اخبار اخبار فن آوری

ساخت لنزی با قابلیت زوم کردن

نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت androidpit.com: شاید وقتی صحبت از قابلیت زوم کردن می شود بیشتر ما به یاد دوربین بیافتیم. چه دوربین های دیجیتال معمولی و چه دوربین گوشی این قابلیت را دارند؛ یعنی می توانند تصویری را برای شما چند برابر بزرگتر کنند. اما اگر بگوییم حالا لنزی تولید شده که این قابلیت را دارد چه فکر می کنید؟ درست مثل فیلم های علمی تخیلی که قهرمان فیلم می تواند مستقیما از عینک یا لنزی که به چشم دارد روی اشیاء اطرافش زوم کند! حقیقت این است که به تازگی دانشمندان موفق به ساخت لنزی شده اند که همین قابلیت را دارد. کافی است فقط دو بار چشمان تان را به هم بزنید تا لنز برای شما زوم کند!

ساخت لنزی با قابلیت زوم کردن

دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا به تازگی موفق به ساخت لنزی شده اند که قابلیت های خاصی دارد که با حرکات چشم قابل کنترل هستند. از جمله این قابلیت ها زوم کردن است. شما می توانید تصویر یا محیطی که به آن نگاه می کنید را با دو بار پلک زدن پیاپی بزرگتر ببینید یا به اصطلاح روی تصویر یا محیط مورد نظر زوم کنید. طرز کار این لنز به این صورت است که سیگنال های ساطع شده از چشم را با استفاده از یک الکترواوکولوگرام (وسیله ای برای اندازه‌گیری پتانسیل پایدار قرنیه-شبکیه) اندازه گیری کرده و بر اساس آن کار خاصی را انجام می دهد. مثلا اگر شما به راست، چپ، بالا یا پایین نگاه کنید یا چشمان تان را یک یا دو بار به هم بزنید سیگنال های متفاوتی از آن ساطع می شوند که مبنای کار این لنز هستند.

طرز کار لنز
طرز کار لنز

و جالب اینکه این قضیه ارتباطی به بینایی ندارد! به عبارت دیگر سیگنال هایی الکتریکی که از چشم ساطع می شوند نه به بینایی که به حرکت ماهیچه های اطراف چشم بستگی دارند. دانشمندانی که این لنز را ساخته اند می گویند کاربردهای زیادی برای آن متصور است از جلمه در صنعت روباتیک یا در ساخت عینک های آفتابی یا تزئینی یا حتی طبی (برای نزدیک بین ها).

استفاده از سیگنال های چشم برای زوم کردن

اما این را هم نباید از نظر دور داشت که این لنز در صنایع نظامی و برای مصارف جاسوسی نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. چه بسا در مواردی بزرگتر دیدن یک شیء بسیار مهم باشد که با وجود این لنز بدون برانگیختن کوچکترین شکی شخص به هدف خود خواهد رسید. و کسی چه می داند؟ شاید بعدها بتوان با این لنز عکس هم گرفت!
 

جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت androidpit.com: شاید وقتی صحبت از قابلیت زوم کردن می شود بیشتر ما به یاد دوربین بیافتیم. چه دوربین های دیجیتال معمولی و چه دوربین گوشی این قابلیت را دارند؛ یعنی می توانند تصویری را برای شما چند برابر بزرگتر کنند. اما اگر بگوییم حالا لنزی تولید شده که این قابلیت را دارد چه فکر می کنید؟ درست مثل فیلم های علمی تخیلی که قهرمان فیلم می تواند مستقیما از عینک یا لنزی که به چشم دارد روی اشیاء اطرافش زوم کند! حقیقت این است که به تازگی دانشمندان موفق به ساخت لنزی…

به این مطلب امتیاز دهید

ساخت لنزی با قابلیت زوم کردن - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 2 votes)

 

نظر بدهید