بررسی بازی نقد و بررسی

بازی Shadow Fighter – نبردی نفس گیر با موجودات افسانه ای

نقد و بررسی بازی Shadow fighter
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

بازی های زیادی تا کنون با گرافیک دو بعدی در سبک سایه ای ارائه شده اند (همچون بازی وکتور 2) که توانسته اند طرفداران زیادی را هم به خود جذب کنند. صرفا داشتن گرافیک سه بعدی عامل موفقیت بازی ها نیست. چه بسا بازی هایی با گرافیک دو بعدی بسیار قوی تر از بازی هایی با گرافیک سه بعدی عمل کنند. خوبی بازی هایی که گرافیک شان در سبک سایه ای است آن است که با حفظ جذابیت محیط بازی طراحان را از طراحی های اضافه معاف می کنند. از طرفی این بازی ها به دلیل طراحی کمتر و بار کمتری که به پردازشگر گرافیکی گوشی تحمیل می کنند حتی در گوشی هایی با سخت افزار ضعیف تر نیز به خوبی اجرا خواهند شد.

نمایی از صفحه اول بازی Shadow fighter

بازی Shadow Fighter نیز از آن دست بازی های سایه ای است که اگر نتوان آن را جزء بهترین ها دانست امتیاز 4 از 5 را به راحتی می توان به آن داد. آمار ستاره های دریافتی این بازی در گوگل پلی و ایران اپس نیز موید این حرف است. در زیر به نقد و بررسی این بازی خواهیم پرداخت.

گرافیک، پویانمایی و افکت های بصری

گرافیک بازی Shadow Fighter برای یک بازی حادثه ای مبارزه ای دو بعدی خوب است. هر چند گرافیک بازی در سبک سایه ای است ولی در طراحی کاراکترها و محیط ها دقت های لازم به عمل آمده و جزئیات کاملا مشخص هستند. افکت های بصری در حد بازی های دیگر در همین سبک است. ضربات شمشیر معمولا از خود ردی قرمز رنگ به جا می گذارند که بسیار زیباست. در آمدن واحدهای دشمن از زیر زمین نیز جالب است. هر چه باشد اینها موجودات افسانه ای هستند و باید فرقی با موجودات واقعی داشته باشند!

گرافیک و افکت های بصری بازی Shadow fighter

البته هر چند گرافیک کلی بازی در سبک سایه ای است اما پشت زمینه هایی که در حین بازی می بینید (محیط های بازی) در این سبک طراحی نشده اند. در واقع گرافیک این بازی ترکیبی است از گرافیک سایه ای و گرافیک دو بعدی معمولی است. لیکن اگر بخواهیم به آن درصد بدهیم باید بگوییم حدود 60 درصد از گرافیک بازی در سبک سایه ای است. پویانمایی بازی در کل خوب و قابل قبول است. فقط پریدن های کاراکترتان کمی خشک و مکانیکی است و می توانست زیباتر از این طراحی شود.

موسیقی و افکت های صوتی

موسیقی بازی تنوع خوبی دارد، حماسی است و به خوبی حس بازی را منتقل می کند اما می توانست کمی گوش پر کن تر باشد تا هیجان بازی بیشتر شود. برخی از منوهای بازی برای خود موسیقی جداگانه ای دارند که در نوع خود قابل تحسین است. افکت های صوتی همچنین خوب طراحی شده اند و برای موجودات مختلف متفاوت هستند. مثلا پرنده های افسانه ای با صدای جیغ مانندی کشته می شوند در حالی که ارواح صدای بم تری دارند.

موسیقی و افکت های صوتی بازی Shadow fighter

همچنین صدای برخورد شمشیر به بدن موجودات افسانه ای نیز مثل افکت های بصری شمشیر خوب طراحی شده است. کاراکترتان هنگام زدن ضربات خاص نیز فریاد می زند یا چیزهایی را می گوید که شاید البته فقط برای موجودات افسانه ای قابل فهم باشد!

گیم پلی

از گیم پلی بازی Shadow Fighter نمی توانید انتظار زیادی داشته باشید. البته این بدان معنا نیست که گیم پلی بازی جالب نیست ولی اساسا بازی هایی حادثه ای مبارزه ای که با گرافیک دو بعدی عرضه می شوند و کاراکتر می تواند فقط در عرض صفحه حرکت کند نمی توانند از لحاظ گیم پلی خیلی متنوع باشند. شما فقط باید پیش بروید و بکشید آن هم با لمس دکمه ضربه؛ چیز دیگری نیست. اما به خود این کار تنوع داده شده است به این معنا که شما می توانید از ضربات خاص استفاده کنید. دو نوع ضربه خاص در بازی وجود دارد که یکی با نام کامبو (آن را با ضربات زنجیره ای اشتباه نگیرید) و دیگری با نام مهارت شناخته می شود.

