آموزش ترفندها و راهکارها

پاک کردن کَش و پاک کردن دیتای اپ؛ از هر کدام کِی و چگونه استفاده کنیم؟

پاک کردن کَش و پاک کردن دیتای اپ؛ از هر کدام کِی و چگونه استفاده کنیم؟
نوشته شده توسط محمد رضایی یزدی

اگر در استفاده از اپلیکیشن هایتان به مشکل برخورد کرده و از یک نفر که بیشتر در این زمینه اطلاع دارد پرسیده باشید شاید اولین توصیه او به شما این باشد: "گوشیت رو ریستارت کن!"، "کَش اپلیکیشنت رو پاک کن!" یا "کلیر دیتا رو بزن!" خوب! شاید دیگر همه با معنای ریستارت کردن گوشی آشنا باشند اما مقصود از پاک کردن کَش اپلیکیشن یا کلیر دیتا کردن (پاک کردن دیتای اپلیکیشن) چیست و چه موقعی باید از آنها استفاده کرد؟ اگر می خواهید به جواب این سوالات برسید ادامه این پست را بخوانید.

کَش اپلیکیشن چیست؟

کَش که در فارسی از آن به حافظه نهانگاهی ترجمه شده محلی است که یک اپلیکیشن اطلاعاتی که مکرر از آنها استفاده می کند را به صورت موقت در آن ذخیره می کند تا در دفعات بعدی دسترسی به آن اطلاعات سریعتر صورت گیرد. از طرفی ذخیره شدن این اطلاعات در گوشی باعث می شود مرتبه بعد که اپلیکیشن می خواهد به آن اطلاعات دسترسی پیدا کند به جای دانلود مجدد آنها و مصرف پهنای باند اینترنت مستقیما به کش مراجعه کرده و اطلاعات را از آنجا دریافت کند. بدین ترتیب در مصرف پهنای باند اینترنت نیز صرفه جویی خواهد شد.

چرا کَش یک اپلیکیشن را پاک می کنیم؟

سیستم عامل اندروید به صورت خودکار کش تمام اپلیکیشن ها را مدیریت می کند. بنابراین نیازی نیست این کار را دستی انجام دهید. لیکن در مواردی که یک اپلیکیشن درست کار نمی کند یا اصلا کار نمی کند یکی از راه حل ها پاک کردن کَش اپلیکیشن به صورت دستی است. وقتی کَش اپلیکیشنی را پاک می کنید در واقع تمام فایل های موقتی که اپلیکیشن قبلا از آنها استفاده می کرده را پاک می کنید. این کار از یک طرف باعث بازگشت اپلیکیشن به وضعیت اول خود خواهد شد (آن را یک نوع ریست کردن اپلیکشین در نظر بگیرید) و از طرفی مقداری از فضای حافظه ذخیره سازی گوشی شما را آزاد خواهد کرد. شاید تعجب کنید ولی انجام همین کار ساده در بسیاری از موارد مشکل یک اپلیکشین را حل خواهد کرد.

پاک کردن کش اپلیکیشن

در برخی موارد کش اپلیکیشن ها به خصوص اپلیکیشن های پادکست ممکن است حتی به مرز چند گیگابایت نیز برسد. بنابراین پاک کردن کش اپلیکیشن ها به عنوان یکی از راه حل های کمبود فضای ذخیره سازی نیز مد نظر قرار گرفته است و در بسیاری از اپلیکشین های بهینه ساز نیز مورد استفاده واقع می شود. لیکن باید توجه داشته باشید که انجام این کار باعث بهبود عملکرد اپلیکیشن نخواهد شد. همچنین چون شما اطلاعات موقت موجود در کش را پاک کرده اید اپلیکیشن برای دسترسی به آنها باید مجددا آنها را دانلود کند و لذا دسترسی به آنها در مرتبه بعد کندتر صورت خواهد گرفت.

چطور کَش یک اپلیکیشن را پاک کنیم؟

وارد صفحه تنظیمات گوشی یا تبلت تان شده و گزینه Apps را لمس کنید (در نسخه های قدیمی تر اندروید ابتدا گزینه More و بعد گزینه Application Manager). اگر تمام اپلیکیشن ها نشان داده نمی شوند باریکه All را لمس کنید تا لیست تمام اپلیکیشن ها نمایش داده شود. اپلیکیشنی که می خواهید کَش آن را پاک کنید را از بین سایر اپلیکیشن ها پیدا کرده و آن را لمس کنید. صفحه دیگری باز می شود که در آن دو دکمه کلیر کش و کلیر دیتا قرار گرفته اند. با لمس دکمه کلیر کش می توانید کش اپلیکیشن مورد نظر را پاک کنید.

