اخبار اخبار فن آوری

فیلترینگ تلگرام – شایعه یا واقعیت؟

نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت خبری تابناک: پاوول دوروف مدیر عامل تلگرام چندی پیش خبر از 200 میلیونی شدن تعداد کاربران خود داد و در همین رابطه گفت: "اگر تلگرام یک کشور بود باید آن را ششمین کشور پرجمعیت دنیا می دانستیم." جالب است بدانید کاربران ایرانی بیش از یک پنجم از این جمعیت دویست میلیونی را تشکیل می دهند که البته این روزها که بحث فیلترینگ تلگرام دوباره داغ شده بعضا نگرانی هایی برایشان بوجود آمده است.

یک روز خبر از زمان قطعی فیلترینگ تلگرام به گوش می رسد و روز بعد این اخبار تکذیب می شود. هر چند این اولین باری نیست که بحث فیلترینگ تلگرام مطرح می شود ولی این بار ظاهرا نگرانی ها جدی تر شده اند. زمزمه فیلترینگ تلگرام از روزهای پایانی سال 96 آغاز شد و در ایام تعطیلات نیز اخبار مرتبط با این موضوع در شبکه های اجتماعی دست به دست می شد. اما ماجرا وقتی جدی تر شد که علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از فیلترینگ تلگرام تا پایان فروردین ماه خبر داد.

اخبار فیلترینگ تلگرام و توییت محمود صادقی

وی در این رابطه گفت: "این تصمیمی است که در بالاترین سطح اتخاذ شده و تلگرام در آینده جای خود را به یک سامانه مشابه ملی خواهد داد. تصمیم بر آن است که تلگرام جای خود را به یک سامانه ملی بدهد و فکر می‌کنم این اتفاق حداکثر تا پایان فروردین ماه 97 بیافتد." این خبر با واکنش‌های مختلف نمایندگان مجلس روبرو شد. محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز نسبت به این خبر واکنش نشان داد و در پاسخ به آن گفت: "دولت برآمده از آرای مردم همواره بر وعده ‌های خود و قول‌ هایی که به مردم داده است پایبند است و می کوشد در چارچوب نظام جمهوری اسلامی ایران خواسته‌های مردم را عملی کند. هر چند در این میان دولت نیازمند همراهی سایر قوا و نهادها نیز هست."

اخبار فیلترینگ تلگرام از زبان علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس
 

نماینده اصولگرای مجلس: "فیلترینگ ناگهانی تلگرام مناسب نیست"

امیرحسین قاضی‌ زاده نماینده اصولگرای مجلس یکی از مخالفان فیلترینگ تلگرام است. وی با اشاره به سخنان بروجردی گفت: "فیلترینگ ناگهانی تلگرام مناسب نیست و ما نباید با مسائل صفر و صدی برخورد کنیم. قطعاً باید با کانال‌ها و مطالب ضد اخلاقی برخورد جدی شده و آنها را فیلتر کنند نه اینکه کل تلگرام فیلتر شود. وزارت ارتباطات باید به تقویت زیرساخت ‌های فنی  پیام رسان‌ های داخلی کمک کرده و پهنای باند مناسب به آنها داده و از نظر منابع مالی و تبلیغات بستر مناسب را فراهم کند و از سوی دیگر نیز با تلگرام مانند سایر کشورها وارد مذاکره شود."

امیرحسین قاضی‌ زاده نماینده اصولگرای مجلس
 

مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران نیز در رابطه با خبر مسدودسازی تلگرام گفت: "به نظر بنده نباید جلوی اطلاع‌رسانی به مردم را گرفت و من به شخصه موافق فیلترینگ تلگرام نیستم مگر اینکه از نظر امنیت ملی به این نتیجه برسیم که برای نظام و کشور مضر است."

