اخبار اخبار فن آوری

گوگل مپس و گوگل اِرث (Google Earth) دنیا را به تصرف خود در می آورند!

گوگل مپس و گوگل اِرث (Google Earth) دنیا را به تصرف خود در می آورند!
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت engadget.com و cnet.com: گوگل از مدتها پیش و به مدد ابتکاراتی همچون تصویربرداری خیابانی (Street View) در حال بهبود اپلیکیشن های راهیابی و تامین نقشه خود بوده است. هر چقدر به جلو می رویم این اپلیکیشن ها هم دقیق تر و هم به روز تر می شوند و هم اینکه مناطق بیشتری از دنیا را تحت پوشش خود قرار می دهند. طبقه آنچه خود گوگل می گوید این شرکت تا به حال توانسته از طریق تصویربرداری خیابانی مسافتی معادل 10 میلیون مایل (حدود 16 میلیون کیلومتر) را تحت پوشش قرار دهد؛ مسافتی که معادل است با 400 بار سفر به دور دنیا!

نمای خیابانی (Street View) یکی از خیابان های شهر سئول
نمای خیابانی (Street View) یکی از خیابان های شهر سئول

همچنین اپلیکیشن گوگل اِرث (Google Earth) که از فناوری تصویربرداری ماهواره ای استفاده می کند تا به حال 36 میلیون مایل مربع (معادل 57 میلیون کیلومتر مربع) از مساحت زمین را از طریق تصویربرداری ماهواره ای تحت پوشش خود در آورده است. بدین ترتیب تا به حال نزدیک به 98 درصد از مناطقی که مردم در آنها زندگی می کنند (شامل مناطق مسکونی، تجاری، صنعتی و …) تحت پوشش گوگل اِرث در آمده است. جالب است بدانید با وجود معروفیت اپلیکیشن های راهیابی همچون وِیز هنوز هم گوگل مپس بیش از یک میلیارد کاربر فعال در ماه دارد و یکی از معروفترین محصولات گوگل به شمار می آید.

تصویربرداری ماهواره ای (بزرگنمایی شده) از برج ایفل و خیابان های اطراف آن
تصویربرداری ماهواره ای (بزرگنمایی شده) از برج ایفل و خیابان های اطراف آن

ایده تصویربرداری خیابانی در سال 2004 توسط لری پیج (Larry Page) یکی از موسسان گوگل مطرح شد و هدف از آن ایجاد یک نقشه 360 درجه ای و همه جانبه از دنیا بود که نه تنها شامل خیابان ها و بزرگراه ها شود بلکه حتی کوچه پس کوچه ها و دور دست ترین نقاط دنیا مثل قله های کوهها را هم تحت پوشش قرار دهد. این ایده عملی شد و هر چند نه به طور کامل ولی تا حد زیادی گوگل را به هدفش رسانده است. از آن زمان تاکنون ماشین هایی که روی آنها دوربین نصب شده مسئول تصویربرداری از مناطق شهری، بین شهری و خلاصه مناطقی شدند که قابل دسترسی با ماشین است.

ماشین هایی که برای گوگل مپس فیلمبرداری میکنند!
ماشین هایی که برای گوگل مپس فیلمبرداری میکنند!

گوگل برای مناطقی که با ماشین قابل دسترسی نیست کوله پشتی های مجهز به دوربین به نام ترِکِر (Trekker) درست کرده که هم میتوان از آن مثل یک کوله پشتی معمولی استفاده کرد و هم آن را به حیواناتی مثل شتر بست و از مناطق صعب العبوری همچون تلماسه های شنی نیز فیلمبرداری کرد. البته گستره تصویربرداری های گوگل نگرانی هایی را نیز در پی داشته است به خصوص نگرانی های امنیتی. حتی سال گذشته یکی از آژانس های خبری بنام (اسوشیتد پرس) گزارش داد که حتی زمانی که افراد قابلیت به اشتراک گذاری موقعیت مکانی را در گوشی هایشان غیرفعال می کنند گوگل قادر به ردیابی آنهاست.

نصب دوربین های ترِکِر روی حیوانات برای فیلمبرداری از مناطق صعب العبور
نصب دوربین های ترِکِر روی حیوانات برای فیلمبرداری از مناطق صعب العبور

همچنین گفته می شود گوگل بارها اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی کاربرانش را جهت انجام تحقیقات در اختیار پلیس و دیگر اورگان های فدرال قرار داده است. با این حال اِثان راسل (Ethan Russel) مدیر محصول گوگل مپس در این مورد می گوید تصویربرداری های گوگل فقط از مناطق همگانی است؛ مناطقی که به قول معروف در دید همگان است. همچنین به گفته وی کلیه تصاویر ماهواره ای گوگل از شرکت ها و تامین کنندگان ثالث دریافت می شوند (خود این شرکت ماهواره ای برای این کار ندارد).

دانلود جدیدترین نسخه اپلیکیشن Google Earth از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس

جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

 

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت engadget.com و cnet.com: گوگل از مدتها پیش و به مدد ابتکاراتی همچون تصویربرداری خیابانی (Street View) در حال بهبود اپلیکیشن های راهیابی و تامین نقشه خود بوده است. هر چقدر به جلو می رویم این اپلیکیشن ها هم دقیق تر و هم به روز تر می شوند و هم اینکه مناطق بیشتری از دنیا را تحت پوشش خود قرار می دهند. طبقه آنچه خود گوگل می گوید این شرکت تا به حال توانسته از طریق تصویربرداری خیابانی مسافتی معادل 10 میلیون مایل (حدود 16 میلیون کیلومتر) را تحت پوشش قرار دهد؛ مسافتی…

به این مطلب امتیاز دهید

گوگل مپس و گوگل اِرث (Google Earth) دنیا را به تصرف خود در می آورند!

امتیاز کل

User Rating: 4.18 ( 2 votes)

نظر بدهید