پاک کردن کش اپلیکیشن

در صورتی که نسخه اندرویدتان 6.0 یا بالاتر است بعد از لمس اپلیکیشن مورد نظر در لیست اپلیکیشن ها صفحه ای باز می شود که در آن می بایست ابتدا گزینه Storage  را انتخاب کنید تا به دو دکمه کلیر کش و کلیر دیتا دسترسی داشته باشید.

کلیر دیتا (پاک کردن دیتای اپلیکیشن) چیست؟

تنها تفاوت کلیر دیتا با کلیر کش در آن است که در کلیر دیتا علاوه بر کَش، تنظیمات و اولویت های شما در اپلیکیشن نیز پاک می شوند. به عنوان مثال اگر شما برخی از تنظیمات یک اپلیکیشن را به دلخواه تغییر داده باشید یا مواردی را در اپلیکیشن ذخیره کرده باشید (مثلا یک برنامه ورزشی را در اپلیکیشن بدنسازی تان ذخیره کرده باشید) تمام این اطلاعات علاوه بر کش اپلیکیشن پاک خواهند شد. در واقع پاک کردن دیتای یک اپلیکیشن یا همان کلیر دیتا کردن ریست کردن کامل اپلیکیشن است و آن را به وضعیتی باز می گرداند که پس از نصب داشت. به عبارت دیگر وقتی کلیر دیتا می کنید مثل آن است که اپلیکیشن را همین الان دانلود و نصب کرده باشید. برای انجام کلیر دیتا به مسیری که برای کلیر کش توضیح داده شد بروید و به جای لمس دکمه کلیر کش دکمه کلیر دیتا را لمس کنید.

کلیر دیتا

یکی از موارد استفاده کلیر دیتا

در برخی از اپلیکیشن ها محتوا بر اساس کشور ارائه می شود. بنابراین به محض آنکه اپلیکیشن از روی آدرس آی پی شما متوجه شود که شما در ایران هستید به دلیل برخی از تحریم های ظالمانه علیه کشورمان ممکن است محتوا به صورت کامل به شما ارائه نشود. برای رفع این مشکل ابتدا اپلیکیشن را کلیر دیتا کنید. سپس با کمک یک اپلیکیشن تغییر آی پی، آی پی خود را تغییر دهید و بعد اپلیکیشن مورد نظرتان را باز کرده و از محتوای کامل آن استفاده کنید.

سخن آخر

در اکثر موارد مشکل اپلیکیشن شما با پاک کردن کش حل می شود. قطعا نمی خواهید تنظیماتی که در اپلیکیشن تان اعمال کرده اید کلا از بین بروند. بنابراین از گزینه کلیر دیتا همیشه به عنوان آخرین راه حل استفاده کنید.

اقتباس: androidpit.com

جهت دریافت آخرین اخبار فناوری در خبرنامه ایران اپس عضو شوید:

عضویت خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه ایران اپس ایمیل خود را وارد کنید تا از پیشنهادهای ما با خبر باشید
ساخته شده توسطARForms

اگر در استفاده از اپلیکیشن هایتان به مشکل برخورد کرده و از یک نفر که بیشتر در این زمینه اطلاع دارد پرسیده باشید شاید اولین توصیه او به شما این باشد: "گوشیت رو ریستارت کن!"، "کَش اپلیکیشنت رو پاک کن!" یا "کلیر دیتا رو بزن!" خوب! شاید دیگر همه با معنای ریستارت کردن گوشی آشنا باشند اما مقصود از پاک کردن کَش اپلیکیشن یا کلیر دیتا کردن (پاک کردن دیتای اپلیکیشن) چیست و چه موقعی باید از آنها استفاده کرد؟ اگر می خواهید به جواب این سوالات برسید ادامه این پست را بخوانید. کَش اپلیکیشن چیست؟ کَش که در فارسی…

به این مطلب امتیاز دهید

پاک کردن کَش و پاک کردن دیتای اپ؛ از هر کدام کِی و چگونه استفاده کنیم؟ - 8

8

امتیاز کل

User Rating: 5 ( 1 votes)

نظر بدهید