آموزش ترفندها و راهکارها

چطور از گوشی مان در برابر صدمات ناشی از افتادن در آب محافظت کنیم؟

چطور از گوشی در برابر صدمات ناشی از افتادن در آب محافظت کنیم؟
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

اگر گوشی تان در آب بیافتد احتمال صدمه دیدن اجزای داخلی آن وجود دارد. البته هر چه سریعتر گوشی را از آب بیرون بکشید احتمال صدمه دیدن آن کمتر خواهد شد چون آب فرصت کمتری برای نفوذ به داخل گوشی و آسیب رساندن به سخت افزار آن را خواهد داشت. پس توصیه اول آن است که سریع گوشی را از آب بیرون بکشید. اما بعد از آن گوشی حتما خیس شده است. حالا چه کار باید بکنید که گوشی آسیب نبیند؟ یک سری کارهاست که باید و یک سری کارهاست که نباید انجام دهید. اگر می خواهید بیشتر در این مورد بدانید ادامه مقاله را بخوانید.

چه کارهایی نباید انجام بدهید؟

اگر گوشی خاموش است آن را به هیچ عنوان روشن نکنید. همچنین از زدن گوشی به شارژ یا هر نوع اتصال دیگری خودداری نمایید. از تکان دادن گوشی یا لمس بخش های خیس آن خودداری کنید چون این کار باعث پخش آب می شود و احتمال نفوذ آن به داخل گوشی را افزایش خواهد داد. از سشوار یا فوت کردن برای خشک کردن گوشی استفاده نکنید. این کار می تواند آب را از منافذ و لبه ها به داخل گوشی هدایت کند. همچنین داغی باد سشوار می تواند به گوشی آسیب برساند.

از سشوار برای خشک کردن گوشی استفاده نکنید

چه کارهایی باید انجام دهید؟

کارهایی که باید انجام دهید به صورت قدم به قدم در زیر توضیح داده شده اند.
1. گوشی را خاموش کنید و آن را به صورت عمودی نگه دارید.
2. سیم کارت و کارت حافظه را از گوشی خارج کنید.

سیم کارت و کارت حافظه گوشی را خارج کنید

3. اگر گوشی تان قدیمی است و قاب آن را می توانید از پشت باز کنید این کار را انجام دهید و باطری گوشی را بیرون بیاورید. اگر گوشی تان جدید است و باز کردن قاب پشت آن به این راحتی نیست می توانید از ویدیوهای آموزشی یا از کمک اشخاصی  که در این زمینه تجربه دارند استفاده کنید.

باطری گوشی را بیرون بیاورید

4. از یک تکه پارچه یا دستمال کاغذی برای خشک کردن داخل گوشی استفاده کنید. سعی کنید پارچه یا دستمال را حرکت ندهید چون این کار خود باعث پخش آب خواهد شد. پارچه یا دستمال را روی قسمت های خیس بگذارید و اجازه دهید تا آب جذب آنها شود. سپس این کار را با قسمت های دیگر پارچه یا دستمال که هنوز خشک هستند انجام دهید تا محیط داخل گوشی کاملا خشک شود.

گوشی را با یک تکه پارچه یا دستمال خشک کنید

5. یک راه بهتر آن است که از دستگاه های مکنده (مثل جارو برقی های دستی کوچک) برای مکش آب استفاده کنید. این کار می تواند قطرات کوچک آب که احتمالا در درزها و شیارها نفوذ کرده اند و گرفتن آنها با دستمال یا پارچه ممکن نیست را از داخل گوشی خارج کند. مطمئن شوید که سیم کارت و کارت حافظه را خارج کرده اید تا از مکش ناخواسته آنها و رفتن شان به داخل جارو برقی جلوگیری شود.

از دستگاه های مکنده برای مکش آب داخل گوشی استفاده کنید

6. یک روش جالب برای خشک کردن داخل گوشی که ممکن است اصلا به ذهن تان خطور نکرده باشد آن است که گوشی را در یک کیسه در بسته برنج قرار دهید! برنج جاذب آب است و می تواند آن را به خوبی جذب کند. البته باید اجازه دهید گوشی یک یا دو روز داخل بسته برنج باقی بماند و کاملا توسط دانه های برنج احاطه شود تا از آبگیری آن مطمئن شوید.

