اخبار اخبار فن آوری

Instant App چیست و طرز کارش چگونه است؟

اپلیکیشن های فوری (Instant Apps)
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت AndroidAuthority: گوگل با معرفی Instant apps (اپ های فوری) در کنفرانس Google I/O 2016 راهی نو در استفاده از اپلیکیشن های اندرویدی معرفی کرد که در نوع خود جالب و حتی برای عده زیادی غافل گیر کننده بود. فناوری Instant apps (اپ های فوری) همان طور که از اسمش پیداست قرار است تجربه استفاده از یک اپلیکیشن را "فورا" و بدون هیچ اضافاتی در اختیار شما بگذارد. یعنی چه؟ یعنی اینکه شما می توانید بدون دانلود و نصب یک اپلیکیشن و تنها با لمس یک لینک ساده در پلی استور از آن اپلیکیشن استفاده کنید. این نه فقط برای امتحان کردن یک اپلیکیشن قبل از دانلود و نصبش کاربرد دارد بلکه می تواند استفاده های موقتی شما از یک اپلیکیشن را نیز پوشش دهد. فرض کنید برای مواردی خاص و معدود می خواهید از یک اپلیکیشن استفاده کنید و آن هم فقط از یک قسمت خاص از آن اپلیکیشن. در حال حاضر مجبورید کل اپلیکیشن را دانلود و نصب کنید. این علاوه بر صرف وقت و پرداخت هزینه دیتای مصرفی از سوی شما می تواند باعث اشغال بیمورد فضای گوشی تان نیز بشود. اما اگر همین اپلیکیشن به صورت یک اپلیکشین فوری ارائه شده باشد می توانید بدون نیاز به دانلود و نصبش نیازتان را با آن رفع کنید.

ساز و کار Instant Apps

ساز و کار اصلی Instant Apps تقسیم اپلیکیشن های اندرویدی به اجزایی کوچکتر است که از طریق لینک در دسترس کاربر قرار می گیرند. Ellie Powers  (مدیر محصولات پلی استور) در کنفرانس Google I/O 2016 و در جریان معرفی Instant Apps اظهار داشت: "در محیط وب تنها با کلیک روی یک لینک می توانید وارد یک صفحه وب شوید. اگر می شد به همین صورت یک اپلیکیشن را اجرا کرد چه؟ این همان چیزی است که داریم روی آن کار می کنیم." از دیدگاه فنی یک لینک Instant app در واقع اتصالی به یک "فعالیت اندرویدی" (android activity) مشخص است که برای یک اپلیکشین نوشته شده است. سیستم عامل شما که از این مسلئه آگاه است با لمس شدن آن لینک تنها کدهای مربوط به همان فعالیت اندرویدی که مربوط به بخش خاصی از اپلیکیشن است را دانلود و اجرا می کند. بدین ترتیب شما می توانید بدون دانلود کامل یک اپلیکیشن به صورت آنلاین به هر قسمتی از آن که خواستید دسترسی داشته باشید. شایان ذکر است که Instant Apps بلافاصله پس از ارائه رسمی برای بیشتر کاربران اندرویدی (با اندروید 4.1 به بالا) قابل استفاده خواهد بود.

Ellie Powers (مدیر محصولات پلی استور) در کنفرانس Google I/O 2016

توسعه دهندگان و حرکت به سمت Instant Apps

در حال حاضر گوگل با همکاری گروهی از توسعه دهندگان در حال توسعه و تست سرویس Instant Apps است. چیزی که گوگل از توسعه دهندگان برای حرکت آسان تر به سمت Instant Apps خواسته آن است که اقدامات زیر را برای آن دسته از اپلیکیشن های خود که قصد دارند در قالب Instant App  ارائه کنند مد نظر داشته باشند: 1. حذف تمامی اجزاء و عناصر غیر ضروری 2. پشتیبانی از Android App Links 3. تقسیم اپلیکیشن هایی با حجم بالای 4 مگابایت به ماژول هایی کوچکتر با قابلیت اجرای مستقل و دسترسی از طریق لینک 4. اجرای ساز و کار اخذ اجازه دسترسی در زمان اجرا مطابق با آنچه در اندروید 6 وجود دارد. 5. استفاده از قابلیت "قفل هوشمند" برای اپلیکشین هایی که دسترسی به آنها را می توان با گذرواژه محدود کرد.

