آموزش ترفندها و راهکارها

روش انتقال محتویات گوشی قدیمی به گوشی جدید

روش انتقال محتویات گوشی قدیمی به گوشی جدید
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

وقتی یک گوشی جدید می خرید همه چیز از نو شروع می شود! از یک طرف محیط گوشی جدید جذابیت خاص خود را برایتان دارد اما از طرف دیگر فکر اینکه حالا باید تمام تنظیمات، اپلیکیشن ها، دفترچه تلفن و خلاصه همه چیز را از گوشی قدیمی تان به گوشی جدیدتان منتقل کنید آزارتان می دهد! یک روش آن این است که تمام این کارها را دستی انجام دهید. یعنی تنظیمات را از نو تعیین کنید، اپلیکیشن ها را از نو نصب کنید و افرادی که در دفترچه تلفن گوشی قدیمی تان داشتید را یکی یکی به گوشی جدیدتان منتقل کنید که کار بسیار وقت گیر و خسته کننده ای است.

انتقال محتویات از یک گوشی به گوشی دیگر

اما نیازی به این کارها نیست! یک روش ساده تر هم وجود دارد و آن هم استفاده از گزینه "نسخه پشتیبان و بازیابی آن" (Backup and Restore) در گوشی تان است. چطور می شود از این گزینه برای انتقال محتویات از گوشی قدیمی به گوشی جدید استفاده کرد؟ جواب این سوال را در ادامه خواهید یافت. با ما باشید!

تهیه نسخه پشتیبان از محتویات گوشی قدیمی

قبل از هر چیز باید وارد صفحه تنظیمات گوشی تان شوید. بعد از آن گزینه System را لمس کنید. اگر گوشی تان سامسونگ است گزینه Accounts and Backup را لمس کنید. صفحه دوم را خواهید دید (از چپ به راست). در این صفحه گزینه Backup and Restore را لمس کنید. با این کار به صفحه آخر (از چپ به راست) منتقل خواهید شد.

تهیه نسخه پشتیبان از محتویات گوشی قدیمی

اگر گوشی تان سامسونگ است مطابق شکل فوق ابتدا گزینه Backup my data (تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات) و سپس گزینه Google Account را انتخاب کنید. قبل از اینکه به مرحله بعد برویم باید به این نکته اشاره کنیم که گوگل از حساب کاربری (اکانت) گوگل شما برای تهیه نسخه پشتیبان از کلیه محتویات گوشی تان در گوگل درایو استفاده می کند. شما اگر از هر کدام از سرویس های گوگل همچون جی میل، گوگل درایو و … استفاده می کنید خود به خود دارای یک حساب کاربری (اکانت) گوگل هستید که از نام کاربری و گذرواژه آن برای دسترسی به سایر سرویس های گوگل نیز می توانید استفاده کنید.

تهیه نسخه پشتیبان از محتویات گوشی در گوگل درایو

حالا گزینه Backup to Google Drive (تهیه نسخه پشتیبان در گوگل درایو) را فعال کرده و بعد دکمه Backup now را لمس کنید. همانطور که در شکل می بینید به غیر از اپلیکیشن ها از موارد دیگری همچون تنظیمات گوشی، افراد موجود در دفترچه تلفن (کانتکت ها)، پیشینه تماس ها و حتی پیامک ها نیز نسخه پشتیبان تهیه خواهد شد. لطفا توجه داشته باشید که برای ذخیره سازی محتویات گوشی قدیمی تان در گوگل درایو حتما باید به اینترنت متصل باشید. همچنین هنگام بازیابی آنها در گوشی جدیدتان چون این محتویات باید مجددا از گوگل درایو دانلود شوند.

انتقال محتویات گوشی قدیمی به گوشی جدید

اگر گوشی جدیدتان را برای اولین بار است که روشن می کنید یا از گزینه بازگشت به تنظیمات کارخانه (ریست فکتوری) استفاده کرده اید وقتی گوشی تان را روشن می کنید با صفحه ای مطابق با شکل زیر مواجه خواهید شد که به شما امکان انتقال محتویات گوشی قدیمی تان را به گوشی جدیدتان خواهد داد. البته باید توجه داشته باشید که این صفحه و پروسه مربوط به آن می تواند با توجه به نسخه اندروید و همچنین برند گوشی تان متفاوت باشد. گزینه بازیابی اطلاعات را همانطور که در شکل زیر می بینید انتخاب کنید.

انتقال محتویات گوشی قدیمی به گوشی جدید

صفحه جدیدی باز می شود که در آن لیستی از نسخه های پشتیبان که از اطلاعات گوشی قدیمی تان تهیه کرده بودید را به شما نشان می دهد. در این مثال یک نسخه پشتیبان تهیه شده که با رنگ قرمز در شکل زیر مشخص شده است. آن را لمس کنید.

انتقال محتویات گوشی قدیمی به گوشی جدید

مجددا صفحه جدیدی باز می شود که در آن لیستی از محتویاتی که می توانید به گوشی جدیدتان منتقل کنید را خواهید دید. شما می توانید هر کدام از این محتویات را به دلخواه انتخاب کنید یا با برداشتن علامت تیک از کنار آنها از بازیابی آنها صرف نظر کنید. در شکل زیر مثلا علامت تیک کنار گزینه Apps برداشته شده که به این معناست که اپلیکیشن ها از گوشی قدیمی به گوشی جدید منتقل نخواهند شد. به همین ترتیب می توانید سایر گزینه ها را فعال یا غیرفعال کنید.

