بررسی بازی نقد و بررسی

نگاهی به بازی اندرویدی Prince of Persia: Escape

نگاهی به بازی اندرویدی Prince of Persia: Escape
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

ساخت اولین سری از بازی Prince of Persia تقریبا از اوایل سال های 1990 آغاز شد. اولین بازی از این سری در سال 1989 توسط جوردن مکنر (Jordan Mechner) طراحی و ساخته و توسط شرکت Broderbund منتشر شد. در طول این سال ها نسخه های زیادی از بازی Prince of Persia برای پتلفرم های مختلف منتشر شده است که بسیار هم مورد توجه قرار گرفته اند. مخصوصا نسخه هایی که برای پی سی و کنسول های بازی ساخته شده اند.

بازی اندرویدی Prince of persia: escape

بازی که در زیر به آن خواهیم پرداخت یکی از نسخه های اندرویدی Prince of Persia است که با همکاری دو شرکت یوبی سافت و کِچ اپ که ید طولایی در ساخت بازی های تفننی دارد ساخته شده است.

گرافیک و افکت های بصری

هر چند گرافیک بازی Prince of Persia: Escape سه بعدی است ولی دقیقا مانند گرافیک دو بعدی نسخه اصلی بازی Prince of Persia که در سال 1990 ساخته شد طراحی شده است. تمام محیط ها و موانع و حتی طراحی کاراکتر بازی شما را به یاد نسخه اصلی بازی خواهند انداخت. البته اگر بازی اصلی از شما مسن تر نباشد! پویانمایی بازی نیز در حد قابل قبول و شاید حتی بالاتر باشد. دویدن و پریدن های کاراکتر اصلی بازی بسیار نرم و مانند کاراکتر بازی اصلی است. هر چند مرحله شما وارد یک محیط جدید می شوید که اندکی از لحاظ طراحی با محیط های دیگر متفاوت است.

گرافیک و افکت های بصری بازی Prince of persia: escape

افکت های بصری نیز در نوع خود خوب هستند. هنگام دویدن کاراکتر اصلی بازی شاهد بلند شدن گرد و خاک هستید و کشته شدن ها نیز تقریبا مثل بازی اصلی طراحی شده اند. البته اگر لای تیغه ها گیر کنید مثل بازی اصلی به دو نیم نمی شوید بلکه به گوشه ای پرتاب می شوید. ظاهرا این برای کاهش خشونت و عدم نمایش خون در بازی انجام شده است.

موسیقی و افکت های صوتی

هر چند افکت های صوتی  بازی خوب طراحی شده اند و می توان صدای دویدن، به هم خوردن تیغه ها، بیرون آمدن نیزه ها، باز شدن درها، خرد شدن تکه هایی که به پایین می افتند و حتی صدای فریاد کاراکتر اصلی بازی وقتی به پایین پرتاب می شود را بشنوید ولی باید گفت موسیقی بازی حرفی برای گفتن ندارد. برای منوی بازی هیچ موسیقی در نظر گرفته نشده است و برای متن بازی نیز یک صدای ممتد و بم را با برخی اصوات جانبی البته اگر صدای گوشی یا تبلت تان را بلند کنید خواهید شنید.

موسیقی و افکت های صوتی بازی Prince of persia: escape

با توجه به اینکه یکی از جذابیت های سری بازی های Prince of Persia موسیقی بازی است باید گفت این مورد اصلا در این بازی مورد توجه قرار نگرفته در حالی که می شد هم برای منوی بازی موسیقی مناسب با محیط بازی در نظر گرفت و هم برای متن آن.

گیم پلی

بازی Prince of Persia: Escape در سبک دویدنی پریدنی یا اصطلاحا پلتفرمر ارائه شده است. کاراکتر شما به صورت خودکار می دود و تنها کاری که شما باید انجام دهید آن است که با لمس به موقع صفحه نمایشگر از موانع مختلف عبور کنید. این لمس به موقع وقتی چندین و چند مانع مختلف پشت سر هم سر راهتان قرار بگیرند اهمیت بیشتری پیدا می کند و تبدیل به چالش اصلی شما در بازی می شود.

گیم پلی بازی Prince of persia: escape

موانع شباهت زیادی به اولین نسخه بازی دارند. نیزه هایی که از زمین یا از دیوارها بیرون می آیند، سکوهایی که وقتی رویشان می روید کنده شده و پایین می افتند، تیغه هایی که هر چند لحظه یک بار به هم برخورد می کنند، سکوهای متحرک و از این قبیل از جمله موانع بازی هستند و باز هم همان محیط اولین نسخه بازی Prince of Persia را تداعی می کنند.

