

ساخت هارد دیسک اتمی با گنجایش 500 هزار گیگابیت - 9

9

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 2 votes)

یک نظر

نظر بدهید