اخبار اخبار فن آوری موبایل

نام رسمی اندروید 9.0 مشخص شد: Pie

نام رسمی اندروید 9.0 مشخص شد: Pie
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت androidpit.com: همانطور که اطلاع دارید سیستم عامل اندروید از بدو تولدش به شکل جالبی اسم گذاری شده است. نسخه های مختلف این سیستم عامل با نام خوراکی ها (اختصاصا شیرینی و شکلات) مشخص می شوند و جالب اینکه این نامگذاری به ترتیب حروف الفبای انگلیسی است. اندروید 1.5 با نام Cupcake (کیک فنجانی) شناخته می شد. اندروید 1.6 با نام Donut (نوعی کلوچه گرد)، اندروید 2.0 با نام Eclair (نوعی کیک گرد که داخلش شکلات است)، اندروید 2.2 با نام Froyo (ماست طعم دار)، اندروید 2.3 با نام Gingerbread (نان زنجبیلی) و … اندروید 8.0 در نهایت با نام Oreo (نوعی کلوچه) و حالا هم اندروید 9.0 با نام Pie (کیک پای). همانطور که می بینید هم نام تمام این نسخه ها نام خوراکی هاست و هم اینکه ترتیب حروف الفبا در حرف اول آنها رعایت شده است.

انتشار اندروید 9.0

اندروید 9.0 از هم اکنون برای برخی دیوایس ها همچون گوشی های سری پیکسل گوگل قابل دانلود است. اگر می خواهید از برخی از امکانات اندروید 9.0 مطلع شوید ادامه مقاله را بخوانید.

اندروید 9.0 از هم اکنون قابل دانلود است!

بعد از ارائه چند نسخه بتا در نهایت نسخه نهایی اندروید 9.0 تا پایان تابستان امسال ارائه خواهد شد. این نسخه از هم اکنون برای گوشی های پیکسل و اسنشیال قابل دانلود است. برای گوشی های سونی، ژیائومی، اچ ام دی گلوبال، اوپو، ویوو و وان پلاس این نسخه تا پایان پاییز امسال قابل دسترسی خواهد بود. گوگل همچنین در حال صحبت با شرکای تجاری خود است که تا پایان امسال دریافت اندروید 9.0 روی دیوایس های ارائه شده شان را ممکن سازند.

امکان دانلود اندروید 9.0 برای گوشی های پیکسل و اسنشیال

برخی از ویژگی های اندروید 9.0

در این نسخه از اندروید عملکرد هوشمندانه تر، رابط کاربری ساده تر و امنیت دیجیتال بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند. همچنین برای پیمایش در اندروید 9.0 حرکات جدید انگشت روی صفحه (اصطلاحا جسچر) معرفی شده و از هوش مصنوعی پیشرفته ای برای استفاده بهینه از باطری گوشی استفاده می شود. رابط کاربری اندروید 9.0 هم طراحی جدیدی دارد و هم کار با آن ساده است. بسیاری از حرکت های انگشت (جسچرها) که برای پیمایش در این سیستم عامل مورد استفاده قرار می گیرند شباهت زیادی به جسچرهای آیفون دارند. همچنین روش های هوشمندانه تری برای استفاده از کارکردهای موجود در اپلیکیشن ها که فقط با باز کردن شان ممکن است معرفی شده اند.

این به چه معناست؟ یعنی شما می توانید بدون باز کردن یک اپلیکیشن از امکانات موجود در آن استفاده کنید. در واقع اندروید 9.0 می تواند برخی از گزینه های پر کاربرد اپلیکیشن ها را بدون نیاز به باز کردن خود اپلیکیشن در اختیارتان قرار دهد.

حرکات انگشت (جسچرها) و کارکرد آنها

برخی از حرکات انگشت (جسچرها) و کارکردهای آنها در زیر آورده شده است:
– لمس صفحه، دسترسی به صفحه اول (هوم)
– لمس و نگه داشتن انگشت روی صفحه، باز شدن Google Assistant
– کشیدن انگشت به سمت بالای صفحه، دسترسی به اپلیکیشن هایی که اخیرا باز کرده اید.
– حرکت آهسته انگشت از پایین به بالای صفحه، دسترسی به بخش کشوی اپلیکیشن ها
– حرکت عرضی انگشت به سمت راست صفحه، پویش (اسکرول) در اپلیکیشن هایی که اخیرا باز شده اند.
– دکمه بازگشت، بازگشت (فقط در اپلیکیشن ها نشان داده می شود)

حرکت های انگشت و کارکردهای آنها در اندروید 9.0

استفاده بهینه از باطری

اندروید 9.0 دارای هوش مصنوعی پیشرفته ای است که با توجه به میزان استفاده شما از اپلیکیشن ها مصرف شارژ باطری گوشی تان را بهینه سازی می کند. در واقع شارژ باطری بیشتر در اختیار اپلیکیشن هایی قرار خواهد گرفت که شما بیشتر از آنها استفاده می کنید. فکر می کنید قابلیت های دیگر اندروید 9.0 چه باشند و این نسخه از اندروید برای کدام برندها و مدل ها منتشر خواهد شد؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت androidpit.com: همانطور که اطلاع دارید سیستم عامل اندروید از بدو تولدش به شکل جالبی اسم گذاری شده است. نسخه های مختلف این سیستم عامل با نام خوراکی ها (اختصاصا شیرینی و شکلات) مشخص می شوند و جالب اینکه این نامگذاری به ترتیب حروف الفبای انگلیسی است. اندروید 1.5 با نام Cupcake (کیک فنجانی) شناخته می شد. اندروید 1.6 با نام Donut (نوعی کلوچه گرد)، اندروید 2.0 با نام Eclair (نوعی کیک گرد که داخلش شکلات است)، اندروید 2.2 با نام Froyo (ماست طعم دار)، اندروید 2.3 با نام Gingerbread (نان زنجبیلی) و…

به این مطلب امتیاز دهید

نام رسمی اندروید 9.0 مشخص شد: Pie - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

 

نظر بدهید