گیم پلی بازی Shadow fighter

هر کاراکتری چهار مهارت دارد که به تدریج که در مراحل بازی پیش می روید قفل آنها باز می شود. این مهارت ها می توانند صدمه بیشتری به دشمنان تان بزنند و البته مدت زمان خاصی (مثلا 20 ثانیه) لازم دارند تا دوباره پر شوند و بتوانید از آنها استفاده کنید. کامبو اما زمانی نیست. شما هر چقدر دشمنان بیشتری را بکشید کامبوی تان بیشتر پر می شود و وقتی صد در صد پر شد می توانید از آن استفاده کنید. کامبو ضربه بسیار ملهک تری را در مقایسه با مهارت ها به دشمنان تان وارد می کند و گزینه خوبی برای از بین بردن ابرشرورهای بازی است.

گیم پلی بازی Shadow fighter

علاوه بر این کاراکتر شما می تواند بپرد و در حالی که روی هواست به پرندگان افسانه ای ضربه بزند. در واقع تنها راه کشتن این پرندگان همین است. همچنین دکمه حرکت سریع نیز در بازی وجود دارد که با لمس آن کاراکترتان یک دفعه سرعت گرفته و در همان حال به چند دشمن ضربه وارد می کند. امکان زدن ضربات زنجیره ای هم وجود دارد (کامبوی واقعی!). کافی است فقط دکمه ضربه را پشت سر هم لمس کنید تا ضربات به صورت زنجیره ای وارد شوند. معمولا دشمنان به صورت گروهی به شما حمله می کنند و زدن ضربات زنجیره ای به آنها بهترین گزینه است. بازی به قدری هیجان دارد که شما حتی اگر هم خودتان نخواهید به صورت پیاپی دکمه ضربه را لمس خواهید کرد!

کاراکترها و موجودات همراه

در این بازی 5 کاراکتر افسانه ای قابل انتخاب وجود دارند. هر کدام از این کاراکترها از لحاظ قدرت، سرعت، نوار سلامتی و از این قبیل قابلیت ها با دیگری متفاوت است. خوشبختانه هیچ کاراکتری از همان ابتدا قفل نیست. تمام کاراکترها قابل انتخابند. چیزی که قفل است ظاهرهای متفاوت برای هر کاراکتر است که باید آنها را با الماس خریداری کنید.

موجودات همراه در بازی Shadow fighter

شاید یکی از جذابیت های این بازی به آن باشد که شما در آن تنها نیستید! شما می توانید موجودی افسانه ای را در کنار خود داشته باشید که دوشادوش شما با دشمنان تان مبارزه می کند. این موجود افسانه ای که در بازی به آن لقب "متحد" داده شده است با مقدار زیادی سکه طلا قابل خریداری است. نگران نباشید! سکه های طلا را در طول بازی و با عبور از مراحل مخلتف آن و همچنین انجام ماموریت های روزانه بازی می توانید بدست آورید.

ساز و کارهای بازی

باید بگوییم شبیه به بازی های حادثه ای مبارزه ای دیگر؛ شما با عبور از هر مرحله مقدرای سکه و امتیاز تجربه بدست خواهید آورد (به غیر از سکه ها و امتیاز تجربه ای که در طول بازی بدست می آورید). وقتی امتیاز تجربه تان به حد نصابی رسید سطح کاراکترتان بالاتر می رود و قابلیت های او ارتقا می یابند. اما نه ضربات خاص (کامبو و مهارت) که در فوق ذکر شدند. برای ارتقای کامبو و مهارت می توانید به صورت جداگانه وارد منوی ارتقا شده و از آنجا آنها را با الماس یا سکه های طلا ارتقا دهید. خوشبختانه برای ارتقای آنها نیاز به مقدار زیادی سکه نیست.

