اخبار اخبار فن آوری

راه حل جالب اریکسون برای جلوگیری از سرقت گوشی

راه حل جالب اریکسون برای جلوگیری از سرقت گوشی
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت androidpit.com: وقتی صحبت از امنیت گوشی های هوشمند می شود بیشتر ذهن ما به سمت راهکارهایی می رود که مانع از استفاده شخص دیگری به غیر از صاحب گوشی از آن می شود؛ روش هایی همچون قرار دادن قفل های ترسیمی یا گذرواژه ای روی گوشی که فقط صاحب گوشی از شکل ترسیم یا گذرواژه خاص برای باز کردن قفل آگاه است. اما سوال اینجاست که آیا روشی هم وجود دارد که مانع از سرقت گوشی شود؟ روش های فوق مانع از دسترسی شخص دیگری به غیر از صاحب گوشی به محتویات گوشی می شوند. اما اگر گوشی سرقت شود این دیگر اهمیت زیادی ندارد چون در بسیاری از موارد سارق گوشی را نه برای محتویاتش که برای سخت افزارش سرقت می کند.

سرقت گوشی های هوشمند

از طرفی بسیاری از کاربران از هیچ ساز و کار باز دارنده برای جلوگیری از سرقت اطلاعات گوشی شان استفاده نمی کنند و از این رو اگر گوشی شان به سرقت برود این به معنای سرقت اطلاعات داخل گوشی نیز هست. و جالبتر از همه اینکه حتی ساز و کارهای بازدارنده هم صد در صد قابل اعتماد نیستند و امکان هک شدن آنها وجود دارد. پس اگر در درجه اول بتوانید مانع از سرقت گوشی تان شوید قدم بزرگی هم برای حفاظت از آن و هم حفاظت از اطلاعات داخلش برداشته اید.

سرقت اطلاعات گوشی

و این همان چیزی است که اخیرا شرکت سوئدی اریکسون که زمانی شریک تجاری سونی بوده به آن فکر کرده است! نتیجه هر چند در قالب یک ایده کلی و تنها روی کاغذ است اما خبر از ظهور فناوری ضد سرقت پیشرفته ای می دهد که به آن نام تماس وفق یابنده (Adaptive Friction) داده شده است. راه حل جدید از تمام سنسورهای گوشی همچون سنسور نور و سنسور حرکت و همچنین از میکروفون و دوربین گوشی برای تشخیص اینکه آیا گوشی توسط صاحبش لمس شده یا نه استفاده می کند آن هم در عرض چند لحظه.

شرکت اریکسون

اگر تشخیص داده شود که به هر عنوان شخص دیگری به غیر از صاحب گوشی به آن دست زده است گوشی فورا شروع به لرزش با فرکانس های مافوق صوت می کند طوری که اصلا دست زدن به آن و برداشتنش برای سارق ممکن نخواهد بود. شاید اصلا نام "تماس وفق یابنده" نیز به همین دلیل به آن داده شده باشد (گوشی فقط خود را به تماس های صاحبش وفق داده است).

لرزش گوشی هنگام سرقت

البته فناوری جدید تنها در حد یک ایده و روی کاغذ است و تا عملی شود راه درازی در پیش دارد. از طرفی هیچ تضمینی هم وجود ندارد که هر ایده ای در دنیای فناوری شکل واقعیت به خود بگیرد. با این حال این ایده ایده جالبی است و در صورت عملی شدن می تواند کار را برای سارقان گوشی مشکل کند. نظر شما چیست؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.
 

جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت androidpit.com: وقتی صحبت از امنیت گوشی های هوشمند می شود بیشتر ذهن ما به سمت راهکارهایی می رود که مانع از استفاده شخص دیگری به غیر از صاحب گوشی از آن می شود؛ روش هایی همچون قرار دادن قفل های ترسیمی یا گذرواژه ای روی گوشی که فقط صاحب گوشی از شکل ترسیم یا گذرواژه خاص برای باز کردن قفل آگاه است. اما سوال اینجاست که آیا روشی هم وجود دارد که مانع از سرقت گوشی شود؟ روش های فوق مانع از دسترسی شخص دیگری به غیر از صاحب گوشی به محتویات…

به این مطلب امتیاز دهید

راه حل جالب اریکسون برای جلوگیری از سرقت گوشی - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 4.7 ( 2 votes)

یک نظر

  • سلام خواستم سامانه همیاب 24 رو بهتون معرفی کنم برای ردیابی گوشی های سرقتی ،من گوشیمو که ازم دزدیده بودن از طریق این سامانه پیداکردم

نظر بدهید