تصاویری از اپ های فوری (Instant Apps)

محدودیت های Instant Apps

هر چند اپلیکیشن های فوری دارای مزایایی هستند اما از طرف دیگر از برخی از قابلیت های اپلیکیشن های قابل نصب نیز محروم خواهند بود. گوگل این محدودیت ها را به صورت تیتروار به شکل زیر اعلام کرده است: عدم قابلیت اجرا به صورت نامحسوس در پشت زمینه، عدم دسترسی به فضای حافظه خارجی (کارت حافظه)، عدم شناسایی به عنوان یکی از اپلیکیشن های نصب شده (که البته این را نمی توان ایراد دانست و اساسا بخشی از ماهیت اپلیکیشن های فوری است)، عدم امکان ایجاد تغییر در تنظیمات سیستم (که این را نیز در برخی موارد شاید بتوان جزء مزیت اپلیکیشن های فوری دانست)، عدم دریافت پیام های همگانی (برادکست) از طرف سیستم عامل یا اپلیکیشن های دیگر و عدم دسترسی به شناسه سیستم اندرویدی شما.

 

برای دریافت اطلاعات و اخبار روز در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

 

 

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت AndroidAuthority: گوگل با معرفی Instant apps (اپ های فوری) در کنفرانس Google I/O 2016 راهی نو در استفاده از اپلیکیشن های اندرویدی معرفی کرد که در نوع خود جالب و حتی برای عده زیادی غافل گیر کننده بود. فناوری Instant apps (اپ های فوری) همان طور که از اسمش پیداست قرار است تجربه استفاده از یک اپلیکیشن را "فورا" و بدون هیچ اضافاتی در اختیار شما بگذارد. یعنی چه؟ یعنی اینکه شما می توانید بدون دانلود و نصب یک اپلیکیشن و تنها با لمس یک لینک ساده در پلی استور از آن…

به این مطلب امتیاز دهید

Instant App چیست و چگونه کار می کند؟ - 9

9

امتیاز کل

User Rating: 4.3 ( 3 votes)

 

4 نظر

 • o Instant app این اپلی در گوشی من نصب بود .ولی کی و چه موقع نصبش کردم را نمیدانم.من این اپلیکیشن پاک کردم.ایا مشکلی ایجاد میشود.لازم بذکر است وقتی مجدد وارد گوگل پلی استور قسمت Library می روم و میخام روی این اپلیکیشن کلیک کنم دیگر وارد نمیشود.لطفا راهنمایی کنید…موفق باشید

  • در ابتدا حتما اگر اپلیکیشنی را می خواهید از مارکت های معتبر دریافت کنید و هیچ وقت فایل نصبی را از جایی دانلود نکنید. در صورتی که نمی دانید یک اپ را کی و چگونه دانلود کرده اید حتما آن را حذف کنید و در صورت نیاز از مارکت معتبر خود دریافت کنید. 

   در ادامه حذف این برنامه نباید برای سایر برنامه های شما تداخلی ایجاد کند و در این صورت ممکن است مشکل از فایل دریافتی و یا حتی علت دیگری داشته باشد. که باید دقیق تر بررسی شود.

   پیروز باشید.

 • با سلام
  گوشی من چند ماهه که این برنامرو خودکار به روز میکنه و اصن نمیدونم از کجا تو گوشیم نصب شده و توی گوگل پلی هم برام نشون نمیده که خودم به روز کنم
  بعد اینکه نفهمیدم دقیقا کار این اَپ چیه

  • با سلام

   این اپلیکیشن برای بهتر کردن نصب اپلیکیشن های خاص مورد استفاده قرار میگیرد و بیشتر برای توسعه دهندگان کاربردی است.

   ضمن اینکه طبق اطلاعات موجود این اپلیکیشن تنها برای بعضی از دستگاه ها قابل استفاده است

   برای فعال یا غیر فعال کردن این اپلیکیشن به آدرس زیر در دستگاه خود مراجعه کنید:

   در قسمت تنظیمات / قسمت Google / قسمت Instant Apps را فعال یا غیر فعال کنید

نظر بدهید