بررسی برنامه نقد و بررسی

Boat Browser، مرورگری گمنام ولی کاربردی

مرورگر اندرویدی Boat Browser
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

معمولا وقتی صحبت از مرورگرهای اینترنتی می شود ممکن است تصویری از معروفترین مرورگرها همچون کروم یا فایرفاکس به ذهن هر کسی خطور کند. تجربه هم ثابت کرده که اکثر کاربران از یکی از این مرورگرها برای وبگردی از طریق موبایل یا تبلت شان استفاده می کنند. در واقع این مرورگرها (به خصوص کروم) بیشترین سهم از بازار مرورگرهای اینترنتی را به خود اختصاص داده اند. این در حالی است که مرورگرهای دیگری نیز عرضه شده اند که هر چند معروفیت این دو مرورگر را ندارند اما شاید از لحاظ کارایی بعضی مواقع حتی از آنها بهتر باشند. در زیر به معرفی یکی از این مرورگرها خواهیم پرداخت.

Boat Browser مرورگری گمنام

شاید بتوان گفت از لحاظ معروفیت بعد از مرورگرهای کروم و فایرفاکس مرورگرهای دلفین و یو سی بروزر از سایرین پیشی گرفته اند. با این حال هنوز هم مرورگرهایی هستند که از لحاظ کارایی چیزی از این مرورگرها کم ندارند. مرورگر Boat Browser یکی از این مرورگرهاست. این مرورگر حتی دارای قابلیت هایی کاربردی است که هنوز هم در مرورگر کروم و فایرفاکس لحاظ نشده اند. قابلیت هایی مثل اسکن کدهای QR بدون نیاز به استفاده از دوربین گوشی. همانطور که می دانید این کدها در بعضی از صفحات وب به خصوص صفحات دانلود اپلیکیشن یا نرم افزار وجود دارند. وقتی شما این صفحات را روی رایانه شخصی تان باز می کنید می توانید دوربین گوشی تان را به سمت کد گرفته و با اسکن آن مستقیما آن را در گوشی یا تبلت تان دانلود کنید.

قابلیت اسکن کدهای QR در مرورگر Boat Browser

حالا فرض کنید همان صفحه وب را در گوشی تان باز کرده باشید. چطور می خواهید کد QR موجود در صفحه را اسکن کنید؟ دوربین گوشی را به کدام سمت می گیرید؟! خوشبختانه این مشکلی است که در مرورگر Boat Browser حل شده است. در این مرورگر گزینه ای به نام Scan QR Code وجود دارد که با لمس آن می توانید کد QR موجود در یک صفحه وب را بدون استفاده از دوربین گوشی تان اسکن کنید.

رابط کاربری و سفارشی سازی

شاید بتوان گفت یکی از برتری های قابل توجه مرورگر Boat Browser در مقایسه با کروم و فایرفاکس قابلیت سفارشی سازی بالای آن است. همانطور که می دانید گزینه های منوی اصلی در مرورگر کروم و فایرفاکس قابل تغییر نیستند. (منوی اصلی منویی است که با لمس سه نقطه گوشه صفحه نشان داده می شود). اما در مرورگر Boat Browser شما می توانید این منو را به دلخواه خود سفارشی سازی کنید. به عبارتی می توانید هر گزینه ای که بیشتر از آن استفاده می کنید را در منو قرار داده و گزینه هایی که به آنها نیاز ندارید را از آن حذف کنید. حتی امکان بالا و پایین کردن گزینه ها نیز وجود دارد. مثلا می توانید گزینه های پر استفاده تر را در بالا قرار دهید. البته در مرورگر Boat Browser دسترسی به منوی اصلی با لمس سه خط پایین صفحه یا تنها با حرکت انگشت از لبه سمت راست به وسط صفحه نمایشگر که بسیار آسان تر است انجام می شود.

رابط کاربری مرورگر Boat Browser

در فایرفاکس و کروم صفحه اول یا همان هوم پیج نیز قابل سفارشی سازی نیست. یعنی شما نمی توانید وبسایتی را به دلخواه خود به صفحه اول اضافه کرده و همیشه به آن دسترسی داشته باشید. در حالی که این قابلیت در مرورگر Boat Browser تنها با لمس دکمه + قابل انجام است. علاوه بر این شما می توانید لیستی از وبسایت های پربازدیدتان را در کنار وبسایت هایی که خودتان اضافه کرده اید نیز ببینید. اگر بخواهیم مقایسه ای کلی بین رابط کاربری این مرورگر و مرورگر کروم و فایرفاکس داشته باشیم باید بگوییم رابط کاربری این مرورگر اندکی قابل دسترسی تر بوده و کار با آن آسان تر است. یعنی همان کاری که شما در کروم و فایرفاکس با چند کلیک انجام می دهید در این مرورگر با یک کلیک قابل انجام است.

