ترفندها و راهکارها

استفاده از تم تیره تا چه اندازه در کاهش مصرف شارژ باطری موثر خواهد بود؟

نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت androidpit.com: شاید بتوان سال 2019 را در دنیای گوشی های هوشمند سال تم های تیره دانست! هم گوگل در اندروید Q و هم اپل در آی او اس 13 تم تیره را برای سیستم عامل و برخی اپلیکیشن های کلیدی لحاظ کرده اند. حال سوال اینجاست که جدا از ظاهر زیبایی که برخی از تم های تیره دارند و همچنین تاثیرات منفی کمتر بر بینایی استفاده از این تم ها تا چه اندازه می تواند در کاهش مصرف شارژ باطری موثر باشد.

اضافه شدن تم تیره به اندروید Q

یکی از وبسایت های فعال در زمینه پیاده سازی قطعات و تعمیر دیوایس های هوشمند به نام Ifixit به تازگی مقاله ای را منتشر کرده که به این موضوع می پردازد. جالب است بدانید که استفاده از تم تیره در هر دیوایسی الزاما به کاهش مصرف شارژ باطری در آن نمی انجامد. در واقع این کاهش به فناوری به کار رفته در صفحه نمایشگر دیوایس بستگی دارد. دیوایس هایی که نمایشگر آنها OLED است در مصرف شارژ باطری بسیار بهینه تر از دیوایس هایی عمل می کنند که نمایشگر LCD دارند. شاید دلیل آن این باشد که در نمایشگرهای LCD نور باید در کل صفحه پخش شود فارغ از اینکه پیکسل ها سیاه باشند یا سفید اما در نمایشگرهای OLED به این شکل نیست (پیکسل ها به صورت جداگانه روشن یا خاموش می شوند).

مقایسه نمایشگرهای oled و lcd

نظر شما را به چندین تست انجام شده در این زمینه جلب می کنیم: به گفته یکی از مهندسان گوگل استفاده از تم تیره در اپلیکیشن گوگل مپس مصرف شارژ باطری توسط این اپلیکیشن را تا 63 درصد کاهش داده است. در اپلیکیشن Reddit استفاده از تم تیره باعث کاهش 41 درصدی در مصرف شارژ باطری توسط اپلیکیشن شده است و بر اساس گزارش وبسایت AppleInsider استفاده از تم تیره در آیفون به طور متوسط کاهش 60 درصدی مصرف شارژ باطری را در پی داشته است.

کاهش مصرف شارژ باطری در اپلیکیشن گوگل مپس در صورت استفاده از تم تیره

البته باید توجه داشته باشید که هر چند مقدار زیادی از مصرف شارژ باطری مربوط به صفحه نمایشگر می شود اما محدود به آن نیست و عوامل دیگری نیز در آن موثر هستند. بنابراین در صورت استفاده از تم تیره نمی توانید انتظار معجزه داشته باشید (مثلا اینکه گوشی تان تا یک روز بیشتر شارژ نگه دارد). اما می توانید روی یک ساعت حساب کنید. چیزی که شاید در مواردی که به شارژ گوشی نیاز مبرم داریم و امکان شارژ گوشی نیز فراهم نیست بسیار به کارمان بیاید.
 

جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت androidpit.com: شاید بتوان سال 2019 را در دنیای گوشی های هوشمند سال تم های تیره دانست! هم گوگل در اندروید Q و هم اپل در آی او اس 13 تم تیره را برای سیستم عامل و برخی اپلیکیشن های کلیدی لحاظ کرده اند. حال سوال اینجاست که جدا از ظاهر زیبایی که برخی از تم های تیره دارند و همچنین تاثیرات منفی کمتر بر بینایی استفاده از این تم ها تا چه اندازه می تواند در کاهش مصرف شارژ باطری موثر باشد. یکی از وبسایت های فعال در زمینه پیاده سازی قطعات…

به این مطلب امتیاز دهید

استفاده از تم تیره تا چه اندازه در کاهش مصرف شارژ باطری موثر خواهد بود؟ - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 4.28 ( 2 votes)

نظر بدهید