اخبار اخبار فن آوری نرم افزار

فایرفاکس کوانتوم گوگل کروم را پشت سر گذاشت

انتشار نسخه جدید فایرفاکس (کوانتوم)
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت digitaltrends.com: بالاخره شرکت موزیلا پس از نزدیک به یک سال تلاش بی وقفه مرورگر فایرفاکس کوانتوم را دیروز (23 آبان 96) برای پلتفرم های مختلف از جمله اندروید و آی او اس منتشر کرد. به گفته موزیلا این نسخه از فایرفاکس تا دو برابر سریعتر از نسخه های پیشین فایرفاکس است. فایرفاکس کوانتوم حتی در بسیاری از موارد از لحاظ سرعت از گوگل کروم نیز پیشی گرفته است. دستاوردی که به آسانی حاصل نشده است. گفته میشود طی چند ماه اخیر موزیلا نزدیک به 468 ایراد نرم افزاری (باگ) که باعث کاهش سرعت فایرفاکس می شدند را برطرف کرده است.

فایرفاکس کوانتوم با سرعت دو برابر نسبت به نسخه های قبلی

جالب است بدانید حتی بارگذاری تب ها در نسخه جدید فایرفاکس نیز اولویت بندی شده اند. بدین ترتیب که محتویات تبی که در آن هستید (تب فعال) سریعتر از تب های دیگر بارگذاری می شود. موزیلا در مورد این قابلیت در وبلاگ رسمی خود می نویسد: "ما فایرفاکس را به نحوی بهبود داده ایم که بارگذاری تب فعال شما پیش از سایر تب ها انجام شود… این تغییرات باعث شده که فایرفاکس در اغلب موارد سریعتر از کروم عمل کرده و همچنین 30 درصد کمتر فضای حافظه رم را اشغال کند."

رابط کاربری با طراحی جدید

رابط کاربری فایرفاکس کوانتوم نیز شاهد تغییراتی جدید بوده است: تب ها مستطیلی شکل شده اند و یک نوار آبی رنگ بالای آنها دیده میشود؛ اندازه منوها بسته به شکل استفاده کاربر از مرورگر (موس یا انگشت) تغییر میکند و نوشته های روی یک تب نیز وقتی به انتهای تب میرسند به تدریج محو میشوند که باعث زیباتر شدن ظاهر تب ها شده است. علاوه بر این در نسخه جدید فایرفاکس کلیه دانلودها، پیشینه صفحات مرور شده (هیستوری)، صفحات نشان شده (بوک مارک ها) و اسکرین شات ها در قالب یک مجموعه با نام Library گردآوری شده اند که دسترسی به آنها را سریعتر و آسان تر می کند.

رابط کاربری فایرفاکس کوانتوم

استفاده از موتور Quantum CSS برای افزایش سرعت

در توسعه فایرفاکس کوانتوم از یک موتور CSS اختصاصی با نام Quantum CSS استفاده شده که بنا به ادعای شرکت موزیلا از قابلیتی موسوم به style sharing cache (حافظه نهانگاهی (کش) به اشتراک گذاری استایل) بهره می برد. این موتور جدید باعث افزایش سرعت مرورگر و کاهش میزان استفاده از حافظه رم در آن شده است. بنا به گفته موزیلا مروگر جدید فایرفاکس (کوانتوم) حتی سریعتر از گوگل کروم است. نتیجه تست Kraken 1.1 نیز این گفته را تایید می کند. کروم 62 این تست را در 1 ثانیه و 129 هزارم ثانیه به پایان رساند در حالی که فایرفاکس 57 (کوانتوم) تنها در 9 ثانیه و 34 صدم ثانیه.

قابلیت های جدید

از جمله قابلیت های جدید اضافه شده به فایرفاکس قابلیت گرفتن اسکرین شات مستقیما از داخل خود مرورگر است. شما می توانید با انتخاب گزینه ای که در شکل می بینید هر قسمتی از صفحه را که خواستید انتخاب کرده و آن را در قالب یک فایل تصویری جدید دانلود کنید یا در بخش اسکرین شات های من در خود فایرفاکس ذخیره کنید.

گرفتن اسکرین شات در فایرفاکس کوانتوم

یکی دیگر از قابلیت های جدید فایرفاکس کوانتوم که شاید به چشم هم نیاید قابلیت استفاده از هسته های مختلف پردازشگر است. در حال حاضر مرورگرهای دیگر از جمله کروم تنها قابلیت استفاده از یک هسته از پردازشگر را دارند. این یعنی اگر پردازشگر گوشی یا رایانه شما چند هسته ای باشد (که این روزها تقریبا تمام پردازشگرها چند هسته ای هستند) در این صورت کروم یا مرورگرهای دیگر فقط از قدرت یک هسته آن می توانند استفاده کنند. این در حالی است که در نسخه جدید فایرفاکس امکان استفاده از هسته های دیگر پردازشگر نیز وجود دارد و این یعنی پردازش سریعتر صفحات وب و سرعت بیشتر مرورگر.

در انتها بد نیست بدانید پروژه فایرفاکس کوانتوم با شرکت 700 برنامه نویس به صورت داوطلبانه کلید خورده و انجام آن یک سال به طول انجامیده است. بعد از شکست پروژه سیستم عامل فایرفاکس و کنار گذاشته شدن آن باید دید آیا موزیلا با ارائه مرورگر جدیدش باز هم میتواند خبرساز شود یا نه.

دانلود جدیدترین نسخه فایرفاکس از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس

 

جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت digitaltrends.com: بالاخره شرکت موزیلا پس از نزدیک به یک سال تلاش بی وقفه مرورگر فایرفاکس کوانتوم را دیروز (23 آبان 96) برای پلتفرم های مختلف از جمله اندروید و آی او اس منتشر کرد. به گفته موزیلا این نسخه از فایرفاکس تا دو برابر سریعتر از نسخه های پیشین فایرفاکس است. فایرفاکس کوانتوم حتی در بسیاری از موارد از لحاظ سرعت از گوگل کروم نیز پیشی گرفته است. دستاوردی که به آسانی حاصل نشده است. گفته میشود طی چند ماه اخیر موزیلا نزدیک به 468 ایراد نرم افزاری (باگ) که باعث کاهش…

به این مطلب امتیاز دهید

فایرفاکس کوانتوم گوگل کروم را پشت سر گذاشت - 9

9

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

 

نظر بدهید