آموزش بررسی برنامه ترفندها و راهکارها نقد و بررسی

چگونه از اپلیکیشن های نصب شده فایل نصب (APK) بسازیم؟

چگونه از اپلیکیشن های نصب شده فایل نصب (APK) بسازیم؟
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

وقتی اپلیکیشنی را از اپ استورها (مثلا ایران اپس یا گوگل پلی) دانلود می کنید فایل نصب اپلیکیشن که به آن اصطلاحا فایل APK هم گفته می شود (پسوند فایل) پس از نصب از گوشی یا تبلت شما پاک خواهد شد. این برای آن است که فضای ذخیره سازی گوشی یا تبلت شما بی جهت با فایل نصب اپلیکیشن های مختلف پر نشود. اما مواردی هم وجود دارد که شما به فایل نصب اپلیکیشن تان نیاز دارید. در زیر ابتدا به این موارد اشاره می کنیم و بعد به معرفی یکی از بهترین اپلیکیشن ها برای ساخت فایل نصب (APK) از اپلیکیشن های نصب شده خواهیم پرداخت.

یک اپلیکیشن را چند بار دانلود نکنید!

فرض کنید اپلیکیشنی را دانلود و نصب کرده و بعد به هر دلیلی آن را حذف (آن اینستال) کرده باشید. حالا دوباره به آن نیاز پیدا کرده و می خواهید آن را نصب کنید. اگر به فایل APK آن دسترسی نداشته باشید باید مجددا آن را از یک اپ استور اندرویدی مثل گوگل پلی یا ایران اپس دانلود کنید و این یعنی مصرف بی جهت پهنای باند اینترنت تان و صرف هزینه اضافی به خصوص زمانی که حجم اپلیکیشن هم خیلی زیاد باشد. حال اگر از این اپلیکیشن قبلا یک نسخه پشتیبان تهیه کرده باشید (فایل APK آن را ذخیره کرده باشید) می توانید بدون نیاز به دانلود مجدد آن را نصب کنید.

دانلود مکرر یک اپلیکیشن

یک بار دانلود برای چند دیوایس

فرض کنید می خواهید یک اپلیکیشن را هم در گوشی و هم در تبلت تان داشته باشید. به طور معمول باید این اپلیکیشن را به صورت جداگانه از یک اپ استور دانلود کنید. حال اگر این اپلیکیشن را یک بار مثلا در گوشی تان دانلود کرده و بعد فایل APK آن را درست کنید (با اپلیکیشنی که در زیر به شما معرفی خواهیم کرد) آنگاه دیگر نیاز به دانلود مجدد آن در تبلت تان نخواهید داشت. کافی است فقط با ابزاری مثل بلوتوث یا وای فای دیرکت فایل APK را از گوشی به تبلت تان منتقل کرده و آن را آنجا هم نصب کنید. بدین ترتیب دیگر نیازی به دانلود مجدد اپلیکیشن نخواهید داشت و در مصرف اینترنت نیز صرفه جویی خواهید کرد.

یک بار دانلود برای چند دیوایس

دسترسی به نسخه های قبلی یک اپلیکیشن

همانطور که می دانید شما در یک اپ استور همواره به آخرین نسخه یک اپلیکیشن دسترسی دارید و نه نسخه های قبلی آن. حال فرض کنید به هر دلیل نسخه جدید یک اپلیکیشن روی گوشی یا تبلت شما قابل اجرا نباشد یا اصلا از نسخه جدید خوشتان نمی آید و با همان نسخه قبلی راحت ترید. برای دسترسی به نسخه قبلی چه کار می کنید؟ اگر به اپ استورها مراجعه کنید قاعدتا فقط به آخرین نسخه اپلیکیشن دسترسی خواهید داشت در حالی که شما نسخه های قبلی را می خواهید.

دسترسی به نسخه های قبلی یک اپلیکیشن

راه حل آن است که زمانی که نسخه قبلی یک اپلیکیشن را در گوشی یا تبلت تان نصب کردید از آن یک فایل نصب (APK) تهیه کرده و آن را نگه دارید. در این صورت اگر اپلیکیشن تان را به روز کردید و بعد دیدید که از نسخه جدید خوشتان نمی آید و می خواهید همان نسخه قبلی را داشته باشید دیگر مشکلی نخواهید داشت. کافی است فقط اپلیکیشن را حذف (آن اینستال) کرده و بعد مجددا آن را با همان فایل نصبی که قبلا درست کرده بودید و در واقع فایل نصب نسخه قبلی اپلیکیشن است نصب کنید.

حل مشکل به روز رسانی

با کمال تعجب باید گفت در گوگل پلی بعضی مواقع بعضی از اپلیکیشن ها در یکی از دیوایس هایتان مثلا گوشی تان به روز می شوند در حالی که در دیوایس دیگرتان مثلا تبلت تان با پیغام "نسخه جدید اپلیکیشن با دیوایس شما سازگاری ندارد" روبرو خواهید شد. در این گونه موارد هم راه حل آن است که آپدیت جدید یک اپلیکیشن را در هر کدام از دیوایس هایتان که ممکن است دانلود و نصب کرده و بعد فایل APK آن را درست کنید و به دیوایس دیگر منتقل کنید. بدین ترتیب می توانید آپدیت جدید اپلیکیشن را روی دیوایس دیگر که با پیغام مذکور در آن مواجه می شوید نیز نصب کنید.

