موبایل نقد و بررسی

Asus ROG 2 موبایلی برای بازی

Asus ROG 2 موبایلی برای بازی
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت phonearena.com: گوشی هایی که اختصاصا برای بازی ساخته شده اند آرام آرام جای خود را در بازار گوشی های هوشمند باز می کنند. Razor Phone اولین گوشی ساخته شده برای بازی استارت این کار را زد و حالا شرکت های بیشتری قدم در این عرصه می گذارند. شرکت هایی همچون ایسوز که رایانه های همراه آن برای بازی نیز معروف هستند چندی پیش موبایل ROG خود که مخصوص بازی بود را عرضه کرد. و حالا نسخه دوم این موبایل (ROG 2) عرضه شده است.

امکان نصب فن خنک کننده روی گوشی ROG 2

اما این موبایل چه ویژگی هایی دارد؟ قبل از اینکه به این سوال بپردازیم بهتر است بدانید در تست های انجام شده برای سنجش عملکرد (اصطلاحا بنچ مارک) Asus ROG 2 از گوشی های One Plus 7 Pro و Samsung Galaxy S10+ پیشی گرفته است. همچنین امکان نصب یک فن خنک کننده مجزا در پشت گوشی همانطور که در شکل می بینید نیز وجود دارد تا از داغ شدن زیاد گوشی و احیانا تاثیر منفی بر عملکرد آن جلوگیری به عمل بیاید.

صفحه نمایشگر 6.6 اینچی AMOLED

صفحه نمایشگر ROG 2 یک صفحه نمایشگر 6.6 اینچی AMOLED با ریفرش ریت 120 هرتز و سرعت بسیار بالا در واکنش به لمس هایی است که روی آن انجام می شود. سایز صفحه نمایشگر به نسبت نسخه قبلی همین گوشی مشخصا افزایش پیدا کرده است. آنطور که ایسوز می گوید این حداکثر سایزی است که می توان برای صفحه نمایشگر یک گوشی در نظر گرفت بدون آنکه آن گوشی خیلی بزرگ جلوه کند.

صفحه نمایشگر گوشی ROG 2

ریفرش ریت این صفحه نمایشگر همانطور که گفته شد 120 هرتز است و سرعت آن در پاسخگویی به لمس های کاربر (زمان پاسخ) 1 میلی ثانیه است. جالب است بدانید ریفرش ریت دیگر گوشی های مخصوص بازی در بازار تنها 60 هرتز است.

پردازشگر گرافیکی Snapdragon 855 Plus

گوشی ROG 2 اولین گوشی عرضه شده به بازار با پردازشگر Snapdragon 855 Plus است. البته هر چند این نسخه از پردازشگر نسبت به نسخه قبلی خود بهبود چشمگیری نداشته (تنها 4% افزایش سرعت برای پردازشگر مرکزی و 15% برای پردازشگر گرافیکی) اما همین میزان هم قابل تحسین است.

پردازشگر گرافیکی گوشی ROG 2

باطری 6 هزار میلی آمپری

یک سوال جالب! اگر تمام روز با گوشی تان بازی کنید مهمترین چیزی که به آن نیاز خواهید داشت چیست؟! اگر جوابتان باطری است باید به شما تبریک بگوییم چون جواب درست را داده اید! شرکت ایسوز هم این را می داند و برای همین هم هست که نه یک باطری 4 هزار میلی آمپری، نه یک باطری 5 هزار میلی آمپری بلکه یک باطری 6 هزار میلی آمپری را برای ROG 2 در نظر گرفته است! چنین باطری البته برای این گوشی لازم است چون هر چقدر ریفرش ریت صفحه نمایشگر بالاتر برود میزان مصرف باطری آن نیز بیشتر خواهد شد.

باطری شش هزار میلی آمپری برای گوشی ROG 2

اما کمی هم به آمار و ارقام و مقایسه ها بپردازیم. با گنجایش باطری که ROG 2 دارد می توان با این گوشی به صورت بی وقفه 7 ساعت و نیم Arena of Valor و 7.1 ساعت پابجی بازی کرد (بازی هایی که به شدت به قدرت پردازشگر بالا نیاز دارند و باطری زیادی هم مصرف می کنند). این در حالی است که با گوشی One Plus 7 Pro تنها می توانید 4.8 ساعت Arena of Valor و 4.7 ساعت پابجی بازی کنید. همین آمار و ارقام برای گوشی +Samsung Galaxy S10 به ترتیب برای بازی اول 5.5 و برای بازی دوم 5.1 ساعت است.

