بررسی بازی نقد و بررسی

نگاهی به نسخه اندرویدی بازی PES 2018

نقد و بررسی نسخه اندرویدی بازی PES 2018
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

شاید اگر بگوییم بازار بازی های فوتبالی انحصارا در اختیار دو بازی فیفا و بازی PES است سخن گزافی نگفته باشیم. البته هستند بازی های فوتبالی معمولی از توسعه دهنده های مستقل یا بازی های فوتبالی که فقط روی یک قسمت فوتبال مثلا پنالتی یا ضربات آزاد تمرکز کرده اند. اما اگر کسی بخواهد فوتبال را به معنای واقعی کلمه تجربه کند (چه در رایانه و چه در گوشی) سراغ یکی از دو بازی فیفا یا PES (Pro Evolution Soccer) خواهد رفت. در واقع این دو بازی بیشترین امکانات و بهترین گیم پلی را در مقایسه با بازی های فوتبالی دیگر دارند. در زیر به نقد و بررسی نسخه 2018 بازی PES خواهیم پرداخت.

شروع کار!

برای اینکه بتوانید بازی PES 2018 را اجرا کنید حتما باید یک اکانت گوگل پلی یا گوگل پلی گیمز داشته باشید. در ابتدا از شما خواسته می شود تا نام خودتان را به عنوان مالک تیم وارد کنید. پس از آن می توانید تیم مورد علاقه تان را از بین تیم های حاضر در لیگ های انگلیس، ایتالیا، اسپانیا، شیلی، برزیل، آرژانتین و حتی لیگ قهرمانان آسیا انتخاب کنید. جالب اینکه سه تیم استقلال، پرسپولیس و استقلال خوزستان نیز از لیگ برتر کشورمان در این بازی حضور دارند و قابل انتخاب هستند. بعد از انتخاب تیم هم نوبت به انتخاب مربی می رسد. البته این انتخاب ها را بعدا می توانید تغییر دهید. مثلا میتوانید تیم دیگری را انتخاب کنید.

انتخاب تیم و مربی در بازی PES 2018

متاسفانه هنوز هم سازنده بازی PES (شرکت کونامی) موفق به خرید لایسنس برخی از تیم های معروف اروپایی نشده و از این رو نام بعضی از تیم های نام اصلی خودشان نیست. البته بیشتر تیم های ایتالیایی و برخی از تیم های انگلیسی مثل آرسنال نام اصلی خودشان را دارند.

رابط کاربری و راهنمای عملی

یکی از نقاط قوت بازی PES 2018 طراحی عالی رابط کاربری آن و بالاخص بخش راهنمای عملی بازی است. بخش های مختلف بازی همچون مسابقات، تنظیمات، آمار شما در بازی، بخش استخدام مربی و بازیکن یاب و بخش مدیریت تیم از یکدیگر جدا شده اند و هر کدام دارای گزینه های دیگری هستند که در واقع انتخاب های شما را بیشتر می کنند. یکی از نکات جالب و شاید کاملا جدید در نسخه 2018 بازی PES آن است که انتخاب مربی تمرین از بیرون صورت نمی گیرد. در واقع شما یکی از بازیکنان تان را به عنوان مربی تمرین تعیین می کنید. بعد مشخص می کنید که این بازیکن با کدام بازیکن تمرین کند. وقتی تمرین تمام شود امتیاز تجربه بازیکنی که برای تمرین انتخاب شده بود بالا می رود اما بازیکنی که به عنوان مربی تمرین انتخاب شده بود به کلی تیم را ترک خواهد کرد.

نمایی از رابط کاربری و راهنمای عملی بازی PES 2018

طراحی بخش راهنمای عملی بازی PES 2018 واقعا قابل تحسین است. شما می توانید کارهای مختلف مثل پاس دادن، شوت زدن، ارسال پاس های عمقی، دفاع کردن و … را به صورت مجزا یاد بگیرید. جالب اینکه برای هر کدام از موارد فوق اول یک ویدیوی آموزشی به شما نشان داده خواهد شد. مثلا می بینید که چطور می شود پاس داد یا شوت زد. سپس از شما خواسته می شود تا همین کار را خودتان مثلا چهار یا پنج دفعه انجام دهید تا کاملا آن را یاد بگیرید.

کنترل بازیکنان

کنترل بازیکنان در بازی PES 2018 نیاز به مهارت خاصی ندارد. اکثر کارهایی که در بازی انجام می دهید با لمس یا حرکت انگشت روی صفحه است. به عنوان مثال شما می توانید با گذاشتن انگشت روی صفحه و کشیدن آن به سمت هر بازیکنی به او پاس بدهید. اگر توپ در اختیار شما نباشد با کشیدن انگشت به سمت بازیکنی که توپ در پای اوست می توانید تکل بزنید و توپ را از او بگیرید. شوت زدن هم تقریبا به همین شکل است با این تفاوت که شما هر چقدر انگشت تان را روی صفحه بیشتر نگه دارید شوت محکم تری خواهید زد. مراقب باشید زیاد انگشت تان را روی صفحه نگه ندارید. چون اگر شوت خیلی هم محکم باشد ارتقاع زیادی پیدا خواهد کرد و ممکن است از بالای دروازه به بیرون برود. ضمنا امکان زدن ضربات قوسی نیز در بازی وجود دارد.