انتخاب محتویات برای بازیابی

وقتی انتخاب های خود را انجام دادید دکمه بازیابی (Restore) را لمس کنید. با این کار گزینه هایی که انتخاب کرده اید (همان محتویات گوشی قدیمی تان) دانلود شده و در گوشی جدیدتان قرار خواهند گرفت.

بازیابی اپلیکیشن ها از گوگل پلی

اگر به هر دلیلی اپلیکیشن های گوشی قدیمی تان را به گوشی جدیدتان منتقل نکرده اید هنوز هم یک راه برای انتقال آنها وجود دارد و آن هم دانلود مجدد آنها از گوگل پلی است. اما اگر تعداد آنها زیاد بوده باشد آیا همه آنها را به یاد خواهید آورد؟ برای حل این مشکل یک راه وجود دارد و آن هم اینکه اپلیکیشن گوگل پلی را در گوشی جدیدتان باز کنید و بعد مطابق شکل زیر علامت سه خط موازی در گوشه سمت چپ صفحه را لمس کنید.

بازیابی اپلیکیشن ها از گوگل پلی

بعد از آن گزینه My apps and games را انتخاب کنید. صفحه جدیدی با چند باریکه (تب) برایتان باز می شود. باریکه Library را انتخاب کنید. همانطور که در شکل می بینید لیستی از اپلیکیشن هایی که در گوشی قدیمی تان داشتید و در گوشی جدیدتان ندارید تحت عنوان "در این دیوایس موجود نیست" (Not in this device) برایتان به نمایش در خواهد آمد. حالا می توانید هر کدام از اپلیکیشن هایی که در گوشی قدیمی تان داشتید را از لیست انتخاب کرده و مجددا نصب کنید (با لمس دکمه نصب جلوی آنها).

بازیابی اپلیکیشن ها از گوگل پلی

استفاده از اپلیکیشن های ثالث برای انتقال محتویات از گوشی قدیمی به گوشی جدید

غیر از روشی که در فوق توضیح داده شد هر برندی برای انتقال محتویات اپلیکیشنی جداگانه ارائه کرده که از جمله آنها می توان به اپلیکیشن LG Mobile Switch، Huawei Backup و Samsung Smart Switch اشاره کرد. این اپلیکیشن ها را به راحتی می توانید با یک جستجوی ساده در گوگل پلی پیدا کرده و نصب کنید. خوبی این اپلیکیشن ها به آن است که برای استفاده از آنها الزاما نیازی به اتصال به اینترنت ندارید و می توانید محتویات گوشی قدیمی تان را از طریق یک کابل یو اس بی یا شبکه وای فای به گوشی جدیدتان منتقل کنید.

استفاده از اپلیکیشن های ثالث برای انتقال محتویات از گوشی قدیمی به گوشی جدید

انتقال محتویات از یک گوشی آیفون به یک گوشی اندرویدی

از آنجا که محیط سیستم عامل اندروید و آی او اس دقیقا مثل هم نیست نمی توان انتظار داشت که انتقال محتویات بین یک گوشی آیفون و یک گوشی اندرویدی به صورت کامل و مثل دو گوشی اندرویدی انجام شود. برخی از اپلیکیشن ها فقط برای یک سیستم عامل (اندروید یا آی او اس) ساخته شده اند و به همین دلیل ممکن است شما اپلیکیشنی در آیفون تان داشته باشید که نسخه اندرویدی آن ساخته نشده و به همین دلیل امکان انتقال آن به گوشی اندرویدی تان وجود نداشته باشد.

انتقال محتویات از یک گوشی آیفون به یک گوشی اندرویدی

البته اگر به چنین مشکلی برخورد کردید در حین پروسه بازیابی محتویات به صورت خودکار اپلیکیشن های مشابهی به شما پیشنهاد خواهند شد که می توانید آنها را به عنوان جایگزین نصب کنید. برای انتقال محتویات از یک گوشی آیفون به یک گوشی اندرویدی کافی است فقط در صفحه انتقال اطلاعات گزینه دوم که با رنگ قرمز در شکل فوق مشخص شده است را انتخاب کنید و سایر پروسه ها را مطابق با آنچه در فوق توضیح داده شد دنبال کنید.

منبع: howtogeek.com

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

وقتی یک گوشی جدید می خرید همه چیز از نو شروع می شود! از یک طرف محیط گوشی جدید جذابیت خاص خود را برایتان دارد اما از طرف دیگر فکر اینکه حالا باید تمام تنظیمات، اپلیکیشن ها، دفترچه تلفن و خلاصه همه چیز را از گوشی قدیمی تان به گوشی جدیدتان منتقل کنید آزارتان می دهد! یک روش آن این است که تمام این کارها را دستی انجام دهید. یعنی تنظیمات را از نو تعیین کنید، اپلیکیشن ها را از نو نصب کنید و افرادی که در دفترچه تلفن گوشی قدیمی تان داشتید را یکی یکی به گوشی جدیدتان منتقل…

به این مطلب امتیاز دهید

روش انتقال محتویات گوشی قدیمی به گوشی جدید - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

نظر بدهید