باطری شش هزار میلی آمپری برای گوشی ROG 2

همانطور که می بینید باطری ROG 2 از هر دو گوشی فوق بهتر عمل می کند به اضافه اینکه عمر بیشتری هم خواهد داشت. دلیل آن هم گنجایش بالای باطری است. هر چقدر گنجایش باطری بیشتر باشد به شارژ کمتری نیاز خواهد داشت و هر چقدر باطری کمتر شارژ شود عمر آن افزایش خواهد یافت.

استفاده از دکمه های AirTrigger 2 با قابلیت های بیشتر

البته دکمه های AirTrigger که خارج از گوشی قرار دارند و کار را برای گیمرها آسان می کنند چیز جدیدی نیستند. لیکن در این نسخه دو قابلیت جدید به آنها اضافه شده است. اول اینکه برای انجام مداوم یک حرکت نیازی نیست مدام انگشت تان را روی دکمه بزنید. مثلا اگر کاراکتر شما ضربه می زند و می خواهید این ضربه را مکررا بزند کافی است فقط انگشت تان را روی دکمه نگه دارید؛ چیزی که می تواند برای گیمرها بسیار کاربردی باشد. دوم اینکه این دکمه ها قابلیت تشخیص حرکت های انگشت روی خود را خواهند داشت (مثل صفحه نمایشگر). البته این دیگر به عهده توسعه دهنده بازی هاست که این قابلیت را نیز در بازی های خود در نظر بگیرند.

استفاده از دکمه های AirTrigger 2 با قابلیت های بیشتر در گوشی ROG 2

به گفته ایسوز یکی از شکایاتی که کاربران داشتند این بود که لرزش این دکمه ها در پاسخ به حوادث بازی به موقع نبود (زمان تاخیر بالا بود) و خبر خوب اینکه این تاخیر از 63 میلی ثانیه به 20 میلی ثانیه کاهش یافته است. همچنین در گوشی ROG 2 از دو موتور لرزاننده برای ویبره استفاده شده است که باعث تعامل بهتر و واقعی تر با بازی ها خواهند شد. اسپیکرهای گوشی نیز بهبود یافته اند و تا 2.5 برابر بلندتر از نسخه قبلی گوشی هستند.

این گوشی دوربین هم دارد!

هر چند ROG 2 مخصوص بازی است اما این دلیل نمی شود که دوربین نداشته باشد! ROG 2 دارای دو دوربین ZenFone 6 است یکی با کیفیت 48 مگاپیکسل (دوربین اصلی) و دیگری که برای گرفتن عکس های عریض است با کیفیت 13 مگاپیکسل. هر چند این دو دوربین از لحاظ سخت افزاری قوی هستند اما در برخی شرایط خاص مطابق انتظار عمل نکرده اند. البته ایسوز هم درایور مربوط به این دوربین ها را بهبود بخشیده تا عملکردشان بهتر شود اما این چیزی است که باید در عمل تست شود.

دوربین های گوشی ROG 2

عرضه جهانی و قیمت گوشی

ROG 2 در حال حاضر در بازارهای چین با قیمت 899 دلار برای نسخه 128 گیگابایتی و 1099 دلار برای نسخه 512 گیگابایتی اش به فروش می رسد. با توجه به سخت افزار قوی که در این گوشی استفاده شده این قیمت منطقی به نظر می رسد ولی نمیتوان مطمئن بود که ثابت بماند. گفته می شود ROG 2 در تاریخ 4 سپتامبر 2019 (13 شهریور 1398) در بازارهای اروپا و آمریکا نیز عرضه خواهد شد.
 

جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت phonearena.com: گوشی هایی که اختصاصا برای بازی ساخته شده اند آرام آرام جای خود را در بازار گوشی های هوشمند باز می کنند. Razor Phone اولین گوشی ساخته شده برای بازی استارت این کار را زد و حالا شرکت های بیشتری قدم در این عرصه می گذارند. شرکت هایی همچون ایسوز که رایانه های همراه آن برای بازی نیز معروف هستند چندی پیش موبایل ROG خود که مخصوص بازی بود را عرضه کرد. و حالا نسخه دوم این موبایل (ROG 2) عرضه شده است. اما این موبایل چه ویژگی هایی دارد؟ قبل…

به این مطلب امتیاز دهید

Asus ROG 2 موبایلی برای بازی - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 2 votes)

نظر بدهید