اخبار اخبار فن آوری موبایل

سنسور اثر انگشت وارد صفحه نمایشگر می شود

سنسور اثر انگشت وارد صفحه نمایشگر می شود
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت androidpit.com و pocket-lint.com: یکی از جالب ترین قابلیت های اضافه شده به گوشی های هوشمند قابلیت باز کردن قفل آنها با اثر انگشت است. این امکان به لطف اضافه کردن یک سنسور اثر انگشت زیر دکمه پایین دیوایس (دکمه هوم) فراهم شده است. اما خبر جدید آن که قرار است این سنسور به داخل صفحه نمایشگر منتقل شود. از آن جا که بسیاری از تولیدکنندگان گوشی های هوشمند تصمیم به حذف دکمه هوم گرفته و می خواهند کل فضا را به صفحه نمایشگر اختصاص دهند چاره ای نمی ماند مگر آن که این سنسور هم به داخل صفحه نمایشگر منتقل شود.

از دکمه هوم تا داخل صفحه نمایشگر

از آن زمانی که سنسور اثر انگشت به گوشی های هوشمند اضافه شد تا به حال چند سالی می گذرد. این سنسور در اکثر مواقع زیر دکمه هوم قرار می گرفت اما بعضی مواقع هم در پشت گوشی یا حتی کنار آن (مثل برخی از مدل های سونی) قرار داشت. محل این سنسور زیاد مهم نبود. مهم این بود که روشی آسان و در عین حال ایمن برای باز کردن قفل گوشی معرفی شده بود. شما به راحتی انگشت تان را در محل تعیین شده می گذارید و قفل گوشی باز می شود. به همین راحتی!

سنسور اثر انگشت در گوشی های قدیمی تر

اما حالا زمزمه هایی از آمدن سنسورهای اثر انگشت داخل صفحه به گوش می رسد. گوشی Huawei Mate RS (Porsche Design) و Vivo X20 Plus UD جزء اولین گوشی هایی هستند که سنسور اثر انگشت آنها به داخل صفحه نمایشگر منتقل شده است. جالب آنکه تولیدکنندگان سرشناس تر همچون اپل و سامسونگ در این زمینه پیش قدم نبوده اند. لیکن بنا به پیش بینی شرکت IHS Markit تا سال 2019 میلادی بیش از صد میلیون گوشی هوشمند دارای سنسور اثر انگشت داخل صفحه نمایشگر خواهند بود و این یعنی سنسور داخل صفحه تا آن زمان به یک چیز رایج و معمولی بین گوشی های هوشمند تبدیل خواهد شد. البته شایعاتی هم به گوش می رسد مبنی بر اینکه Samsung Galaxy Note 9 احتمالا دارای سنسور اثر انگشت داخل صفحه خواهد بود.

سنسور اثر انگشت در گوشی Vivo X20 Plus UD
 

سنسور اثر انگشت داخل صفحه چطور کار می کند؟

سنسورهای اثر انگشت کنونی سنسورهای نوری (اوپتیکال) هستند. این سنسورها به اثر انگشت نور می تابانند و بعد تصویر اثر انگشت را با تصویری که قبلا از آن تهیه کرده اند مطابقت می دهند. سنسورهای اثر انگشت داخل صفحه هم دقیقا به همین شکل کار می کنند منتها از فناوری فراصوتی برای تشخیص اثر انگشت استفاده می کنند. این سنسورها با استفاده از قابلیت های فراصوتی تصویری بسیار دقیق تر و با جزئیات بیشتر از اثر انگشت شما تهیه میکنند و حتی قادرند اثر انگشت شما را در صورت خیس یا کثیف بودن انگشت نیز تشخیص دهند.

فناوری سنسورهای اثر انگشت فراصوتی

خوبی سنسورهای فراصوتی به غیر از دقت بالایشان آن است که قابلیت نصب زیر سطوح شیشه ای را هم دارند و این یعنی آنها را می توان زیر صفحه نمایشگر هم نصب کرد. اما در حال حاضر ساخت این نوع سنسور هم مشکل است و هم هزینه بالایی دارد. بنابراین فعلا حضور آن را فقط در مدل های پیشتاز از هر برند می توان انتظار داشت.

در مورد سنسور اثر انگشت Huawei Mate RS

صفحه نمایشگر گوشی Huawei Mate RS (Porsche Design) از نوع AMOLED است که گفته می شود سازگاری بهتری با سنسورهای فراصوتی دارد. برای اینکه سنسور بتواند اثر انگشت شما را تشخیص دهد باید انگشت تان را روی آیکن اثر انگشت که به رنگ خاستری است قرار دهید. به محض قرار دادن انگشت روی آیکن، آیکن به رنگ آبی در می آید و سنسور تصویری از اثر انگشت شما را تهیه می کند. این تصویر با تصویری که قبلا سنسور از اثر انگشت شما تهیه کرده مطابقت داده می شود و در صورت تطابق قفل صفحه باز می شود. در غیر این صورت شما با یک لرزش (ویبره) کوچک متوجه می شوید که اثر انگشت تطابق ندارد.

سنسور اثر انگشت گوشی Huawei Mate RS

شما می توانید چندین اثر انگشت را ثبت کنید (اگر چند نفر از گوشی استفاده می کنند). پروسه ثبت اثر انگشت دقیقا مثل سنسورهای معمولی است با این تفاوت که باید کمی انگشت تان را روی صفحه فشار دهید البته نه خیلی زیاد! خوشبختانه تشخیص اثر انگشت هم خیلی سریع انجام می شود و حداقل از سنسورهای اثر انگشت معمولی چیزی کم ندارد. جذابیت این سنسور به آن است که در صفحه نمایشگر قرار گرفته و همین آن را حرفه ای تر جلوه می دهد.

نمایی از عملکرد سنسور اثر انگشت گوشی Huawei Mate RS

تا به حال سنسور اثر انگشت روی صفحه نمایشگر یک شوخی بود و حتی اپلیکیشن های تفریحی نیز در این زمینه درست شده بود. اما ظاهرا این شوخی دارد تبدیل به واقعیت می شود!
 

جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت androidpit.com و pocket-lint.com: یکی از جالب ترین قابلیت های اضافه شده به گوشی های هوشمند قابلیت باز کردن قفل آنها با اثر انگشت است. این امکان به لطف اضافه کردن یک سنسور اثر انگشت زیر دکمه پایین دیوایس (دکمه هوم) فراهم شده است. اما خبر جدید آن که قرار است این سنسور به داخل صفحه نمایشگر منتقل شود. از آن جا که بسیاری از تولیدکنندگان گوشی های هوشمند تصمیم به حذف دکمه هوم گرفته و می خواهند کل فضا را به صفحه نمایشگر اختصاص دهند چاره ای نمی ماند مگر آن که…

به این مطلب امتیاز دهید

سنسور اثر انگشت وارد صفحه نمایشگر می شود

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

نظر بدهید