امکاناتی که در کروم و فایرفاکس وجود ندارند

یکی از این امکانات اسکن کدهای QR است که در بالا راجع به آن صحبت شد. استفاده از حرکات انگشت به عنوان فرمان (جِسچر) یکی از قابلیت های این مرورگر است که در کروم و فایرفاکس وجود ندارد. مثلا شما می توانید برای مرورگر تعریف کنید که اگر انگشت تان را به صورت حرف N انگلیسی (ابتدای کلمه New) روی صفحه کشیدید یک باریکه (تب) جدید باز کند. شما فقط یک بار انگشت تان را به هر شکلی که خواستید روی صفحه حرکت می دهید و بعد آن را به کارکرد مورد نظرتان اختصاص می دهید.

جسچرها در مرورگر Boat Browser

امکان ذخیره سازی یک صفحه وب به صورت کامل و بازدید آفلاین از آن نیز یکی دیگر از قابلیت های این مرورگر است که حداقل در نسخه موبایلی کروم و فایرفاکس وجود ندارد. علاوه بر این شما در مرورگر Boat Browser می توانید از یک صفحه وب اسکرین شات تهیه کرده و آن را ذخیره کنید. امکان ترجمه وبسایت ها نیز به تازگی به این مرورگر اضافه شده که البته این امکان در مرورگر کروم هم وجود دارد.

کاستی ها و نقاط ضعف

یکی از کاستی هایی که این مرورگر در مقایسه با کروم و فایرفاکس دارد آن است که امکان جلوگیری از ردگیری عادات وبگردی شما از طریق سایت های دیگر در آن وجود ندارد. در کروم و فایرفاکس گزینه ای به نام Do not Track  وجود دارد که به وبسایت هایی که عادات وبگردی شما را ردگیری می کنند اجازه ردگیری نمی دهد. این وبسایت ها بعدا بر اساس اطلاعات مربوط به عادات وبگردی شما ممکن است برایتان ایمیل بفرستند یا کارهایی مشابه با این انجام دهند. البته این مورد یک تهدید امنیتی به حساب نمی آید و جمع آوری چنین اطلاعاتی نیز عملا غیرقانونی نیست.

بخش هیستوری در مرورگر Boat Browser

بخش پیشینه وبگردی (هیستوری) در Boat Browser می توانست بهتر باشد. در حال حاضر برخی از سایت ها به صورت آدرس اینترنتی و تمام سایت ها با یک آیکن ساعت در کنارشان در این بخش نشان داده می شوند. پیدا کردن سایتی که قبلا از آن بازدید کرده اید شاید به این شکل کمی مشکل باشد. این در حالی است که در مرورگرهای کروم و فایرفاکس آیکن هر سایت و عنوان آن (به جای آدرس اینترنتی اش) نشان داده می شود و بدین ترتیب پیدا کردن یک سایت بین سایت های دیگر آسان تر خواهد بود. همچنین در مرورگر کروم امکان جستجو در پیشینه وبگردی نیز وجود دارد که در دو مرورگر دیگر نیست.

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس

دانلود جدیدترین نسخه مرورگر Boat Browser از ایران اپس (نسخه موبایل)

دانلود جدیدترین نسخه Boat Browser از ایران اپس (نسخه تبلت)

 

 

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

معمولا وقتی صحبت از مرورگرهای اینترنتی می شود ممکن است تصویری از معروفترین مرورگرها همچون کروم یا فایرفاکس به ذهن هر کسی خطور کند. تجربه هم ثابت کرده که اکثر کاربران از یکی از این مرورگرها برای وبگردی از طریق موبایل یا تبلت شان استفاده می کنند. در واقع این مرورگرها (به خصوص کروم) بیشترین سهم از بازار مرورگرهای اینترنتی را به خود اختصاص داده اند. این در حالی است که مرورگرهای دیگری نیز عرضه شده اند که هر چند معروفیت این دو مرورگر را ندارند اما شاید از لحاظ کارایی بعضی مواقع حتی از آنها بهتر باشند. در زیر…

به این مطلب امتیاز دهید

Boat Browser، مرورگری گمنام ولی کاربردی - 9

9

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

نظر بدهید