اخبار اخبار فن آوری نرم افزار

حمله دوباره پگاسوس! این بار به کاربران واتس اپ در هند

حمله دوباره پگاسوس! این بار به کاربران واتس اپ در هند
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

طبق آخرین گزارشات، نرم افزار جاسوسی اسرائیلی شبیه به نرم افزار پگاسوس (Pegasus) دهها کاربر هندی پیام رسان واتس اپ که شامل دانشگاهیان، وکلا، فعالان حقوق بشر و خبرنگاران هندی می شود را هدف قرار داده است. این نرم افزار که توسط شرکتی اسرائیلی به نام NSO Group و برای مقاصد جاسوسی در فضای سایبری ساخته شده سابق بر این نیز (در سال 2016) برای جاسوسی مورد استفاده واقع شده است.

نمایندگان مجلس هند در اعتراض به تجاوز به حریم شخصی کاربران هندی از طریق پیام رسان واتس اپ
نمایندگان مجلس هند در اعتراض به تجاوز به حریم شخصی کاربران هندی از طریق پیام رسان واتس اپ

هر چند واتس اپ نام و آمار دقیق افرادی که دیوایس شان به این نرم افزار جاسوسی آلوده شده است را اعلام نکرده ولی به تمام آنها هشدار داده که دیوایس شان آلوده شده و کلیه فعالیت هایشان توسط این شرکت اسرائیلی تحت نظر است. اخبار این جاسوسی درست چند روز بعد از شکایت واتس اپ از NSO Group در دادگاه فدرال آمریکا منتشر شد. در این شکایت آمده که نرم افزار جاسوسی پگاسوس حدود 1400 کاربر واتس اپ را در سراسر دنیا هدف قرار داده است و این فقط به کاربران اندرویدی محدود نشده و حتی شامل کاربرانی می شود که از سیستم عامل آی او اس یا دیوایس های بلک بری استفاده می کرده اند.

توییت آقای راوی شانکار پراساد یکی از وکلای هندی در مورد نگرانی دولت هند از عدم حفظ حریم شخصی کاربران هندی واتس اپ
توییت آقای راوی شانکار پراساد یکی از وکلای هندی در مورد نگرانی
دولت هند از عدم حفظ حریم شخصی کاربران هندی واتس اپ

آن طور که مدیران واتس اپ می گویند این نرم افزار جاسوسی از بارگذاری بیش از اندازه در حافظه میانگاهی (بافر) پروتکل اینترنتی انتقال صدا (VOIP) در واتس اپ که در واقع یک آسیب پذیری در این پیام رسان است برای اجرای کد مخرب از راه دور استفاده می کند و این کار را با ارسال یک سری بسته های (پکت های) RTCP به دیوایس کاربران واتس اپ انجام می دهد.

خبری از روزنامه Indian Express در مورد نفوذ نرم افزار جاسوسی اسرائیلی به پیام رسان واتس اپ
خبری از روزنامه Indian Express در مورد نفوذ نرم افزار جاسوسی اسرائیلی به پیام رسان واتس اپ

حتی یک تماس بی پاسخ ویدیویی در واتس اپ نیز می تواند دسترسی لازم برای نفوذ به دیوایس کاربر را به پگاسوس بدهد. پگاسوس بعد از دسترسی به دیوایس کاربر می تواند اطلاعات شخصی کاربر شامل گذرواژه ها، اطلاعات افراد مورد تماس (کاکنتکت ها)، قرارهای موجود در تقویم، پیام های نوشتاری و حتی پیام های صوتی زنده از دیگر اپلیکیشن های پیام رسان را در اختیار هکرها قرار دهد. اما آنچه NSO Group در مورد پگاسوس می گوید آن است که این نرم افزار را فقط به سازمان های دولتی فروخته و از آن را برای جاسوسی از خبرنگاران و فعالان حقوق بشر استفاده نکرده است.

منبع: gadgetsnow.com


جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

طبق آخرین گزارشات، نرم افزار جاسوسی اسرائیلی شبیه به نرم افزار پگاسوس (Pegasus) دهها کاربر هندی پیام رسان واتس اپ که شامل دانشگاهیان، وکلا، فعالان حقوق بشر و خبرنگاران هندی می شود را هدف قرار داده است. این نرم افزار که توسط شرکتی اسرائیلی به نام NSO Group و برای مقاصد جاسوسی در فضای سایبری ساخته شده سابق بر این نیز (در سال 2016) برای جاسوسی مورد استفاده واقع شده است. نمایندگان مجلس هند در اعتراض به تجاوز به حریم شخصی کاربران هندی از طریق پیام رسان واتس اپ هر چند واتس اپ نام و آمار دقیق افرادی که دیوایس…

به این مطلب امتیاز دهید

حمله دوباره پگاسوس! این بار به کاربران واتس اپ در هند - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

نظر بدهید