اخبار اخبار فن آوری موبایل نرم افزار

گواهینامه رانندگی دیجیتال برای اندروید؟

گواهینامه رانندگی دیجیتال برای اندروید؟
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت androidheadlines.com: گوگل در حال کار روی یک رابط برنامه نویسی (API) جدید است که می تواند نسخه دیجیتال گواهینامه رانندگی شما را در خود ذخیره کند. این رابط برنامه نویسی که با نام رابط برنامه نویسی مشخصات هویتی (IdentityCredential API) شناخته می شود تازه در اولین مراحل توسعه خود است و به گفته توسعه دهنده اش (XDA-Developers) حتی برای اندروید 10 (اندروید Q) نیز در دسترس نخواهد بود ولی تا سال آینده میلادی برای اندروید 11 (اندروید R) عرضه خواهد شد. البته نسخه پیش نمایش این رابط برنامه نویسی تا چند هفته دیگر ارائه خواهد شد.

گواهینامه رانندگی دیجیتال برای اندروید

به طور قطع وقتی صحبت از ذخیره سازی اطلاعات مدارک شخصی همچون گواهینامه در گوشی به میان می آید ایمنی این اطلاعات از اهمیت زیادی برخوردار می شود. دلیل اینکه ذخیره سازی اطلاعات گواهینامه رانندگی در گوشی نه با عکس گرفتن از آن و ذخیره سازی تصویرش در گالری گوشی بلکه با توسعه یک رابط برنامه نویسی جداگانه برای آن انجام می شود نیز همین است. درست است که گوشی شما دارای گذرواژه است و کسی غیر از خودتان نمی تواند قفل آن را باز کند اما اگر دست هکری به آن برسد و بتواند به هر شکلی از قفل گوشی شما عبور کند و گواهینامه رانندگی شما هم فقط در قالب یک تصویر در گالری گوشی تان ذخیره شده باشد آنگاه دسترسی به اطلاعات آن بسیار آسان خواهد بود.

نمونه ای از گواهینامه رانندگی دیجیتال

البته یک سوال هم در این میان وجود دارد و آن هم اینکه اگر شارژ گوشی به طور کامل تمام شده باشد یا به عبارت دیگر گوشی قابلیت روشن شدن نداشته باشد آیا باز هم می توان از نسخه دیجیتال گواهینامه رانندگی استفاده نمود یا خیر. یکی از مواردی که گوگل در رابط برنامه نویسی جدیدش (IdentityCredential API) مورد توجه قرار داده نیز همین است. گوگل می خواهد این امکان برای گوشی های هوشمند فراهم شود که حتی بدون هیچ گونه شارژی بتوانند روشن شوند البته فقط به اندازه ای که برای نشان دادن گواهینامه دیجیتال لازم است.

تراشه تایتان

به نظر می رسد گوگل برای جلوگیری از هک شدن یا به سرقت رفتن اطلاعات گواهینامه دیجیتال (حتی در صورت سرقت گوشی) قصد دارد از سخت افزارهایی همچون تراشه Titan M که در گوشی های Pixel 3 این شرکت از آن استفاده شده بهره ببرد. هنوز اطلاعات دقیق و زیادی راجع به رابط برنامه نویسی جدید در دسترس نیست. آنچه که مسلم است آن است که این رابط برنامه نویسی برای اندروید 10 ارائه نشده و عرضه آن احتمالا به اندروید 11 یا حتی نسخه های بعدی آن موکول خواهد شد. این بستگی به آن دارد که گوگل در راه عملی کردن استفاده از گواهینامه دیجیتال با چه مشکلاتی مواجه باشد.

اپلیکیشن گواهینامه رانندگی دیجیتال

جالب اینکه هنوز رابط کاربری جدید نیامده در برخی از ایالت های آمریکا مثل لوییزیانا استفاده از اپلیکیشن های گواهینامه دیجیتال که توسط مراجع قانونی این کشور تایید شده اند باب شده است. استفاده از این اپلیکیشن ها کار را هم برای رانندگان و هم پلیس آسان کرده است. وقتی از چنین اپلیکیشن هایی استفاده می کنید دیگر نیازی نیست دنبال گواهینامه رانندگی تان بگردید. فقط گوشی تان را بیرون می آورید و به پلیس نشان می دهید! این می تواند حتی در تسریع عبور و مرورها و کاهش ترافیک نیز به پلیس به خصوص در مناطقی مثل جاده ها نیز کمک کند.

ارائه گواهینامه دیجیتال به پلیس

با توسعه اپلیکیشن های گوگل دیگر آرام آرام استفاده از کیف پول یا کیف مدارک منسوخ می شود (البته در کشورهای پیشرفته). اپلیکیشن Google Pay به عنوان مثال کاربرانش را از همراه داشتن پول فیزیکی بی نیاز کرده است. و حالا اگر گواهینامه رانندگی هم دیجیتال شود و آن طور که گوگل می گوید اطلاعات آن در گوشی محفوظ مانده و قابل سرقت نباشد آن وقت یک قدم دیگر به دور انداختن کیف های پول نزدیک خواهیم شد. شاید در آینده ای نزدیک گوشی هوشمند و کلید ماشین تان تنها چیزهایی باشند که موقع بیرون رفتن باید همراه داشته باشید.
 

جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت androidheadlines.com: گوگل در حال کار روی یک رابط برنامه نویسی (API) جدید است که می تواند نسخه دیجیتال گواهینامه رانندگی شما را در خود ذخیره کند. این رابط برنامه نویسی که با نام رابط برنامه نویسی مشخصات هویتی (IdentityCredential API) شناخته می شود تازه در اولین مراحل توسعه خود است و به گفته توسعه دهنده اش (XDA-Developers) حتی برای اندروید 10 (اندروید Q) نیز در دسترس نخواهد بود ولی تا سال آینده میلادی برای اندروید 11 (اندروید R) عرضه خواهد شد. البته نسخه پیش نمایش این رابط برنامه نویسی تا چند هفته…

به این مطلب امتیاز دهید

گواهینامه رانندگی دیجیتال برای اندروید؟ - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

نظر بدهید