بررسی بازی نقد و بررسی

نگاهی به بازی Typoman (کلمات را عوض کن، دنیا را تغییر بده!)

نگاهی به بازی Typoman (کلمات را عوض کن، دنیا را تغییر بده!)
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

بازی های ساخت توسعه دهندگان مستقل در سال های اخیر رواج بیشتری پیدا کرده اند. شاید فناوری های به کار رفته در این بازی ها و گرافیک شان به پای بازی هایی نرسد که توسط شرکت های بازی سازی معروف ساخته می شوند اما در برخی موارد طراحی هوشمندانه این بازی ها و به قول معروف فکر خلاقانه ای که پشت آنهاست سبب شده تا معروفیتی در حد بازی های شرکتی پیدا کنند و حتی برنده جوایز مختلفی نیز بشوند.

بازی اندرویدی typoman

بازی Typoman از آن دسته بازی هاست که در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است. این بازی را می توان ترکیبی از بازی های دویدنی پریدنی (پلتفورمر) با تمام چالش هایشان، بازی های ماجرایی و بازی های فکری در سبک ساختن کلمه دانست. محیط این بازی منحصر به خود این بازی است و شاید تا به حال شبیه به آن را ندیده باشید. در زیر نگاهی به این بازی خواهیم انداخت.

گرافیک و افکت های بصری

گرافیک بازی گرافیکی دو بعدی است و محیطی وهم آور و رازآلود را به تصویر می کشد که در اینجا و آنجای آن میتوان حروف الفبا را مشاهده کرد. البته این حروف به گونه ای با محیط ادغام شده اند که گویی بخشی از محیط هستند و همین خود هنر طراحان گرافیک این بازی را می رساند. افکت های بصری و نورپردازی بازی هم در حد یک بازی پلتفورمر بسیار عالی است و در القای حس بازی کمک زیادی می کند.

گرافیک و افکت های بصری بازی Typoman

موسیقی و افکت های صوتی

موسیقی بازی طوری طراحی شده که حس اضطراب را به خوبی انتقال دهد. صدای ممتد باد را تقریبا در کل موسیقی بازی می توان شنید و البته حس رازآلود آن را به خوبی دریافت کرد. از صدای ویلن و پیانو هم در کنار هم استفاده شده که ضمن زیباتر کردن موسیقی متن بازی باز هم در انتقال حس اضطراب موثر واقع شده است.

موسیقی و افکت های صوتی بازی Typoman

صداها و افکت های صوتی بازی از جمله صدای دویدن و پریدن کاراکترتان روی سطوح مختلف، صدای حرکت پلتفرم ها، صدای موجودات ترسناکی که از حروف تشکیل شده اند، صدای کشته شدن کاراکترتان و سایر صداها به خوبی طراحی شده اند و با محیط بازی همخوانی دارند. هر چند این صداها کمی کمتر از موسیقی بازی شنیده می شوند و امکان تغییر آن نیز وجود ندارد.

گیم پلی

نقطه قوت این بازی،؛ گیم پلی این بازی همانطور که گفته شد ترکیبی است از بازی های دویدنی پریدنی (پلتفورمر)، بازی های ماجرایی و بازی های فکری در سبک ساختن کلمه. تمرکز در این بازی روی ساختن کلمه است. در واقع ساختن کلمات با استفاده از حروفی که در محیط بازی رها شده اند راه حل معماهای بازی است. با این وجود برای اینکه بتوانید خود را به کلمات ناقص برسانید باید از موانعی عبور کنید که از بازی های پلتفورمر به عاریت گرفته شده اند و محیط بازی را چالش برانگیز تر کرده اند.

گیم پلی بازی Typoman

جذابیت این بازی نیز به همین ترکیب عالی گیم پلی بازی های فکری سبک ساختن کلمه با بازی های پلتفورمر است. البته شما در این بازی عملا کلمه ای نمی سازید بلکه فقط با حرکت دادن حرفی که از یک کلمه جا افتاده آن کلمه را تکمیل می کنید. لیکن در بسیاری از موارد رساندن همین حرف به کلمه ناقص خود داستان جداگانه ای است و چالشی متفاوت را پیش روی شما می گذارد!

کنترل ها

مثل بازی های پلتفورمر دیگر؛ در این بازی هم شما یک دسته مجازی در سمت چپ صفحه دارید که از آن می توانید برای حرکت دادن کاراکتر خود استفاده کنید. و سه دکمه در سمت راست که عبارتند از دکمه پریدن، دکمه گرفتن حروف (با استفاده از این دکمه می توانید حروف را گرفته و بعد با حرکت کاراکترتان آنها را حرکت دهید) و دکمه برداشتن حروف. در بعضی مواقع شما باید حرفی را روی پشت تا بگذارید آن را به جایی برسانید و بعد پرتابش کنید. البته دکمه های بازی ممکن است در فصل های مختلف کارکردهای متفاوتی پیدا کنند و حتی آیکن شان تغییر کند.

