اخبار اخبار فن آوری

سوپر خازن – پایانی بر باطری های یون لیتیومی

سوپر خازن جایزگینی برای باطری های یون لیتیومی
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس: وقتی صحبت از گوشی های هوشمند می شود معمولا سلائق افراد با هم متفاوت است. برای عده ای طراحی ظاهری خیلی مهم است؛ برای عده ای دیگر عملکرد و قدرت سخت افزاری بالا و برای برخی هم قیمت. اما شاید همه در یک چیز با هم اتفاق نظر داشته باشند و آن هم عملکرد باطری گوشی است. استفاده شما از گوشی تان هر چه که باشد (بازی، کار با برنامه های پیام رسان، تماس و پیامک و …) بدون شک دوست دارید کمتر آن را شارژ کنید و بعد از هر بار شارژ بتوانید مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنید. باطری های یون لیتیومی معمولا  بیشتر از چند روز دوام نمی آورند و همه به نوعی متفق القول هستند که پیشرفتی اساسی باید در این زمینه صورت گیرد. خوشبختانه اخیرا تحقیقاتی در آمریکا انجام شده که می تواند به ساخت باطری هایی با دو برابر ظرفیت و زمان شارژ کمتر بیانجامد.

خداحافظ باطری های یون لیتیومی؟

فناوری که در حال حاضر در باطری گوشی های هوشمند و تبلت ها استفاده می شود فناوری یون لیتیوم است. تنها راه افزایش ظرفیت باطری های یون لیتیومی افزایش سایز باطری است ولی مشکل آنجاست که با افزایش سایز گوشی صفحه نمایشگر آن نیز بزرگتر می شود و متعاقبا مصرف شارژ آن نیز افزایش خواهد یافت بنابراین بزرگتر شدن سایز باطری مشکلی را حل نمی کند مگر آنکه با بزرگتر شدن سایز گوشی سایز صفحه نمایشگر تغییری نکند که این هم می تواند به زیبایی ظاهری گوشی لطمه وارد کند. البته اپلیکیشن هایی هم هستند که با استفاده از آنها می توان در مصرف شارژ باطری صرفه جویی کرد اما این اپلیکیشن ها هم نمی توانند شارژ باطری را به شکل چشمگیری حفظ کنند طوری که مثلا شما بتوانید چند روز بیشتر از گوشی تان بدون شارژ مجدد استفاده کنید.

اخیرا تحقیقی در دانشگاه فلوریدای آمریکا انجام شده که میتواند به انقلابی در صنعت ساخت باطری برای وسایل الکترونیکی بیانجامد. این تحقیق نشان می دهد که سوپر خازن می تواند خیلی بیشتر از یک باطری یون لیتیومی در خود شارژ نگه دارد و حتی بعد از 30 هزار بار شارژ مجدد درست مثل روز اولش عمل کند! (همانطور که می دانید یکی از کاستی های باطری های یون لیتیومی آن است که بعد از شارژهای متعدد دیگر باطری کیفیت و عملکرد روز اولش را نخواهد داشت). بنا به ادعای محققینی که روی تحقیق فوق کار می کنند سوپر خازن را می توان در عرضه چند ثانیه شارژ کرد و حداقل یک هفته از شارژ آن استفاده کرد.

سوپر خازن در برابر باطری های یون لیتیومی

ظرفیت بیشتر و زمان شارژ کمتر

البته تحقیق مذکور هنوز به مرحله عمل نرسیده است. فناوری که در سوپر خازن می رود بسیار پیشرفته است و هنوز تست های نهایی را پشت سر نگذاشته است. به عبارت دیگر این فناوری هنوز تا خط تولید انبوه فاصله زیادی دارد. ماده ای که در ساخت سوپر خازن مورد استفاده قرار می گیرد گرافین (ترکیبی از کربن) است که ماده ای بسیار نازک بوده و دمای آن هم با شیب بسیار کمی بالا می رود (این را هم می توان یکی دیگر از مزیت های سوپر خازن نسبت به باطری های یون لیتیومی دانست). آنچه باعث برتری قطعی سوپر خازن به باطری های معمولی شده است فناوری و شکل ساخت آن (شکل کیسه ای) است و اینکه دیگر از فناوری قدیمی یون مثبت و منفی در آن استفاده نمی شود.

نظر بدهید