اخبار اخبار فن آوری نرم افزار

سلفی تایپ کیبورد نامرئی سامسونگ!

سلفی تایپ کیبورد نامرئی سامسونگ!
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت techspot.com: معمولا وقتی صحبت از کیبورد می شود شاید اولین چیزی که به ذهن مان برسد کیبورد سخت افزاری است که می توان آن را جلوی هر رایانه ای دید. البته با گسترش استفاده از گوشی ها و تبلت ها کیبوردهای دیجیتال یا همان لمسی هم رواج زیادی پیدا کرده اند. لیکن کیبورد جدیدی که سامسونگ در فکر آن است (سلفی تایپ) ترکیبی از این دو است و اگر به مرحله بهره برداری برسد دو مزیت را برای دارندگانش به همراه خواهد داشت: اول اینکه آنها را از حمل یک کیبورد سخت افزاری معاف می کند و دوم اینکه محدودیت های کیبوردهای دیجیتال مثل کمی فضای تایپ را نخواهد داشت.

نمونه ای از کیبوردهای قابل حمل
نمونه ای از کیبوردهای قابل حمل

سامسونگ پنج محصول جدید که در حال کار روی آنها در لابراتوار تحقیقاتی اش (C-Lab) است را معرفی کرده است. یکی از این محصولات نرم افزاری به نام سلفی تایپ است که قادر است با استفاده از دوربین جلویی هر دیوایسی از جمله موبایل، تبلت و رایانه یک کیبورد نامرئی جلوی دیوایس درست کند! سلفی تایپ با استفاده از هوش مصنوعی و دوربین جلویی دیوایس حرکات دست شما را ثبت و تحلیل می کند و می تواند تشخیص دهد چه موقع شما دکمه ای را روی کیبورد نامرئی جلویتان فشار می دهید!

سلفی تایپ کیبورد جدید سامسونگ

البته انگشتان شما باید کاملا در میدان دید دوربین جلویی دیوایس باشند و در زاویه مناسبی هم نسبت به آن قرار گرفته باشند. ایده اختراع چنین کیبوردی شاید بسیار خلاقانه به نظر برسد اما در گام های اول مشکلاتی را هم برای کاربرانش به همراه خواهد داشت. مشکل اول این است که این کیبورد واقعا نامرئی است! یعنی عملا شما هیچ چیزی جلویتان نمی بینید و بنابراین نمی توانید تشخیص دهید که انگشت تان مثلا روی کدام دکمه قرار گرفته است (باید حدس بزنید!). این در حالی است که هم در کیبوردهای سخت افزاری و هم دیجیتال شما حداقل می توانید خود کیبورد را ببینید.

سلفی تایپ کیبورد جدید سامسونگ

مشکل دوم عدم وجود هر گونه بازخورد صوتی یا لمسی از طرف کیبورد مبنی بر فشرده شدن دکمه های آن است. چیزی که در کیبوردهای سخت افزاری و دیجیتال وجود دارد. یعنی شما به محض فشار دادن یک دکمه هم صدای آن را می شنوید و هم آن را لمس می کنید. هر چند در کیبوردهای دیجیتال لمس واقعی وجود ندارد (شما صفحه نمایشگر را لمس می کنید) اما برای اطمینان کاربر از لمس یک دکمه بازخورد لرزشی (ویبره) کوچکی در نظر گرفته شده که کاربر می تواند به دلخواه خود آن را فعال کند.

سلفی تایپ کیبورد جدید سامسونگ

نتیجه اینکه شما از سه طریق (گوشی، چشمی و لمسی) در متن پروسه تایپ کردن خود هستید و هر لحظه اشتباهی رخ دهد از آن مطلع می شوید و می توانید آن را تصحیح کنید. اما کیبورد جدید (سلفی تایپ) از این بازخوردها محروم است و شما باید شش دانگ حواستان به صفحه نمایشگر باشد که مبادا چیزی را اشتباه تایپ نکنید. البته این کیبورد هنوز در ابتدای راه است و قطعا تیم سازنده آن در فکر حل این مشکلات خواهند بود.

نمونه ای از کیبوردهای هولوگرافیک

اگر بتوان با تابش نور مثلا روی میز تصویری از این کیبورد را ساخت (چیزی شبیه به شکل فوق) مشکل تا حد زیادی مرتفع می شود اما مسئله آن است که برای ایجاد چنین تصویری نیاز به وسایل سخت افزاری است و هدف سازندگان سلفی تایپ آن است که کیبوردی بسازند که نیاز به هیچ وسیله سخت افزاری نداشته باشد. اگر سلفی تایپ بتواند مشکلاتی که در فوق ذکر شد را از پیش راهش بردارد به آینده آن امید زیادی است و احتمالا استفاده از آن به سرعت رواج خواهد گرفت.

باید نشست و دید که آینده چه تقدیری را برای این کیبورد رقم می زند! شایان ذکر است که سلفی تایپ همچنان در سطح آزمایشی است و حتی نرم افزار آن برای تست کردن نیز در اختیار کاربران قرار نگرفته است.


جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

 

سرویس خبری ایران اپس به نقل از وبسایت techspot.com: معمولا وقتی صحبت از کیبورد می شود شاید اولین چیزی که به ذهن مان برسد کیبورد سخت افزاری است که می توان آن را جلوی هر رایانه ای دید. البته با گسترش استفاده از گوشی ها و تبلت ها کیبوردهای دیجیتال یا همان لمسی هم رواج زیادی پیدا کرده اند. لیکن کیبورد جدیدی که سامسونگ در فکر آن است (سلفی تایپ) ترکیبی از این دو است و اگر به مرحله بهره برداری برسد دو مزیت را برای دارندگانش به همراه خواهد داشت: اول اینکه آنها را از حمل یک کیبورد سخت…

به این مطلب امتیاز دهید

سلفی تایپ کیبورد نامرئی سامسونگ! - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 4.75 ( 2 votes)

نظر بدهید