کنترل آسان بازیکنان در بازی PES 2018

گرافیک، پویانمایی و افکت های صوتی بصری

گرافیک بازی PES 2018 اگر در حد بازی های کنسولی نباشد در حد بهترین بازی های فوتبالی در موبایل است. از طرفی گرافیک بازی طوری طراحی شده که اجرای روان بازی در گوشی هایی با سخت افزار ضعیف تر نیز ممکن باشد. البته یادتان باشد برای انجام این بازی باید نسخه اندرویدتان 5 به بالا باشد. پویانمایی نیز در این بازی به خوبی طراحی شده و حرکات بازیکنان چه هنگام راه رفتن، چه هنگام دویدن و چه در کارهایی مثل شوت زدن و پاس دادن کاملا طبیعی است. دروازه بان هم از این قاعده مستثنی نیست: حرکات دروازه بان ها هنگام شیرجه زدن یا پرتاب توپ فرقی با حرکات دروازه بان ها در دنیای واقعی ندارد.

نمایی از بازی PES 2018

فایل های گزارش در بازی PES 2018 به صورت جداگانه قابل دانلود هستند. ولی صدای تماشاچیان و افکت های صوتی مثل ضربه به توپ به طور پیش فرض در بازی وجود دارند. معمولا وقتی به دروازه حریف نزدیک می شوید یا شوت محکمی می زنید شاهد بالا رفتن ناگهانی صدای تماشاچیان خواهید بود. بعد از گل زدن هم بار دیگر حرکت آهسته آن را خواهید دید و بعد هم البته شاهد خوشحالی کردن بازیکنان تان خواهید بود.

حالت های بازی و امکان بازی آنلاین

بازی PES 2018 دارای سه حالت داستانی، بازی در شبکه و بازی از طریق اینترنت است. در حالت داستانی بازی به ازای هر بازی 20 انرژی از انرژی های شما کم می شود که برای بازگشت مجدد آن باید 7 دقیقه صبر کنید. از ابتدای بازی 100 انرژی در اختیار دارید. دو حالت دیگر یعنی بازی در شبکه و بازی از طریق اینترنت حالت های دو نفره بازی هستند. در حالت بازی در شبکه شما می توانید با هر کدام از دوستان تان به شرط اتصال به یک شبکه وای فای مشترک بازی کنید. این به درد زمانی می خورد که نزدیک هم باشید و بخواهید یک بازی دو نفره دوستانه انجام دهید.

امکان رقابت آنلاین در بازی PES 2018

امکان بازی آنلاین نیز وجود دارد (بازی از طریق اینترنت). در این حالت شما می توانید با کاربران دیگری از سراسر دنیا به صورت آنلاین مسابقه دهید. علاوه بر حالت های فوق بازی دارای بخش رویدادها نیز هست. رویدادها در واقع مسابقات و تورنومنت هایی هستند که هر از چند گاهی به بازی اضافه شده و مدت زمان خاصی در دسترس هستند. با شرکت در رویدادها و برنده شدن می توانید جوایز بزرگی را نصیب خود کنید. ضمنا در حالت بازی در شبکه شما می توانید حتی لیگ هم برگزار کنید. یعنی با هر کدام از دوستان تان که به یک شبکه وای فای متصل هستند در قالب یک لیگ مسابقه بدهید.

گیم پلی

گیم پلی بازی PES 2018 در حد قابل قبول و شاید بالاتر باشد. البته ایراداتی هم در آن مشاهده می شود. مثلا اینکه بازیکنان تیم حریف کمتر تکل می زنند و بیشتر تمایل دارند که با ایستادن در برابر شما مانع حرکت رو به جلویتان شوند. البته موقعی که دیگر به هجده قدم نزدیک شوید تمایل به تکل زدن در بازیکنان حریف نیز بیشتر می شود. همچنین بعضی موارد شما فقط با ایستادن در جای خود و بدون تکل زدن می توانید توپ را از پای حریف در بیاورید. عملکرد دروازه بان ها ولی بسیار عالی است و با شیرجه های بلند می توانند مانع گل زدن شما شوند.

نمایی از بازی PES 2018

سخن آخر

بازی PES همیشه یکی از رقیب های بازی Fifa بوده است. هر چند هنوز هم بازی Fifa در سطح بالاتری قرار می گیرد اما اگر بخواهیم لقب بهترین بازی فوتبالی را بعد از Fifa به بازی های فوتبالی دیگر بدهیم بدون شک این لقب به بازی PES خواهد رسید.

دانلود بازی اندرویدی PES 2018 از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس

 

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

شاید اگر بگوییم بازار بازی های فوتبالی انحصارا در اختیار دو بازی فیفا و بازی PES است سخن گزافی نگفته باشیم. البته هستند بازی های فوتبالی معمولی از توسعه دهنده های مستقل یا بازی های فوتبالی که فقط روی یک قسمت فوتبال مثلا پنالتی یا ضربات آزاد تمرکز کرده اند. اما اگر کسی بخواهد فوتبال را به معنای واقعی کلمه تجربه کند (چه در رایانه و چه در گوشی) سراغ یکی از دو بازی فیفا یا PES (Pro Evolution Soccer) خواهد رفت. در واقع این دو بازی بیشترین امکانات و بهترین گیم پلی را در مقایسه با بازی های فوتبالی…

امتیاز ایران اپس به بازی PES 2018

رابط کاربری و راهنمای عملی - 9
گرافیک، پویانمایی و افکت ها - 8.5
گیم پلی - 8
حالت های بازی - 9

8.6

امتیاز کل

User Rating: 4.19 ( 20 votes)

9 نظر

نظر بدهید