اخبار اخبار فن آوری

سیستم عامل جدید هوآوی تا اواخر تابستان امسال عرضه خواهد شد

سیستم عامل جدید هوآوی تا اواخر تابستان امسال عرضه خواهد شد
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت androidheadlines.com: هوآوی به شدت در حال کار روی سیستم عامل جدیدش است. گفته می شود این سیستم عامل که خارج از چین با نام Oak OS و در چین با نام HongMeng OS شناخته می شود تا اواخر تابستان سال جاری عرضه خواهد شد. چیز زیادی هنوز راجع به مشخصات این سیستم عامل به بیرون درز نکرده اما ظاهرا سیستم عامل جدید با اپلیکیشن های اندرویدی سازگار است و قابلیت اجرایشان را دارد.

سیستم عامل جدید هوآوی

چیزی که خیلی متحمل به نظر می رسد آن است که هوآوی از کد اصلی اندروید برای ساخت سیستم عامل جدیدش استفاده کرده باشد. همانطور که می دانید اندروید یک پروژه متن باز (اوپن سورس) است و لذا دسترسی به کد اصلی آن برای همه فراهم است. اما استفاده از این کد الزاما به معنای برخوداری از خدمات گوگل یا هر گونه حمایت دیگری از طرف گوگل نیست و این چیزی است که در مورد هوآوی نیز صدق میکند.

عدم برخورداری سیستم عامل جدید هوآوی از خدمات گوگل

هوآوی چند سالی است که در حال کار روی سیستم عامل جدیدش است اما در چند ماه اخیر این فعالیت به شدت افزایش پیدا کرده است. دلیل آن هم امضای فرمان اجرایی از طرف ترامپ برای قرار گرفتن هوآوی در لیست شرکت های تحریم شده آمریکاست. این یعنی هوآوی دیگر نمی تواند با شرکت های آمریکایی نظیر گوگل، کوالکوم، اینتل و مایکروسافت کار کند که قطعا تاثیری منفی بر کسب و کار این شرکت خواهد گذاشت. البته این شرکت فعلا از یک مجوز موقت برای کار با شرکت های آمریکایی استفاده می کند که این مجوز هم تا چند ماه دیگر منقضی خواهد شد.

تحریم هوآوی توسط آمریکا

شاید قرار گرفتن هوآوی در لیست تحریم های آمریکا باعث استقلال بیشتر این شرکت و رهایی آن از وابستگی به شرکت های آمریکایی شود. گفته می شود هوآوی برای کاهش این وابستگی در حال حاضر با بیش از 10 هزار توسعه دهنده در حوزه های مختلف نرم افزاری و سخت افزاری همکاری می کند. البته هر چند تلاش هوآوی برای مستقل شدن از شرکت های آمریکایی است اما این بدان معنا نیست که کار آمریکا با این شرکت تمام شده است! با این وجود اگر هوآوی بتواند شرکای آمریکایی خود را کنار گذاشته و شرکای چینی یا حتی شرکت های تابعه خود را جایگزین آنها کند به موفقیتی بزرگ دست یافته و قوی تر از گذشته به کار خود ادامه خواهد داد.

همکاری هوآوی با توسعه دهندگان

تحریم هوآوی بیش از دو نتیجه نخواهد داشت: یا از بین رفتن این شرکت یا قوی تر شدن آن که البته در حال حاضر به نظر می رسد با قدم های بزرگی که هوآوی برای توسعه سیستم عامل جدیدش برداشته نتیجه دوم محتمل تر باشد. هر چند سیستم عامل جدید هوآوی قابلیت آن را دارد که خود را به عنوان رقیب اندروید یا آی او اس نیز مطرح کند اما خارج از مرزهای چین چنین امری اصلا محتمل نیست چرا که حداقل در اروپا و کمی آن طرف تر آمریکا خدمات گوگل یعنی همه چیز! حتی اپل هم در دیوایس های آیفون و آیپد خود از خدمات گوگل استفاده می کند.

تلاش هوآوی برای استقلال از شرکت های آمریکایی

حال باید صبر کرد و دید که عرضه سیستم عامل جدید چه تاثیری بر بازار سیستم عامل های موبایل خواهد گذاشت. شاید این سیستم عامل حرف زیادی برای گفتن در برابر سیستم عامل های اندروید و آی او اس نداشته باشد اما عرضه آن حداقل به آن معنا خواهد بود که هوآوی قدم بزرگی برای کاهش وابستگی اش به شرکت های آمریکایی برداشته است.
 

جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت androidheadlines.com: هوآوی به شدت در حال کار روی سیستم عامل جدیدش است. گفته می شود این سیستم عامل که خارج از چین با نام Oak OS و در چین با نام HongMeng OS شناخته می شود تا اواخر تابستان سال جاری عرضه خواهد شد. چیز زیادی هنوز راجع به مشخصات این سیستم عامل به بیرون درز نکرده اما ظاهرا سیستم عامل جدید با اپلیکیشن های اندرویدی سازگار است و قابلیت اجرایشان را دارد. چیزی که خیلی متحمل به نظر می رسد آن است که هوآوی از کد اصلی اندروید برای ساخت سیستم…

به این مطلب امتیاز دهید

سیستم عامل جدید هوآوی تا اواخر تابستان امسال عرضه خواهد شد - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

نظر بدهید