اخبار ضد و نقیض

رمضانعلی سبحانی فر ناظر مجلس در کمیته تعیین مصادیق مجرمانه در رابطه با فیلترینگ تلگرام گفت: "زمان فیلتر تلگرام زمان دقیقی نیست و نباید اخباری به جامعه پمپاژ شود که امنیت روانی مردم را مخدوش کند." علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز در یادداشتی که در کانال تلگرامی خود آن را به اشتراک گذاشت خداحافظی با تلگرام را یک خبر ناموثق دانست. رحیمی با اشاره به این موضوع که خبر فیلتر شدن تلگرام تا پایان فروردین ۹۷ از سوی مرجع مسئولی بیان نشده معتقد است که این مطلب بیش از آنکه بار خبری داشته باشد باعث ایجاد نگرانی بین مردم شده است.

رمضانعلی سبحانی فر ناظر مجلس در کمیته تعیین مصادیق مجرمانه
 

پافشاری بروجردی بر فیلترینگ تلگرام

بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی با بیان اینکه بحث تلگرام رابطه مستقیمی با امنیت ملی دارد و تنها مختص ایران نیست اظهار داشت: "وقتی کشور انگلیس به ‌عنوان یک کشور شاخص غربی اعلام می ‌کند تلگرام بستر تولید تروریست است و کشورهایی همچون چین و پاکستان تلگرام را فیلتر می ‌کنند نشان دهنده این واقعیت است که تلگرام عملاً تهدیدی امنیتی برای جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود. به ‌دلیل تهدیدات امنیتی کشورها تلگرام را فیلتر کرده اند و از شبکه ‌ها و پیام رسان ‌های داخلی و ملی خود استفاده می‌ کنند. ما هم به ‌عنوان یک کشور شاخص باید در این جهت فعال باشیم."

واکنش نمایندگان در توییتر

محمدرضا بادامچی نماینده مردم تهران نیز در توئیتر خود نوشت: "فیلتر تلگرام به دویست هزار شغل آسیب می زند و زندگی نیم میلیون نفر را دچار اختلال مالی می ‌کند. آقای روحانی برای جلوگیری از فیلترینگ تلگرام مذاکره کند. فیلترینگ راه درست مقابله با نظام سلطه نیست. قبلاً از فیلتر دیگر شبکه‌ها چه نتیجه‌ای گرفته ‌ایم که اکنون با فیلتر تلگرام دنبال می‌کنیم؟"

توییت محمدرضا بادامچی نماینده مردم تهران در مورد فیلترینگ تلگرام

سیده فاطمه حسینی نیز در توئیتر خود نوشت: "تهدید مداوم به فیلترینگ تلگرام حتی برای اعمال فشار بر این پیام‌رسان پیامدی جز اختلال در اطلاع‌رسانی، تعطیلی کسب و کارهای تلگرامی و نارضایتی عمومی ندارد. وزارت ارتباطات باید در سیاست‌های سلبی خود بازنگری و رویه‌ای واحد و مؤثر درباره شبکه‌های اجتماعی اتخاذ کند."

غلامرضا حیدری دیگر نماینده تهران نیز در توئیتر خود در واکنش به خبر فیلترینگ تلگرام نوشت: فیلترینگ تلگرام توهم پاک کردن صورت مسأله است. نمی‌توان با رویکرد بسته با دنیای علم و تکنولوژی در افتاد. زیان‌های فیلتر تلگرام به مراتب بیش از سود ظاهری آن است. توانمندی خود را باید در استفاده صحیح از تکنولوژی‌های روز دنیا افزایش دهیم نه هراس  از آنها."
 

جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت خبری تابناک: پاوول دوروف مدیر عامل تلگرام چندی پیش خبر از 200 میلیونی شدن تعداد کاربران خود داد و در همین رابطه گفت: "اگر تلگرام یک کشور بود باید آن را ششمین کشور پرجمعیت دنیا می دانستیم." جالب است بدانید کاربران ایرانی بیش از یک پنجم از این جمعیت دویست میلیونی را تشکیل می دهند که البته این روزها که بحث فیلترینگ تلگرام دوباره داغ شده بعضا نگرانی هایی برایشان بوجود آمده است. یک روز خبر از زمان قطعی فیلترینگ تلگرام به گوش می رسد و روز بعد این اخبار تکذیب می…

به این مطلب امتیاز دهید

فیلترینگ تلگرام – شایعه یا واقعیت؟ - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 2 votes)

نظر بدهید