اخبار اخبار فن آوری موبایل

3D Sonic Max نسل جدیدی از قفل های اثر انگشتی با امنیت بیشتر

3D Sonic Max نسل جدیدی از قفل های اثر انگشتی با امنیت بیشتر
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت androidheadlines.com: شرکت Qualcomm در نمایشگاه Tech Summit 2019 در هاوایی از تولید نسل دوم از سنسورهای اثر انگشت خود با نام 3D Sonic Max خبر داد. سنسور جدید بسیار بزرگتر از سنسور قبلی است که با نام 3D Sonic شناخته می شد (دقیقا 17 برابر بزرگتر). این سنسور به اندازه ای بزرگ هست که بتواند دو اثر انگشت را به صورت همزمان خوانش کند. بزرگتر شدن سنسور دو مزیت دارد. اول اینکه اثر انگشت آسان تر و سریعتر خوانده می شود (حتما لازم نیست روی قسمت خاصی از گوشی انگشت بگذارید) و دوم اینکه امکان خوانش دو اثر انگشت به صورت همزمان فراهم خواهد شد که امنیت را بالا می برد.

معرفی 3D sonix max در نمایشگاه Tech summit 2019

سنسور 3D Sonic که از آن در گوشی های سامسونگ گالاکسی S10 نیز استفاده شده از فناوری ماورا صوت برای خوانش اثر انگشت بهره می برد. این فناوری در مقایسه با فناوری بصری (اوپتیکال) دو مزیت دارد: اول اینکه در خوانش اثر انگشت زمانی که انگشت خیس یا مرطوب است بهتر عمل می کند و دوم اینکه فرایند خوانش اثر انگشت در آن قابل اعتمادتر و ایمن تر است. اما از طرف دیگر در مقایسه با سنسورهای اوپتیکال و خازنی کندتر عمل می کند و همچنین به دلیل سایز کوچکش دقیقا باید انگشت را در محل خاصی روی صفحه بگذارید تا کار کند.

استفاده از سنسور 3D sonix max در گوشی های جدید

البته مشکل اخیر در نسل دوم این سنسورها با بزرگتر شدن سایز سنسور مرتفع شده است. اندازه سنسورهای 3D Sonic چهار میلی متر در نه میلی متر است در حالی که اندازه سنسورهای 3D Sonic Max تا 17 برابر افزایش یافته است (بیست در سی میلی متر). بزرگتر شدن این سنسورها علاوه بر راحتی کار با آنها یک فایده دیگر هم دارد آن هم اینکه مساحت بیشتری از نوک انگشت را می تواند خوانش کند و این یعنی امنیت بیشتر. به گفته شرکت Qualcomm دقت سنسورهای جدید یک در یک میلیون است در حالی که میزان این دقت در سنسورهای یک نسل قبل (3D Sonic) تنها یک به 50 هزار بود.

استفاده از سنسور 3D Sonic Max در سامسونگ گالاکسی S11

سامسونگ اولین شرکت سازنده موبایل بود که از سنسورهای 3D Sonic شرکت Qualcomm در گوشی های گالاکسی S10 خود استفاده کرد. البته عجله سامسونگ در استفاده از این سنسورها مشکلاتی را نیز برایش به همراه داشت. از جمله اینکه یکی از دارندگان گوشی های سامسونگ با این نوع سنسور ادعا کرده بود که سنسور جدید را می توان به راحتی با یک پرینت سه بعدی از انگشت فریب داد. سامسونگ از آن زمان بسته های تصحیحی (پچ های) زیادی را برای رفع این مشکل ارائه کرده است اما مشکل همچنان پابرجاست.

نمایی از سخت افزار به کار رفته در سنسور 3D sonix max
نمایی از سخت افزار به کار رفته در سنسور 3D Sonix Max

یک مشکل دیگر هم وجود دارد آن هم اینکه به علت به جای ماندن اثر انگشت روی برخی از محافظ های صفحه نمایشگر، سنسور قابلیت تشخیص درست اثر انگشت را ندارد یا اینکه در تشخیص درست اثر انگشت اشتباه می کند و این یعنی احتمال آن وجود دارد که شخص دیگری به غیر از صاحب گوشی بتواند قفل اثر انگشتی گوشی را باز کند. البته خوشبختانه این مشکل با یک به روز رسانی (آپدیت) نرم افزاری رفع شده است. تمامی این مشکلات نشان دهنده آن است که سنسورهای 3D Sonic صد در صد قابل اعتماد نیستند.

مشکل کوچک بودن اندازه سنسور 3D sonix در گوشی های گالاکسی S10
مشکل کوچک بودن اندازه سنسور 3D Sonix در گوشی های گالاکسی S10

حال باید دید این مشکلات در نسل دوم از این سنسورها تا چه اندازه مرتفع شده اند. از سنسور جدید (3D Sonic Max) احتمالا در گوشی هایی که در سال 2020 عرضه می شوند استفاده خواهد شد و به احتمال زیاد سامسونگ گالاکسی S11 یکی از اولین گوشی هایی خواهد بود که از این سنسور بهره خواهد برد. شایان ذکر است که سامسونگ گالاکسی S11 در فوریه سال جاری میلادی (تا اواخر سال 98) عرضه خواهد شد.
 

جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

 

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت androidheadlines.com: شرکت Qualcomm در نمایشگاه Tech Summit 2019 در هاوایی از تولید نسل دوم از سنسورهای اثر انگشت خود با نام 3D Sonic Max خبر داد. سنسور جدید بسیار بزرگتر از سنسور قبلی است که با نام 3D Sonic شناخته می شد (دقیقا 17 برابر بزرگتر). این سنسور به اندازه ای بزرگ هست که بتواند دو اثر انگشت را به صورت همزمان خوانش کند. بزرگتر شدن سنسور دو مزیت دارد. اول اینکه اثر انگشت آسان تر و سریعتر خوانده می شود (حتما لازم نیست روی قسمت خاصی از گوشی انگشت بگذارید) و…

به این مطلب امتیاز دهید

دو اثر انگشت برای باز کردن قفل گوشی - راهکاری برای امنیت بیشتر - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

 

نظر بدهید