اخبار اخبار فن آوری

اندروید ایرانی به بازار می آید؟!

اندروید ایرانی به بازار می آید؟!
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت تجارت نیوز و ایرنا: سیستم عامل جدیدی که به اندروید ایرانی معروف شده به زودی روی گوشی های ساخت داخل عرضه خواهد شد. این سیستم عامل کاملا بر اساس اندروید است و تفاوت خاصی با آن ندارد و آنطور که گفته می شود اساسا برای مقابله با تحریم های گوگول طراحی شده است. هر چند امکان نصب گوگل پلی در این سیستم عامل فراهم نیست اما اپ استوری در آن وجود دارد که همان کار گوگل پلی را انجام می دهد و امکان دریافت اپلیکیشن های اندرویدی مختلف به اضافه اپلیکیشن های ایرانی در آن فراهم است.

محمد جواد جهرمی وزیر ارتباطات در حال مصاحبه در مورد اندروید ایرانی
محمد جواد جهرمی وزیر ارتباطات در حال مصاحبه در مورد اندروید ایرانی

طبق اعلام وزارت ارتباطات استفاده از این سیستم عامل اجباری نیست و تنها کسانی که گوشی ایرانی دارند می توانند در صورت تمایل آن را روی گوشی خود نصب کرده و از آن استفاده کنند. تصمیم وزرات ارتباطات برای ارائه یک اندروید ایرانی مستقل از سرویس های خارجی پس از آن گرفته شد که نمایندگان مجلس چند ماه پیش در تقابل با تحریم شرکت اپل و اتخاذ سیاست ‌های مقابله به مثل با رفتار شرکت های آمریکایی طرحی را موسوم به طرح تحریم اپل به تصویب رساندند و وزارت ارتباطات را موظف کردند تا ساز و کاری را برای مقابله با این تحریم در نظر بگیرد.

عرضه اندروید ایرانی

به زودی اولین نسخه از اندروید ایرانی روی یک گوشی ساخت شرکت GLX با نام آریا مینی رونمایی خواهد شد. همچنین گفته می شود حدود 500 نمونه از گوشی های  مجهز به اندروید ایرانی به سفارش وزارت ارتباطات و توسط شرکت GLX ساخته شده و به بازار عرضه خواهد شد. حمید سعیدی مدیر عامل شرکت GLX درباره تفاوت اندروید ایرانی با نسخه اصلی اندروید گفت: "این نسخه از اندروید از سرویس‌های گوگل بی ‌نیاز شده و به هیچ عنوان در آن از سرویس های گوگل استفاده نمی شود. در عوض از سرویس جایگزینی در آن استفاده می شود که همان کار Google Play Services را انجام می دهد."

گوشی های ایرانی جی ال ایکس

به گفته وی در اندروید ایرانی امکان استفاده از اپلیکیشن های محبوب گوگل همچون جی میل و گوگل مپس نیز وجود ندارد چون این اپلیکیشن های انحصارا برای اجرا به Google Play Services نیاز دارند. اما ممانعتی هم برای نصب اپلیکیشن های خارجی در آن وجود ندارد. همچنین طبق پیش بینی وی این نسخه از اندروید خواهد توانست سهم نیم الی 8 درصدی از بازار سیستم عامل های مورد استفاده در داخل کشور را به خود اختصاص دهد.

نظر شما راجع به سیستم عامل جدید چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.
 

جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت تجارت نیوز و ایرنا: سیستم عامل جدیدی که به اندروید ایرانی معروف شده به زودی روی گوشی های ساخت داخل عرضه خواهد شد. این سیستم عامل کاملا بر اساس اندروید است و تفاوت خاصی با آن ندارد و آنطور که گفته می شود اساسا برای مقابله با تحریم های گوگول طراحی شده است. هر چند امکان نصب گوگل پلی در این سیستم عامل فراهم نیست اما اپ استوری در آن وجود دارد که همان کار گوگل پلی را انجام می دهد و امکان دریافت اپلیکیشن های اندرویدی مختلف به اضافه اپلیکیشن های…

به این مطلب امتیاز دهید

اندروید ایرانی به بازار می آید؟! - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 2.83 ( 2 votes)

نظر بدهید