گیم پلی بازی Prince of persia: escape

هر مرحله از این بازی شاید یک یا دو دقیقه بیشتر به طول نیانجامد. شما فقط باید از موانع مختلف عبور کرده و خود را به درب خروج برسانید. در بالای صفحه یک نوار زرد رنگ وجود دارد که نشان دهنده میزان پیشرفت شما در مرحله است. همانطور که گفته شد چالش اصلی شما در این بازی نه طول مراحل که نوع و شکل قرار گرفتن موانع و داشتن دقت و سرعت عمل کافی برای عبور از آنهاست.

سفارشی سازی

شما در این بازی می توانید ظاهر کاراکترتان را با گزینه های مختلفی که برای لباس، شلوار و شکل سر اوست سفارشی سازی کنید. تفاوت سفارشی سازی در این بازی با بازی های دیگر در آن است که شما نمی توانید قفل گزینه مورد نظرتان را باز کنید. بلکه وقتی تعداد الماس هایتان به حد خاصی رسید می توانید با لمس دکمه "باز کردن اتفاقی" قفل یکی از آیتم های سفارشی سازی را به صورت اتفاقی باز کنید. این تعداد برای اولین بار 100 الماس است و برای دفعات بعد بیشتر می شود.

سفارشی سازی در بازی Prince of persia: escape

ساز و کارها

ساز و کار پیچیده ای در این بازی وجود ندارد. شما می توانید در طول بازی الماس های سر راهتان را بردارید و وقتی تعدادشان به حد معینی رسید از آنها برای باز کردن قفل یکی از آیتم های سفارشی سازی استفاده کنید. همچنین می توانید با دیدن ویدیوهای تبلیغاتی 25 الماس جایزه بگیرید. بعضی مواقع وقتی در جایی از بازی می بازید می توانید با دیدن یک ویدیوی تبلیغاتی مرحله را نه از اول که از یک نقطه نشان (چک پوینت) ادامه دهید. همچنین اگر تعداد دفعات باخت تان در یک مرحله زیاد شود خود بازی به شما پیشنهاد می دهد که با دیدن یک ویدیوی تبلیغاتی از روی آن مرحله بپرید (بدون عبور از آن مرحله به مرحله بعد بروید).

ساز و کارهای بازی Prince of persia: escape

بازی به صورت خودکار ذخیره می شود. یعنی اگر از بازی بیرون بروید بعد از بازگشت بازی را از همان مرحله ای که در آن بودید ادامه خواهید داد. اما در این بازی به آن معنی که در بازی های دیگر شاهد آن هستیم منوی اصلی وجود ندارد. مثلا اگر بخواهید یک مرحله را مجددا بازی کنید امکان آن وجود ندارد.

سخن آخر

اگر از نسخه های قدیمی بازی Prince of Persia خاطره دارید و عاشق بازی های سبک پلتفرمر هستید این بازی می تواند برایتان جذابیت داشته باشد. مخصوصا اینکه تمام موانع و محیط بازی شبیه نسخه های قدیمی بازی Prince of Persia هستند و اینکه حتی موارد جدید مثل دکمه هایی که مثل تخته پرش شما را به بالا پرتاب می کنند نیز به بازی اضافه شده اند.

دانلود بازی اندرویدی Prince of Persia: Escape از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

ساخت اولین سری از بازی Prince of Persia تقریبا از اوایل سال های 1990 آغاز شد. اولین بازی از این سری در سال 1989 توسط جوردن مکنر (Jordan Mechner) طراحی و ساخته و توسط شرکت Broderbund منتشر شد. در طول این سال ها نسخه های زیادی از بازی Prince of Persia برای پتلفرم های مختلف منتشر شده است که بسیار هم مورد توجه قرار گرفته اند. مخصوصا نسخه هایی که برای پی سی و کنسول های بازی ساخته شده اند. بازی که در زیر به آن خواهیم پرداخت یکی از نسخه های اندرویدی Prince of Persia است که با همکاری…

امتیاز ایران اپس به بازی Prince of Persia: Escape

گرافیک و افکت های بصری - 8
موسیقی و افکت های صوتی - 7.5
گیم پلی - 8

7.8

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

 

یک نظر

نظر بدهید