بررسی برنامه نقد و بررسی

نگاهی به تلگرام ایکس (نسخه بهبود یافته تلگرام)

تلگرام ایکس - نسخه بهبود یافته تلگرام
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

همانطور که اطلاع دارید اخیرا نسخه ای غیر رسمی از تلگرام با نام تلگرام ایکس منتشر شده که گفته می شود سریعتر و دارای امکانات بهتری است. آمار دانلود و 5 ستاره هایی که دریافت کرده نیز چه در گوگل پلی و چه در ایران اپس گویای این واقعیت است که این نسخه از تلگرام مورد استقبال خوب کاربران قرار گرفته است. بنابر آنچه در وبلاگ رسمی تلگرام ذکر شده تلگرام اکنون بیشتر به جای رقابت با پیام رسان های دیگر بر مسئله رقابت داخلی (بین توسعه دهندگان نسخه های مختلف تلگرام) متمرکز شده است.

نمایی از رابط کاربری تلگرام ایکس

تلگرام مدتی است با انتشار کتابخانه پایگاه داده های تلگرام (TDLib) امکان ساخت نسخه های جدیدی از تلگرام را برای توسعه دهندگان فراهم آورده است. نسخه هایی که همچون تلگرام ایکس حتی می توانند از نسخه رسمی تلگرام هم بهتر باشند. TDLib طبق آنچه در وبلاگ رسمی تلگرام ذکر شده تمام آنچه یک نسخه تلگرام برای تمام امور شبکه ای و ارتباطاتی، رمزگذاری (انکریپت) پیام ها و ذخیره سازی اطلاعات در گوشی یا تبلت کاربران مورد نیاز است را در خود دارد. لذا توسعه دهندگان بدون هر گونه دغدغه ای از بابت آنچه در فوق ذکر شد می توانند روی رابط کاربری، امکانات و افزایش سرعت نسخه خودشان از تلگرام تمرکز کنند.

(TDLib) کتابخانه پایگاه داده های تلگرام

تلگرام ایکس در واقع نمونه بارزی از آن چیزی است که میتوان با TDLib ساخت. نمونه ای که حتی گفته می شود از نسخه رسمی تلگرام هم بهتر است. قابل توجه توسعه دهندگان اینکه TDLib طوری بهینه سازی شده که بهترین عملکرد را در بیشتر موارد داشته باشد حتی در مواردی که سرعت اینترنت کم و قطعی آن زیاد است. TDLib با هر زبان برنامه نویسی که بتواند توابع زبان C را اجرا کند سازگار است. همچنین می توان به صورت مستقیم از دستورات Java و #C در آن استفاده کرد.

قابلیت های تلگرام ایکس در یک نگاه

گفته می شود تمرکز اصلی این نسخه از تلگرام روی حرکت روان بخش های متحرک و قابل پویش (اسکرول) بوده است. همچنین با توجه به آنچه در وبلاگ تلگرام ذکر شده تلگرام ایکس سریعتر از نسخه رسمی تلگرام است و مصرف شارژ باطری آن نیز کمتر است. رابط کاربری آن نیز شکیل تر از نسخه اصلی تلگرام است. در زیر نگاه کوتاهی به برخی از تغییرات صورت گرفته در این نسخه از تلگرام می اندازیم.

همانطور که می دانید در نسخه رسمی تلگرام پیام ها داخل حباب هایی قرار می گیرند که اصطلاحا به حباب گفتگو معروفند. این حباب ها در تلگرام ایکس حذف شده و فضای بیشتری را برای نمایش پیام های بیشتر در یک صفحه بوجود آورده اند (شکل زیر را ببینید).

حذف حباب های گفتگو در تلگرام ایکس

همچنین عکس های ارسالی در کانال ها تمام عرض صفحه را پر می کنند (شکل زیر را ببینید). در تلگرام ایکس شما می توانید محتویات یک چت را بدون باز کردن آن ببینید. کافی است فقط انگشت تان را روی هر چتی که می خواهید نگه دارید تا پیش نمایشی از محتویات آن به شما نشان داده شود. این قابلیت حتی در منوهای ارسال مجدد (فوروارد) و به اشتراک گذاری نیز کار می کند و همچنین در باریکه های (تب های) تماس ها و گروه های مشترک.

نمایش تصاویر کانال ها به صورت تمام عرض در تلگرام ایکس

در تلگرام ایکس شما می توانید با حرکت عرضی انگشت به سمت چپ و راست به ترتیب به صفحه چت ها و تماس ها دسترسی داشته باشید. همچنین با حرکت عرضی انگشت به سمت راست صفحه روی هر پیامی می توانید منوی ارسال مجدد (فوروارد) را برای آن پیام باز کنید.

فوروارد آسان پیام ها و موارد به اشتراک گذاشته شده در تلگرام ایکس

منوی الحاقیات و موزیک پلیر نیز بهبود یافته اند. صفحه پروفایل هم نیز بهینه سازی شده و از داخل آن می توانید به محتویاتی که با شما به اشتراک گذاشته شده دسترسی داشته باشید. این محتویات همانطور که در شکل می بینید در قالب باریکه های (تب های) مختلفی همچون چند رسانه ای، نوشتاری، لینک ها، صوتی و گروه ها قرار گرفته اند.

بهبود صفحه پروفایل در تلگرام ایکس

دانلود جدیدترین نسخه تلگرام ایکس از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس

 

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

 

همانطور که اطلاع دارید اخیرا نسخه ای غیر رسمی از تلگرام با نام تلگرام ایکس منتشر شده که گفته می شود سریعتر و دارای امکانات بهتری است. آمار دانلود و 5 ستاره هایی که دریافت کرده نیز چه در گوگل پلی و چه در ایران اپس گویای این واقعیت است که این نسخه از تلگرام مورد استقبال خوب کاربران قرار گرفته است. بنابر آنچه در وبلاگ رسمی تلگرام ذکر شده تلگرام اکنون بیشتر به جای رقابت با پیام رسان های دیگر بر مسئله رقابت داخلی (بین توسعه دهندگان نسخه های مختلف تلگرام) متمرکز شده است. تلگرام مدتی است با انتشار…

به این مطلب امتیاز دهید

نگاهی به تلگرام ایکس (نسخه بهبود یافته تلگرام) - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

نظر بدهید