ارتقای قابلیت ها در بازی Shadow fighter

بازی دارای بخش دستاوردها و ماموریت های روزانه هم هست. با رسیدن به دستاوردهای بازی به مقدار مشخصی الماس دریافت خواهید کرد (مثلا 5 یا 10 الماس) و با انجام ماموریت های روزانه به مقدار مشخصی سکه طلا. اگر بخواهیم مثالی در مورد دستاوردها و ماموریت های روزانه بازی بزنیم باید بگوییم مثلا رسیدن به مرحله 10 بازی یکی از دستاوردهاست و جایزه آن 5 الماس و کشتن دو ابرشرور یا ارتقای یکی از مهارت ها جزء ماموریت های روزانه بازی است که جایزه هر کدام 5 هزار سکه طلاست.

بخش دستاوردها در بازی Shadow fighter

در این بازی از ساز و کار نوار سلامتی و سه ستاره نیز استفاده شده است. شما و همچنین ابرشرورهای بازی دارای نوار سلامتی هستید. وقتی این نوار سلامتی به صفر برسد می میرید و اگر بخواهید ادامه دهید یا باید 2 الماس بدهید یا یک آگهی تبلیغاتی ببینید که البته همیشه هم در دسترس نیست. خوشبختانه در طول بازی بعضی مواقع و خیلی به ندرت با کشتن یک دشمن از او یک اکسیر سلامتی می افتد که با برداشتنش کمی به نوار سلامتی تان اضافه خواهد شد.

ابرشرورها در بازی Shadow fighter

شما با توجه به عملکردتان در مراحل بازی از یک تا سه ستاره دریافت خواهید کرد و همچنین می توانید در مراحلی که قبل از آنها عبور کرده اید نیز مجددا بازی کنید. وقتی تعداد ستاره هایتان به 10، 20 و 30 برسد الماس جایزه خواهید گرفت. در اینجا هم مثل خیلی از بازی های دیگر بهترین روش برای افزایش الماس هایتان خریداری آنها با پول واقعی است اما اگر صبر داشته باشید، زیاد بازی کنید و آگهی های تبلیغاتی را هم ببینید می توانید خرد خرد الماس جمع کنید.

مراحل و درجات سختی بازی Shadow fighter

این بازی دارای 4 محیط مختلف و هر محیط 10 مرحله است (جمعا 40 مرحله). شما در پایان هر 5 مرحله باید با یک ابرشرور مبارزه کنید که کشتنش هم کار ساده ای نیست. همچنین در برخی از مراحل بازی هدف شما نیستید! موجودات افسانه ای با تمام قدرت به یک الماس که روی یک سکو قرار گرفته حمله می کنند و شما باید با چنگ و دندان از آن محافظت کنید.

راهنمایی

به دشمنان تان فرصت حمله ندهید. همان طور که آنها در حال در آمدن از زیر زمین هستند به آنها حمله کنید و قبل از اینکه بتوانند به شما ضربه ای بزنند آنها را از پا در آورید. همچنین بهترین زمان برای استفاده از مهارت ها زمانی است که دشمنان تان در یک طرف تان جمع شده اند. این باعث می شود بتوانید با اجرای یک مهارت به تعداد بیشتری از دشمنان تان ضربه بزنید.

سخن آخر

اگر عاشق بازی های حادثه ای مبارزه ای با گرافیک سایه ای و هیجان بالا هستید این بازی می تواند برایتان جذابیت داشته باشد. از طرفی طراحی و تنوع موجودات افسانه ای در این بازی با توجه به حجم کمی که بازی دارد نیز جالب و در خور توجه است.

دانلود بازی اندرویدی Shadow Fighter از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس

 

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

بازی های زیادی تا کنون با گرافیک دو بعدی در سبک سایه ای ارائه شده اند (همچون بازی وکتور 2) که توانسته اند طرفداران زیادی را هم به خود جذب کنند. صرفا داشتن گرافیک سه بعدی عامل موفقیت بازی ها نیست. چه بسا بازی هایی با گرافیک دو بعدی بسیار قوی تر از بازی هایی با گرافیک سه بعدی عمل کنند. خوبی بازی هایی که گرافیک شان در سبک سایه ای است آن است که با حفظ جذابیت محیط بازی طراحان را از طراحی های اضافه معاف می کنند. از طرفی این بازی ها به دلیل طراحی کمتر و بار…

امتیاز ایران اپس به بازی Shadow Fighter

گرافیک و افکت های بصری - 8
موسیقی و افکت های صوتی - 8
گیم پلی - 8
ساز و کارها - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 3 votes)

نظر بدهید