گوشی را داخل کیسه برنج قرار دهید

ضمنا میتوانید از بسته های خشک کن که حاوی مواد خشک کننده هستند و در بازار موجود می باشند نیز برای این منظور استفاده کنید. وقتی گوشی خیس می شود باید هر چه سریعتر آن را خشک کنید تا قطعات داخلی آن آسیب نبینند. اگر هنوز بسته خشک کن تهیه نکرده اید و می خواهید تازه بروید و آن را خریداری کنید بهتر است از همان راه حل کیسه برنج استفاده کنید! چرا که در غیر این صورت به قطرات آب زمان کافی خواهید داد تا خود را به قطعات داخلی گوشی برسانند.

7. حالا دیگر می توانید باطری را داخل گوشی قرار داده و آن را روشن کنید.

8. اگر گوشی روشن نشد آن را شارژ کنید و اگر باز هم روشن نشد می تواند به این دلیل باشد که باطری گوشی آسیب دیده است. اگر باطری گوشی تان قابل تعویض است از باطری دیگری استفاده کنید و اگر نیست گوشی را برای تعمیر پیش یک تعمیرکار حرفه ای یا مرکز گارانتی ببرید.

گوشی را چک کنید و ببینید درست کار میکند یا نه

9. اگر گوشی تان روشن می شود و کار می کند به این معنا نیست که آسیب ندیده است. قسمت های مختلف آن را چک کنید (مثلا موسیقی پخش کنید و ببینید اسپیکرها درست کار می کنند یا نه یا صفحه لمسی آن را چک کنید) و طی چند روز آینده کاملا حواستان به آن باشد و ببییند هیچ تغییری در کارکرد آن ایجاد شده است یا خیر. اگر مشکلی وجود داشت باز هم می توانید برای تعمیر آن را پیش یک تعمیرکار حرفه ای یا مرکز گارانتی ببرید.

پیشگیری بهتر از درمان!

سعی کنید قبل از هر چیز گوشی تان را در محل هایی که امکان خیس شدن آن وجود دارد مثل کنار سینک دستشویی یا لبه استخر قرار ندهید. از قاب های ضد آب نیز می توانید استفاده کنید (بهترین برندهای قاب گوشی Ottherbox، Griffin Survivor و Catalyst هستند). و بالاخره اینکه از یک گوشی ضد آب مثل سامسونگ گالاکسی S10 استفاده کنید. لیکن توجه داشته باشید که ضد آب بودن یک گوشی بدان معنا نیست که آن گوشی تحت هر شرایطی ضد آب است. این معمولا بستگی دارد به اینکه گوشی تا چه عمقی در آب فرو رفته باشد، میزان شفافیت آب چقدر باشد و اینکه چه مدت زمانی گوشی در آب باقی مانده است.

گوشی ضد آب سامسونگ گالاکسی اس 10

منبع: androidpit.com


جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

اگر گوشی تان در آب بیافتد احتمال صدمه دیدن اجزای داخلی آن وجود دارد. البته هر چه سریعتر گوشی را از آب بیرون بکشید احتمال صدمه دیدن آن کمتر خواهد شد چون آب فرصت کمتری برای نفوذ به داخل گوشی و آسیب رساندن به سخت افزار آن را خواهد داشت. پس توصیه اول آن است که سریع گوشی را از آب بیرون بکشید. اما بعد از آن گوشی حتما خیس شده است. حالا چه کار باید بکنید که گوشی آسیب نبیند؟ یک سری کارهاست که باید و یک سری کارهاست که نباید انجام دهید. اگر می خواهید بیشتر در این…
چطور از گوشی در برابر صدمات ناشی از افتادن در آب محافظت کنیم؟

User Rating: 5 ( 2 votes)

یک نظر

نظر بدهید