معرفی اپلیکیشنی برای ساخت فایل نصب (APK)

اپلیکیشن App Share and Backup از جمله بهترین اپلیکیشن ها برای ساخت فایل APK و تهیه نسخه پشتیبان از اپلیکیشن های نصب شده است. استفاده از این اپلیکیشن بسیار ساده است و امکان ساخت فایل APK به صورت گروهی نیز در آن وجود دارد. شما حتی می توانید از اپلیکشن های سیستمی هم نسخه پشتیبان تهیه کنید (فایل APK آنها را بسازید) و هر فایل APK که خواستید را تنها با لمس دکمه به اشتراک گذاری در پایین صفحه با دیگران به اشتراک بگذارید.

نمایی از رابط کاربری اپلیکیشن App share and backup

استفاده از این اپلیکیشن بسیار ساده است. همانطور که در شکل فوق می بینید لیستی از اپلیکیشن های نصب شده در گوشی یا تبلت تان به شما نشان داده خواهد شد. برای ساخت فایل APK هر اپلیکیشنی کافی است فقط یک تیک داخل مربع خالی سمت راست آن بگذارید و بعد دکمه Backup را لمس کنید. با این کار فایل نصب اپلیکیشن ساخته شده و در آدرس storage/emulated/0/App Share and Backup ذخیره خواهد شد. شما می توانید بیش از یک اپلیکیشن را هم انتخاب کنید و در آن واحد از چندین اپلیکیشن فایل نصب تهیه کنید. امکان جستجوی یک اپلیکیشن با تایپ نام آن در نوار جستجوی بالای صفحه نیز وجود دارد (برای مواقعی که پیدا کردن اپلیکیشن در لیست اپلیکیشن ها برایتان مشکل است).

جستجو در اپلیکیشن App share and backup

دانلود برنامه اندرویدی App Share and Backup از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس

یک اپلیکیشن بهتر!

اگر رابط کاربری بهتر و امکانات بیشتری می خواهید قطعا اپلیکیشن App Backup & Restore – Easiest backup tool می تواند انتخاب بهتری برای شما باشد. این اپلیکیشن در گوگل پلی بیش از 5 میلیون بار دانلود شده و امتیاز 4.5 از 5 را از 31 هزار امتیازی که به آن داده شده دریافت کرده است. رابط کاربری اپلیکیشن شکیل تر از اپلیکیشن قبلی است و گزینه ها و امکانات بیشتری در اختیار شما می گذارد.

نمایی از رابط کاربری اپلیکیشن App backup and restore

شما می توانید اپلیکیشن هایی که نصب کرده اید و اپلیکیشن هایی که از آنها نسخه پشتیبان تهیه کرده اید را در قالب دو باریکه (تب) جداگانه با عنوان "نصب شده ها" و "آرشیو شده ها" در صفحه اول اپلیکیشن ببینید. در اپلیکیشن قبلی امکان دسترسی به اپلیکیشن هایی که نسخه پشتیبان از آنها گرفته بودید وجود نداشت و برای دیدن آنها مجبور بودید به مسیری که در فوق ذکر شده بروید.

نمایی از رابط کاربری اپلیکیشن App backup and restore

مزیت بارز این اپلیکشن نسبت به اپلیکیشن قبلی داشتن گزینه های مختلف در صفحه تنظیمات است. از جمله این تنظیمات می توان به امکان تهیه نسخه پشتیبان از یک اپلیکیشن به صورت خودکار بعد از نصب آن اشاره کرد. اگر تهیه نسخه پشتیبان از اپلیکیشن ها برایتان مهم است این دیگر شما را از ورود مکرر به این اپلیکیشن برای تهیه نسخه پشتیبان معاف می کند. همچنین گزینه ای در منوی کناری اپلیکیشن وجود دارد به نام اسکن فایل های APK. با لمس این گزینه تمام فایل های APK که در گوشی تان دارید پیدا شده و به شما نشان داده خواهند شد.

صفحه تنظیمات در اپلیکیشن App backup and restore

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد فایل APK بسیاری از اپلیکیشن ها بعد از نصب به صورت خودکار پاک می شود. اما هستند اپلیکیشن هایی که بعضا فایل APK آنها باقی می ماند و در مسیرهایی قرار دارد که پیدا کردن آنها به صورت دستی بسیار مشکل است. اما خوشبختانه گزینه مذکور به شما اجازه می دهد به فایل های APK در هر مسیری که هستند دسترسی داشته باشید. حتی مسیر فایل نیز در زیر عنوان آن برای ارجاع آسان تر به آن به صورت دستی نشان داده می شود. شما می توانید هر فایل APK  که خواستید را انتخاب کرده و مسیر آن را تغییر دهید یا آن را از همان مسیری که در آن قرار دارد نصب کنید.

دانلود برنامه اندرویدی App Backup and Restore از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس

 

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

وقتی اپلیکیشنی را از اپ استورها (مثلا ایران اپس یا گوگل پلی) دانلود می کنید فایل نصب اپلیکیشن که به آن اصطلاحا فایل APK هم گفته می شود (پسوند فایل) پس از نصب از گوشی یا تبلت شما پاک خواهد شد. این برای آن است که فضای ذخیره سازی گوشی یا تبلت شما بی جهت با فایل نصب اپلیکیشن های مختلف پر نشود. اما مواردی هم وجود دارد که شما به فایل نصب اپلیکیشن تان نیاز دارید. در زیر ابتدا به این موارد اشاره می کنیم و بعد به معرفی یکی از بهترین اپلیکیشن ها برای ساخت فایل نصب (APK)…

به این مطلب امتیاز دهید

چگونه از اپلیکیشن های نصب شده فایل نصب (APK) بسازیم؟ - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 4.83 ( 3 votes)

 

نظر بدهید