کنترل ها در بازی Typoman

ساز و کارها

ساز و کار پیچیده ای در این بازی وجود ندارد همان طور که هیچ آیتمی هم برای خرید درون برنامه ای به غیر از یک آیتم (راهنمایی) در آن نیست. شما می توانید پس از عبور از فصل های مختلف بازی در فصل هایی که از آنها عبور کرده اید مجددا بازی کنید. در طول بازی هم مکان هایی وجود دارد که با کلمه Save (به معنای ذخیره سازی) مشخص شده اند. وقتی کاراکترتان به این مکان ها برسد میزان پیشرفت شما تا همان جا ذخیره می شود. در این بازی البته امکان تغییر بلندی صدای موسیقی و افکت های صوتی و همچنین تغییر کیفیت گرافیک بازی نیز وجود ندارد که شاید بتوان آن را جزء نقاط ضعف بازی دانست.

ساز و کارهای بازی Typoman

زبان خود را تقویت کنید!

از آنجایی که کلماتی که شما باید در بازی بسازید کلمات انگلیسی هستند بنابراین دانستن معنی کلمه اهمیت زیادی دارد و در حل معمای بازی به شما کمک خواهد کرد. این بازی می تواند به نوعی به تقویت زبان انگلیسی شما نیز کمک کند. البته خود بازی هم آیکنی به این منظور دارد که شبیه علامت سوال است. وقتی این آیکن را لمس کنید دو گزینه در اختیار شما قرار می گیرد. یکی گزینه خرید نسخه پولی بازی که در آن می توانید به صورت نامحدود از راهنمایی ها استفاده کنید که در واقع همان معنی کلمات هستند و دیگری دیدن یک ویدیوی تبلیغاتی در ازای دریافت یک راهنمایی.

نمایی از بازی Typoman

یک نقطه ضعف

هر چند بازی Typoman در اکثر موارد عالی عمل کرده ولی ظاهرا کد آن برای دیوایس هایی که سخت افزار ضعیف تری دارند بهینه نشده است. از این رو با اینکه گرافیک بازی یک گرافیک دو بعدی است و فشار چندانی به پردازشگر گرافیکی وارد نمی کند ولی بازی در دیوایس های ضعیف تر کند اجرا میشود و حتی برخی موارد دریافت لمس ها از طرف کاربر دیر انجام می گیرد که می تواند در عبور از موانع مشکل بزرگی باشد.

نمایی از بازی Typoman

البته باید مد نظر داشته باشید که این بازی توسط یک توسعه دهنده مستقل ساخته شده و از فناوری ها و بهینه سازی هایی که توسط شرکت های بازی سازی انجام می شود محروم بوده است.

برخی از افتخارات و جوایز این بازی

– بازی منتخب در همایش Indie Game Revolution در موزه شهر سیتل
– برنده جایزه بهترین تولید German Video Game Awards 2016، مونیخ
– فینالیست بهترین توسعه دهنده مستقل در Casual Connect Europe 2016، آمستردام
– جایزه بهترین بازی تفننی Game Connection Development Awards 2015، سان فرانسیسکو
– کاندید جایزه بهترین بازی، بهترین بازی ساخت توسعه دهندگان مستقل، بهترین صدا، بهترین طراحی بازی و بهترین بازی کنسولی در German Dev Awards 2015،  کولونه
– برنده بهترین سبک هنری در Gaming Trend's Best of E3 2015 Awards، لوس آنجلس
– برنده بهترین Quo Vadis 2015 (بازی حمایت شده توسط گوگل) و بهترین Quo Vadis Show، برلین
– کاندید بهترین بازی ساخت توسعه دهندگان مستقل gamescom award 2015، کولونه

سخن آخر

اگر به دنبال یک بازی معمایی و خاص با گیم پلی خلاقانه و منحصر به فرد هستید این بازی را به شما پیشنهاد می کنیم. این بازی در اکثر موارد می تواند به راحتی امتیاز 4 از 5 یا حتی بالاتر را بگیرد هر چند جا برای بهبود هم دارد.

دانلود بازی اندرویدی Typoman از ایران اپس

دانلود برنامه اندروید از ایران اپس
 

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

بازی های ساخت توسعه دهندگان مستقل در سال های اخیر رواج بیشتری پیدا کرده اند. شاید فناوری های به کار رفته در این بازی ها و گرافیک شان به پای بازی هایی نرسد که توسط شرکت های بازی سازی معروف ساخته می شوند اما در برخی موارد طراحی هوشمندانه این بازی ها و به قول معروف فکر خلاقانه ای که پشت آنهاست سبب شده تا معروفیتی در حد بازی های شرکتی پیدا کنند و حتی برنده جوایز مختلفی نیز بشوند. بازی Typoman از آن دسته بازی هاست که در این زمینه بسیار موفق عمل کرده است. این بازی را می…

به این مطلب امتیاز دهید

نگاهی به بازی Typoman (کلمات را عوض کن، دنیا را تغییر بده!) - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

نظر بدهید